Fitch. Ուկրաինական ճգնաժամը դրական է ազդել Հայաստանի եւ Վրաստանի տնտեսությունների վրա
Fitch Ratings գործակալությունը փաստացի չկայացած է որակել իր նախնական կանխատեսումն այն մասին, որ Հայաստանն ու Վրաստանն ամենախոցելի դերում կհայտնվեն Ուկրաինա ռուսական ներխուժման հետեւանքների պատճառով։
Fitch Ratings-ի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ մինչ այժմ Հայաստանի եւ Վրաստանի համար մակրոտնտեսական ազդեցությունը դրական է եղել։
Գործակալությունը նշում է որակյալ մասնագետների մեծ ներհոսքը Ռուսաստանից, Բելառուսից եւ Ուկրաինայից եւ դրամական փոխանցումների ծավալների աճը։
Fitch-ը նշում է, որ Ռուսաստանից Վրաստան դրամական փոխանցումները տարեկան կտրվածքով աճել են 306%-ով, իսկ դեպի Հայաստան փոխանցումների ծավալը գրեթե կրկնապատկվել է։
«Երկրորդային եւ առաջնային եկամտի մեծ ներհոսքերը (ռուսները տեղափոխվում են, բայց շարունակում են աշխատել Ռուսաստանի իրենց գործատուների համար), զուգորդված զբոսաշրջության շարունակական վերականգնման եւ արտահանվող ապրանքների ավելի բարձր գների հետ, նվազեցնում են ընթացիկ գործառնությունների դեֆիցիտը երկու երկրներում եւ ամրապնդում են արտարժութային պահուստները:
Այս ներհոսքերը կանխել են դոլարիզացիայի աճը եւ ամրապնդել են փոխարժեքները։ Վերջինս բարենպաստ է պետական պարտքի սպասարկման տեսանկյունից՝ հաշվի առնելով արտարժույթով արտահայտված պարտքի բարձր մասնաբաժինը»,- նշում է Fitch Ratings-ը։

Fitch: События на Украине обернулись плюсами для экономик Армении и Грузии
Агентство Fitch Ratings признало неоправдавшимся свой первоначальные прогноз о том, что Армения и Грузия окажутся наиболее уязвимыми к последствиям российского вторжения в Украину.
В сообщении Fitch Ratings отмечается, что пока макроэкономическое воздействие для Армении и Грузии было положительным.
Агентство отмечает большой приток квалифицированных специалистов из России, Беларуси и Украины и рост объемов денежных переводов.
Fitch отмечает, что денежные переводы из России в Грузию выросли на 306% в годовом исчислении, а объем переводов в Армению почти удвоился.
«Большие притоки вторичных и первичных доходов (поскольку россияне переезжают, но продолжают работать на своих работодателей в России) в сочетании с продолжающимся восстановлением туризма и более высокими ценами на экспортные товары сокращают дефицит счета текущих операций в обеих странах и укрепляет валютные резервы.
Эти притоки предотвратили рост долларизации и укрепили обменные курсы. Последнее благоприятно для государственного долга, учитывая высокий вес долга, номинированного в иностранной валюте», - отмечает Fitch Ratings.