Թուրքիան Ուկրաինայում Bayraktar-ի արտադրության գործարան կկառուցի
Թուրքական Baykar Makina ընկերությունը հողատարածք է գնել Ուկրաինայում՝ Bayraktar անօդաչու թռչող սարքերի արտադրության գործարան կառուցելու համար։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտարարել է Թուրքիայում Ուկրաինայի դեսպան Վասիլի Բոդնարը։
«Baykar-ի սեփականատերն Ուկրաինայում ստեղծել է ուկրաինական իր ընկերությունը: Այս ընկերությունն արդեն հողատարածք է ձեռք բերել, մշակվել է գործարանի նախագիծը եւ մտադիր են այն իրականացնել մինչեւ վերջ, քանի որ դա ընկերության սեփականատերերի անձնական պարտավորությունն էր այդ արտադրությունն իրականացնել Ուկրաինայում»,- «RBC-Ուկրաինա»-ին տված հարցազրույցում ասել է դեսպանը:
Նրա խոսքով՝ գործարանում արտադրած անօդաչու սարքերի վրա կօգտագործվեն ուկրաինական բաղադրիչներ։ «Մոդելների զգալի մասը, որոնք արտադրվելու են այս գործարանում, կունենան ուկրաինական արտադրության բաղադրիչներ։ Դրանք կարող են լինել շարժիչներ, այլ պահեստամասեր, անիվներ եւ շատ այլ բաներ, որոնք կարող են օգտագործվել թռչող սարքերի համար»,- հավելել է դեսպանը։
Հուլիսի 19-ին Ուկրաինայի կառավարությունը հավանություն էր տվել Թուրքիայի հետ բարձր տեխնոլոգիաների, ավիացիայի եւ տիեզերական ոլորտներում համագործակցության մասին համաձայնագրի վավերացման օրինագծին, որը թույլ կտա Ուկրաինայում Bayraktar-ի արտադրության եւ սպասարկման գործարան կառուցել։
Փետրվարի 3-ին Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանբ այցելել էր Կիեւ։ Նրա այցի ընթացքում ստորագրվել է ութ միջպետական փաստաթուղթ։

Турция построит на Украине завод по производству Bayraktar
Турецкая компания Baykar Makina купила на Украине земельный участок под строительство завода по производству беспилотных летательных аппаратов Bayraktar.
По сообщению ТАСС, об этом сегодня заявил посол Украины в Турции Василий Боднар.
«Владелец компании Baykar создал свою украинскую компанию на Украине, эта компания уже приобрела земельный участок, они разработали проект самого завода и намерены реализовать его до конца, поскольку это было почти личное обязательство владельцев компании сделать это производство на Украине»,- сказал он в интервью «РБК-Украина».
По его словам, на произведенных заводом беспилотниках будут использоваться украинские комплектующие. «На значительной части моделей, которые будут производиться на этом заводе, будут стоять комплектующие украинского производства. Это могут быть двигатели, другие запасные части, колеса, много чего разного, что есть высокотехнологичное у нас, и может быть использовано для этих летательных аппаратов»,- добавил посол.
19 июля украинский кабинет министров одобрил законопроект о ратификации соглашения с Турцией о сотрудничестве в сфере высоких технологий, авиационной и космической областях, которое позволит построить на Украине завод по производству и обслуживанию Bayraktar.
3 февраля турецкий президент Реджеп Тайип Эрдоган посетил Киев. В рамках его визита было подписано восемь межгосударственных документов.