Ռելոկացիայի համար «Տինկոֆ»-ն առաջարկում է ընտրել Երեւանը, Մինսկը եւ Ալմաթին
«Տինկոֆ բանկ»-ը Ռուսաստանից մեկնած իր աշխատակիցներին խորհուրդ է տալիս տեղակայման համար ընտրել երեք երկիր՝ Հայաստանը, Բելառուսը եւ Ղազախստանը, հաղորդում է Frank Media-ն՝ վկայակոչելով բանկին մոտ կանգնած աղբյուրները։
Նրանցից մեկի խոսքով՝ սեպտեմբերի վերջին մասնակի զորահավաք հայտարարելուց անմիջապես հետո, բանկի հերթական առցանց ժողովի ժամանակ թոփ-մենեջերները ռելոկացիայի համար առաջարկել են Հայաստանը, Բելառուսը եւ Ղազախստանը: «Բանավոր ասվել է, որ դեկտեմբերից ամեն տեղից կանջատվի հասանելիությունը զգայուն տվյալներին, եւ այն հնարավոր կլինի ապահովել միայն գրասենյակներից։ Սակայն կարելի է հեռավար աշխատել այն երկրներում, որտեղ կա գրասենյակ»,- ասել է Frank Media-ի զրուցակիցը։
«Տինկոֆ» խմբի աշխատակիցներից մեկն իր հերթին նշել է, որ ռելոկացիայի համար իրենց առաջարկել են ընտրել «Տինկոֆ մշակման կենտրոն» ունեցող երկրները, որպեսզի չնախատեսված հանգամանքների դեպքում լինի տեխնիկական աջակցություն, «բայց սա դեռ չի կարելի անվանել լիարժեք գրասենյակ, ինչպես Մոսկվայում է»։
«Մոսկվայի գլխավոր գրասենյակի աշխատակիցների մոտ 70%-ը ՏՏ մասնագետներ են, ովքեր ամեն օր Ռուսաստանում ստեղծում են լավագույն թվային պրոդուկտներ»,- ասված է «Տինկոֆ» խմբի կայքում։ Ընդհանուր առմամբ, 2021 թվականի վերջի դրությամբ այնտեղ աշխատել է մոտ 26 հազար մարդ։ Աշխատակիցների որ մասն է այժմ աշխատում Ռուսաստանի սահմաններից դուրս, բանկի մամուլի ծառայությունը չի մանրամասնել։
Խմբի աշխատակիցներից մեկի փոխանցմամբ՝ գործում է մշակման երեք կենտրոն, որոնք փաստացի հիմք են դարձել արտերկիր մեկնած աշխատակիցների տեղաբաշխման համար։ Դրանք գտնվում են Երեւանում, Մինսկում եւ Ալմաթիում։ Խմբի կայքում նշված է, որ այդպիսի կենտրոն կա միայն Մինսկում, սակայն Ղազախստանում նմանատիպ կենտրոն բացելու մասին Forbes-ը գրել էր դեռեւս ապրիլին։
Բանկի մամուլի ծառայությունում հաստատել են, որ մշակման կենտրոնները «գտնվում են Ռուսաստանի 20 քաղաքներում, ինչպես նաեւ Մինսկում, Երեւանում եւ Ալմաթիում», սակայն չեն մեկնաբանել ռելոկացիայի վերաբերյալ առաջարկությունները։
«Դեռեւս 2020 թվականին մենք անցանք աշխատանքի հիբրիդային ձեւաչափին, աշխատակիցների մեծ մասը կարող է աշխատել հեռավար եւ անհրաժեշտության դեպքում այցելել գրասենյակ։ Կան ստորաբաժանումներ, որոնք հիմնականում աշխատում են գրասենյակում, քանի որ այդպես ավելի հարմար եւ արդյունավետ է խնդիրները լուծելու համար։ Սակայն, եթե տվյալ բաժնի աշխատակցի համար կարեւոր է անցնել հեռավար ձեւաչափին, մենք պատրաստ ենք դա քննարկել նրա հետ եւ տրամադրել նման հնարավորություն»,- նշել են բանկում:

«Тинькофф» советует для релокации выбирать Ереван, Минск и Алматы
«Тинькофф банк» рекомендует уехавшим из России сотрудникам выбирать для размещения три страны - Армению, Белоруссию и Казахстан, сообщает Frank Media со ссылкой на близкие к банку источники.
По словам одного из них, сразу после объявления частичной мобилизации в конце сентября на очередном онлайн-собрании банка топ-менеджеры рекомендовали для релокации три страны: Армению, Белоруссию и Казахстан. «Устно было сказано, что с декабря отключат доступ к чувствительным данным отовсюду, и он будет только из офисов. Но можно работать удаленно на территории стран, где есть офис»,- отметил собеседник издания.
Один из сотрудников группы «Тинькоф» в свою очередь отметил, что для релокации им предложили страны, имеющие «Тинькофф центр разработки», чтобы при непредвиденных обстоятельствах была бы техническая поддержка, «но полноценным офисом, как в Москве, это пока назвать нельзя».
«Примерно 70% сотрудников штаб-квартиры в Москве - IT-специалисты, которые каждый день создают лучшие цифровые продукты в России»,- приводится на сайте группы «Тинькофф». Всего к концу 2021 года там работали около 26 тысяч человек. Какая доля сотрудников сейчас работает за пределами России, пресс-служба банка не ответила.
По данным одного из сотрудников группы, существует три центра разработки, которые, по сути, и стали базой для аллокации сотрудников, уехавших за рубеж. Они расположены в Ереване, Минске и Алмате. На сайте группы такой центр значится только в Минске, однако казахстанский Forbes писал об открытии подобного хаба в Казахстане еще в апреле.
В пресс-службе банка подтвердили, что центры разработки «находятся в 20-и городах России, а также в Минске, Ереване и Алмате», но не стали комментировать рекомендации по поводу релокации, а также ограничения доступа к данным.
«Еще в 2020 году мы перешли на гибридный формат работы, большинство сотрудников могут работать удаленно и посещать офис, когда в этом есть необходимость. Есть подразделения, которые в основном работают в офисе, потому что так удобнее и эффективнее решать задачи. Однако, если сотруднику такого отдела важно перейти на удаленный формат, мы готовы с ним это обсудить и реализовать такую возможность»,- говорится в ответе на запрос Frank Media.