ՌԴ ԿԲ-ն նախադրյալներ չի տեսնում արժութային սահմանափակումները թուլացնելու համար
Ռուսաստանի Բանկը (ԿԲ) դեռեւս նախադրյալներ չի տեսնում կապիտալի շարժի նկատմամբ նախկինում ներդրված սահմանափակումների հետագա թուլացման համար, հայտարարել է ԿԲ նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինան։
«Մեր պահուստների արժութային մասի սառեցումից հետո մենք չկարողացանք ինտերվենցիաներ իրականացնել՝ արժութային շուկայում անկայունությունն ու տատանումները հարթելու համար։ Այդ պատճառով մենք ստիպված եղանք կապիտալի շարժի սահմանափակումների լայն շրջանակ մտցնել»,- Նաբիուլինայի խոսքերն է մեջբերում Finmarket-ը։
Նրա խոսքով՝ իրավիճակի կայունացմանը զուգընթաց այդ սահմանափակումներն աստիճանաբար մեղմացվում են՝ արտաքին տնտեսական գործունեություն իրականացնելու համար պայմանները հարմարավետ դարձնելու նպատակով։ «Այս մասին խնդրեցին մեր ձեռնարկությունները, որպեսզի կարողանան զարգացնել արտաքին տնտեսական գործունեությունն այն երկրների հետ, որոնք պատրաստ են հարաբերություններ կառուցել մեզ հետ»,- պարզաբանել է ԿԲ նախագահը։
«Սակայն այս պահին մենք նախադրյալներ չենք տեսնում արժութային սահմանափակումների հետագա ազատականացման համար»,- ընդգծել է Էլվիրա Նաբիուլինան։

ЦБ России не видит предпосылок для смягчения валютных ограничений
Банк России (ЦБ) пока не видит предпосылок для дальнейшего смягчения ранее введенных ограничений на движение капитала, заявила глава ЦБ Эльвира Набиуллина.
«После заморозки валютной части наших резервов мы не могли проводить интервенции для того, чтобы сглаживать колебания, волатильность на валютном рынке. Именно поэтому нам пришлось ввести широкий спектр ограничений на движение капитала»,- приводит слова Набиуллиной Finmarket.ru.
По ее словам, по мере стабилизации ситуации эти ограничения поэтапно смягчаются, чтобы сделать комфортными условия для ведения внешнеэкономической деятельности. «Об этом просили наши предприятия для того, чтобы они могли развивать внешнеэкономическую деятельность с теми странами, которые готовы выстраивать с нами отношения»,- пояснила глава ЦБ.
«Но предпосылок для дальнейшей либерализации валютных ограничений в настоящий момент мы не видим»,- подчеркнула Эльвира Набиуллина.