Ռուսաստանում վերլուծել են մասնակի զորահավաքի ազդեցությունը տնտեսության վրա
Ռուսաստանում մասնակի զորահավաքը մոտ ապագայում կսահմանափակի արտադրողականության աճը եւ, ընդհանուր առմամբ, տնտեսական ակտիվությունը, ասված է Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) հետազոտությունների եւ կանխատեսումների դեպարտամենտի տեղեկագրում:
Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսի փոխանցմամբ՝ վերլուծաբանները նկարագրել են հատուկ ռազմական գործողությանը մասնակցելու համար մարդկանց զորակոչելու արդեն իսկ դրսեւորված եւ հավանական հետեւանքները։ Նրանց կարծիքով՝ սեպտեմբերին Ռուսաստանում տնտեսական ակտիվության աշխուժացումը կանգ է առել, իսկ ամսվա վերջին տնտեսական դինամիկան սկսել է «որոշակիորեն վատթարանալ»։
Նախ՝ աշնան սկզբին աճող անորոշության ֆոնին տնտեսական ակտիվությունը սկսեց նվազել, իսկ սպառողական ակտիվությունը՝ թուլանալ։ Սեպտեմբերի 21-ին զորահավաք հայտարարելուց հետո աշխատուժը կրճատվեց, իսկ դա ռիսկեր է ստեղծում առանձին ճյուղերի աշխատանքի շարունակականության համար։
Աշխատուժի կրճատման պատճառով բիզնեսի համար ավելի դժվար կլինի դիմակայել սահմանափակ առաջարկին, ինչը կսահմանափակի տնտեսական ակտիվության ընդհանուր դինամիկան, նշել են ՌԴ ԿԲ դեպարտամենտում։ Ավելի քան 200 000 աշխատող մարդ զորակոչվեց զինված ուժեր, եւս մի քանի հարյուր հազար մարդ լքեց երկիրը՝ խուսափելու համար զորակոչից։
Տեղեկագրում նշվում է, որ զորահավաքը բացասաբար է ազդում նաեւ սպառողական եւ գործարար վստահության վրա: Աճող անորոշությունը փոխում է սպառողների տրամադրությունները եւ կարող է ժամանակավորապես զսպել սպառման վերականգնումը 2022 թվականի 4-րդ եռամսյակի սկզբին: Սեպտեմբերի վերջին տնային տնտեսություններն անցան խնայողության ռեժիմի եւ սկսեցին հրաժարվել ավելորդ ծախսերից:
Սեպտեմբերին սկսեցին աճել նաեւ գները՝ շաբաթական եւ ամսական գնաճը նորից սկսեց ավելանալ մի քանի ամիս անկումից հետո։ Սակայն սպառողների տրամադրությունների փոփոխության պատճառով տնտեսական ակտիվության դանդաղումը կարող է նվազեցնել գնաճն առաջիկա ամիսներին, նշել են ՌԴ ԿԲ դեպարտամենտում:

В России проанализировали влияние частичной мобилизации на экономику страны
Частичная мобилизация в России будет сдерживать рост производительности и экономическую активность в целом в ближайшее время, говорится в бюллетене департамента исследований и прогнозирования Банка России (ЦБ).
Как передает российское издание Forbes, aналитики описали уже проявившиеся и вероятные последствия призыва людей для участия в специальной военной операции. По их данным, в сентябре приостановилось оживление экономической активности в России, а к концу месяца экономическая динамика начала «несколько ухудшаться».
Сначала на фоне роста неопределенности в начале осени экономическая активность начала снижаться, а потребительская активность ослабевать. После объявления мобилизации 21 сентября сократилась численность рабочей силы, а это создало риски для непрерывности работы отдельных производств.
Из-за сокращения численности рабочей силы бизнесу будет сложнее справляться с ограниченным предложением, а это будет сдерживать общую динамику экономической активности, считает департамент ЦБ РФ. Больше 200 000 работающих людей были призваны в вооруженные силы, еще несколько сотен тысяч покинули страну, чтобы избежать этого призыва.
Мобилизация негативно сказывается также на потребительской и предпринимательской уверенности, говорится в бюллетене. Растущая неопределенность меняет настроение потребителей и может временно сдержать восстановление потребления в начале IV квартала 2022 года. В конце сентября домохозяйства перешли в режим экономии и стали отказываться от необязательных трат.
В сентябре стали расти также цены: недельная и месячная инфляция снова стала увеличиваться после нескольких месяцев снижения. Но замедление экономической активности из-за изменения потребительских настроений может снизить темпы роста инфляции в ближайшие месяцы, отметил департамент ЦБ РФ.