Bloomberg․ ԱՄՆ-ը մտադիր է Ուկրաինային ամսական $1,5 միլիարդ հատկացնել
Ուկրաինայի տնտեսությանն աջակցելու շրջանակում ԱՄՆ իշխանությունները կարող են համաձայնեցնել ուկրաինական բյուջեին ամսական $1,5 միլիարդի չափով տրանշեր հատկացնելու հարցը։
«Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով հարցի քննարկմանը ծանոթ աղբյուրները։ Նրանց խոսքով՝ ամենամսյա օգնությունը կտրամադրվի, քանի դեռ շարունակվում է Ռուսաստանի հետ ռազմական հակամարտությունը։
Գործակալության տվյալներով՝ ԱՄՆ իշխանությունները կոչ են անում Եվրամիությանը նմանատիպ օգնություն ցուցաբերել Ուկրաինային։ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմն արդեն քննարկել է այդ հարցը Եվրամիության պաշտոնական ներկայացուցիչների հետ, հայտնում է Bloomberg-ը։
Աղբյուրներից մեկի փոխանցմամբ՝ ԵՄ երկրների ղեկավարները քննարկում են այդ հարցը։ Ինչպես ԱՄՆ իշխանությունները, նրանք եւս ցանկանում են ներդնել օգնության կանոնավոր մեխանիզմ, որը կաջակցի Ուկրաինայի տնտեսությանը Ռուսաստանի հետ ռազմական հակամարտության ժամանակ:
Սակայն ԵՄ-ում ամսական տրանշի չափը դեռ հաստատված չէ։ ԵՄ առաջնորդները հաջորդ շաբաթ Չեխիայում կայանալիք ոչ պաշտոնական գագաթնաժողովում կարող են քննարկել 2023 թվականին Ուկրաինային ֆինանսական օգնություն տրամադրելու հարցը։
Միաժամանակ, հոկտեմբերի 1-ին ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ստորագրել է օրենք Ուկրաինային $12,4 միլիարդի լրացուցիչ օգնություն հատկացնելու մասին։

Bloomberg: США намерены ежемесячно выплачивать Украине $1,5 млрд
Власти США в рамках поддержки экономики Украины могут согласовать ежемесячные транши в украинский бюджет в размере $1,5 млрд.
Как передает «Коммерсант», об этом сообщило агентство Bloomberg со ссылкой на источники, знакомые с обсуждением вопроса. По их словам, ежемесячная помощь будет предоставляться пока продолжается военный конфликт с Россией.
По данным агентства, власти США призывают Евросоюз оказать Украине аналогичную помощь. Этот вопрос администрация президента США уже обсудила с официальными представителями Евросоюза, сообщает Bloomberg.
Как рассказал один из источников, лидеры стран Евросоюза обсуждают этот вопрос. Как и власти США, они хотят ввести регулярный механизм помощи, который будет держать экономику Украины на плаву во время военного конфликта с Россией.
Однако сумму ежемесячного транша в ЕС пока не утвердили. Лидеры ЕС могут обсудить финансовую помощь Украине на 2023 год на неформальном саммите в Чехии на следующей неделе.
Одновременно, 1 октября президент США Джо Байден подписал закон о выделении Украине $12,4 млрд дополнительной помощи.