IEA. Էլելտրամոբիլների համաշխարհային վաճառքն այս տարի կարող է ռեկորդային լինել
Էլեկտրամոբիլների վաճառքն այս տարի կարող է հասնել ռեկորդային առավելագույնի, կանխատեսում է Միջազգային էներգետիկ գործակալությունը (IEA):
Միաժամանակ, IEA-ը նշում է այլ ոլորտներում ավելի ակտիվ միջոցներ ձեռնարկելու անհրաժեշտության մասին՝ մինչեւ 2050 թվականն արտանետումների զրոյական մակարդակի նպատակներին հասնելու համար: Գործակալությունն ընդգծել է «մի շարք ոլորտներում առաջընթացի ոգեշնչող նշանների» մասին՝ միաժամանակ զգուշացնելով, որ «ավելի ակտիվ ջանքեր» են պահանջվում:
«Ինտերֆաքս»-ի փոխանցմամբ՝ IEA-ի Tracking Clean Energy Progress (TCEP) ամենամյա զեկույցում նշվում է, որ 2021 թվականին էլեկտրամոբիլների համաշխարհային վաճառքները կրկնապատկվել են՝ կազմելով ավտոմոբիլային շուկայի մոտ 9%-ը: 2022 թվականին վաճառքն, ինչպես սպասվում է, կհասնի նոր առավելագույնի՝ կազմելով մարդատար ավտոմեքենաների ընդհանուր վաճառքի 13%-ը:
Ավելի վաղ IEA-ը հայտնել էր, որ 2021 թվականին էլեկտրամոբիլների վաճառքը հասել է 6,6 միլիոնի: 2022 թվականի առաջին եռամսյակում ցուցանիշը կազմել է 2 միլիոն՝ 2021-ի առաջին երեք ամսվա համեմատ աճելով 75%-ով:
Միաժամանակ գործակալությունը նշում է, որ էլեկտրամոբիլների վաճառքի հետ կապված իրավիճակը «դեռ համաշխարհային երեւույթ չէ»: «Զարգացող երկրներում վաճառքներն ընթանում են դանդաղ տեմպերով՝ կապված արժեքի ավելացման եւ լիցքավորելու համար ենթակառուցվածքների պակասի հետ»,- ասված է IEA-ի հաղորդագրության մեջ:
Այնուամենայնիվ, IEA ղեկավար Ֆաթիհ Բիրոլը նշել է, որ «ավելին, քան երբեւէ առկա են նշաններ, որ նոր գլոբալ էներգետիկ տնտեսությունն ակտիվորեն զարգանում է»:

Мировые продажи электромобилей в этом году могут достичь рекордных показателей
Продажи электромобилей могут достичь рекордного максимума в текущем году, прогнозирует Международное энергетическое агентство (МЭА).
В то же время, агентство отмечает необходимость принятия более активных мер в других секторах, чтобы достичь целей по нулевым уровням выбросов к 2050 году. МЭА отметило «воодушевляющие признаки прогресса в ряде секторов», однако предупредило, что требуются «более активные усилия».
По сообщению «Интерфакс», в ежегодном докладе МЭА Tracking Clean Energy Progress (TCEP) говорится, что мировые продажи электромобилей увеличились вдвое в 2021 году, составив около 9% автомобильного рынка в целом. В 2022 году продажи, как ожидается, достигнут нового максимума, составив 13% от общего объема продаж легковых автомобилей.
Ранее МЭА сообщало, что продажи электромобилей в 2021 году достигли 6,6 млн. В первом квартале 2022 года показатель составил 2 млн, увеличившись на 75% по сравнению с первыми тремя месяцами 2021 года.
Между тем агентство отмечает, что ситуация с продажами электромобилей «еще не является мировым феноменом». «Продажи в развивающихся странах идут медленными темпами в связи с ростом стоимости покупки и недостатком инфраструктуры для зарядки электромобилей»,- говорится в сообщении агентства.
В то же время, глава МЭА Фатих Бироль отметил наличие «большего, чем когда-либо количества признаков, указывающих, что новая глобальная энергетическая экономика активно развивается».