ՌԴ Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիան դիմել է ԵՄ դատարան
Ռուսաստանի Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիան հայց է ներկայացրել Լյուքսեմբուրգի Եվրամիության դատարան՝ իր դեմ պատժամիջոցները չեղարկելու նպատակով, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով դեպոզիտարիայի հաղորդագրությունը։
«2022 թվականի օգոստոսի 12-ին Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիան հայց է ներկայացրել Լյուքսեմբուրգի Եվրամիության դատարան՝ ներդրված սահմանափակումները չեղարկելու համար»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշվում է, որ «հայցի նպատակն է ապացուցել Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիան ԵՄ պատժամիջոցների ցուցակներում ներառելու անօրինականությունն ու անհիմն լինելը, ինչի հետեւանքով տուժել են ռուսաստանցի եւ օտարերկրյա ներդրողները»։
ԵՄ-ն Ազգային հաշվարկային դեպոզիտարիայի դեմ արգելափակող պատժամիջոցներ էր սահմանել 2022 թվականի հունիսի 3-ին։

Национальный расчетный депозитарий РФ обратился в суд ЕС
Национальный расчетный депозитарий (НРД) России обратился в суд Европейского союза в Люксембурге с иском об отмене санкций против него, передает ТАСС со ссылкой на пресс-релизе НРД.
«12 августа 2022 года Национальный расчетный депозитарий (НРД) обратился в Суд Европейского союза (ЕС) в Люксембурге с иском об отмене введенных ограничений»,- отмечается в сообщении.
Уточняется, что «цель иска - доказать неправомерность и необоснованность включения НРД в санкционные списки ЕС, в результате которого пострадали российские и иностранные инвесторы».