M&A գործարքների համաշխարհային ծավալը երրորդ եռամսյակում նվազել է 54%-ով
Ընթացիկ տարվա երրորդ եռամսյակում միաձուլումների եւ ձեռքբերումների (M&A) ծավալն ամբողջ աշխարհում կրճատվել է 54%-ով՝ կազմելով $716,6 միլիարդ։ «Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնում է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Dealogic վերլուծական ընկերության տվյալները։
Այսպիսով, սա անընդմեջ երրորդ եռամսյակն է, երբ M&A շուկայում ակտիվությունն անկում է ապրում, ընդ որում, այդ անկումն արագացել է։ Համեմատության համար՝ երկրորդ եռամսյակում գործարքների ծավալը կրճատվել էր 25,5%-ով՝ հասնելով $1 տրիլիոնի։ Ընդհանուր առմամբ, տարեսկզբից M&A ծավալը կրճատվել է 33%-ով՝ կազմելով $3 տրիլիոնից մի փոքր պակաս։
M&A-ի կտրուկ անկումը պայմանավորված է մի շարք պատճառներով: Այս շուկայում ակտիվության վրա շարունակում է բացասաբար ազդել աշխարհաքաղաքական եւ տնտեսական անորոշությունը։ Ազդեցություն ունի նաեւ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի եւ տարբեր երկրների կենտրոնական բանկերի կողմից հիմնական տոկոսադրույքների շարունակական աճը։ Արդյունքում, շատ ընկերություններ հրաժարվում են նախկինում պայմանավորված գործարքներից եւ շատ ավելի զգուշավոր են նոր գործարքների հարցում:
Գործարքների ծավալը հատկապես կտրուկ նվազել է ԱՄՆ-ում՝ 63%-ով`մինչեւ $255,9 միլիարդ, Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում անկումը կազմել է 52%, իսկ Եվրոպայում՝ 42%։

Мировой объем сделок M&A в третьем квартале упал на 54%
В третьем квартале текущего года объем слияний и поглощений (M&A) по всему миру снизился на 54%, составив $716,6 млрд. Как пишет «Коммерсант», об этом сообщает Reuters со ссылкой на данные аналитической компании Dealogic.
Таким образом, квартал стал третьим подряд, когда активность на рынке M&A снижалась, причем это снижение ускорилось. Для сравнения: во втором квартале объем сделок упал на 25,5%, до $1 трлн. В общей сложности с начала года объем M&A снизился на 33%, составив чуть менее $3 трлн.
Резкое сокращение объема M&A объясняется целым рядом причин. На активность на этом рынке продолжает негативно влиять геополитическая и экономическая неопределенность. Воздействие оказывает и продолжающийся рост ключевых ставок со стороны ФРС и центральных банков разных стран. В итоге многие компании отказываются от сделок, предварительные соглашения о которых были достигнуты ранее, и намного осторожнее подходят к новым сделкам.
Особенно сильно объем сделок сократился в США - на 63%, до $255,9 млрд. В Азиатско-Тихоокеанском регионе сокращение составило 52%, а в Европе - 42%.