ՌԴ բանկերը շարունակում են կիսվել ռուբլու փոխարժեքի մասին կանխատեսումներով
Տարեվերջին ռուբլին դոլարի եւ եվրոյի նկատմամբ կթուլանա մինչեւ 69-70 ռուբլի, իսկ Urals տեսակի նավթի գինը դեկտեմբերին կկազմի մոտ $70, կանխատեսել է «Открытие» բանկի ղեկավար Միխայիլ Զադորնովը։
«Սպասում ենք, որ ռուբլու փոխարժեքը դոլարի եւ եվրոյի նկատմամբ տարեվերջին կկազմի մոտ 69-70 ռուբլի, այսինքն՝ տեղի կունենա ռուբլու որոշակի թուլացում այսօրվա ցուցանիշներից»,- Զադորնովի խոսքերն է մեջբերում Prime գործակալությունը։
ՌԴ Կենտրոնական բանկի հուլիսի 28-ի պաշտոնական փոխարժեքը 60,22 ռուբլի է մեկ դոլարի դիմաց եւ 61 ռուբլի՝ մեկ եվրոյի դիմաց։
Զադորնովը նաեւ կարծում է, որ մինչեւ տարեվերջ նավթի գները ներկայիս մակարդակում չեն կարողանա պահպանվել։ «Մենք սպասում ենք նավթի եւ մի շարք հումքային ապրանքների գների որոշակի անկում՝ ելնելով փաստից, որ դանդաղում է ոչ միայն ռուսաստանյան տնտեսությունը, այլեւ ամերիկյանը եւ եվրոպականը»,- ասել է նա:
Բանկի սպասումների համաձայն՝ Urals տեսակի նավթի մեկ բարելի արժեքը երրորդ եռամսյակի վերջում կկազմի $73, իսկ չորրորդում՝ $70։ Միաժամանակ, երկրորդ եռամսյակում «Открытие» բանկը մեկ բարելի արժեքը գնահատել է $94։
Հունիսի կեսին «Սբերբանկ»-ի ղեկավար Գերման Գրեֆը կանխատեսել էր, որ հուլիսին ռուբլու փոխարժեքը կշարունակի ամրապնդվել, սակայն 2022 թվականի վերջին այն կսկսի նվազել եւ կվերադառնա մեկ դոլարի դիմաց 70-75 ռուբլու սահմանագծին:
«Կարծում ենք՝ հուլիսին մենք դեռ ականատես կլինենք ռուբլու ամրապնդմանը, իսկ հետո, ամենայն հավանականությամբ, բիզնեսը կլուծի ներմուծման լոգիստիկայի հետ կապված խնդիրները, եւ եթե մինչեւ տարեվերջ ներմուծման վերականգնման տեմպերը լինեն այնպիսին, ինչպիսին պատկերացնում ենք, ապա փոխարժեքը մեկ դոլարի դիմաց կլինի 70-75 ռուբլու միջեւ»,- այն ժամանակ նշել էր Գրեֆը։

Рубль к концу года ослабнет к доллару и евро до отметки в 69-70 рублей, при этом цена нефти марки Urals в декабре составит около $70, прогнозирует глава банка «Открытие» Михаил Задорнов.«Мы ожидаем курс рубля к доллару и евро примерно на уровне 69-70 рублей к концу года, то есть определенное ослабление рубля от сегодняшних значений»,- приводит слова Задорнова агентство «Прайм».Официальный курс Центрального банка России на 28 июля - 60,22 рубля за доллар и 61 рубль за евро.Задорнов также считает, что цены на нефть на текущих уровнях не смогут удержаться до конца года. «Мы ожидаем некоторого снижения цен на нефть и ряд сырьевых товаров исходя из того, что замедляется не только российская экономика, но и американская и европейская экономики»,- отметил он.По ожиданиям банка, стоимость барреля нефти марки Urals составит в конце третьего квартала $73, а в четвертом квартале - $70 долларов. При этом во втором квартале «Открытие» оценивает стоимость барреля в $94. 17.06.2022 | 14:25 Герман Греф представил свою оценку относительно курса рубля В середине июня глава «Сбербанка» Герман Греф прогнозировал, что курс рубля продолжит укрепляться в июле, но уже к концу 2022 года перейдет к снижению и вернется в диапазон 70-75 рублей за доллар.«На наш взгляд, в июле мы еще увидим укрепление рубля, а потом, скорее всего, бизнес решит проблемы логистики импорта, и к концу года, если темпы восстановления импорта будут такими, какими мы их себе представляем, курс будет между 70 и 75 рублей за доллар»,- отмечал тогда Греф. Tweet Просмотры 13179