Արժույթի միջազգային հիմնադրամը (ԱՄՀ) կանխատեսում է, որ ընթացիկ եւ հաջորդ տարվա արդյունքներով համաշխարհային գնաճը կկազմի համապատասխանաբար 8,3% եւ 5,7%։«Կոմերսանտ»-ի փոխանցմամբ՝ երկու դեպքում էլ կանխատեսումն ապրիլի տվյալների համեմատ ավելացել է 0,9 տոկոսային կետով։Կանխատեսման փոփոխության վրա ազդել են էներգակիրների եւ պարենային ապրանքների գների աճը, ինչպես նաեւ առաջարկի եւ պահանջարկի անհավասարակշռությունը։Հիմնադրամի ակնկալիքների համաձայն՝ զարգացած տնտեսություններում գները կաճեն համապատասխանաբար 6,6%-ով եւ 3,3%-ով, իսկ զարգացող երկրներում՝ 9,5%-ով եւ 7,3%-ով։Եվրոգոտում ընթացիկ եւ հաջորդ տարի գնաճը կկազմի համապատասխանաբար 7,3% եւ 3,9%։ ԱՄՆ-ում՝ համապատասխանաբար 7,7% եւ 3%։Փորձագետները կարծում են, որ գնաճի արագացման վրա կարող է ազդել Եվրոպա ռուսաստանյան գազի արտահանման հնարավոր ամբողջական դադարեցումը։ «Եվրոպայում դա կարող է առաջացնել էներգիայի սպառման ռացիոնալացում՝ հարվածելով խոշոր արդյունաբերական ոլորտներին եւ կտրուկ սահմանափակելով Եվրոգոտու տնտեսական աճը 2022 եւ 2023 թվականներին»,- ասված է հրապարակման մեջ: 27.07.2022 | 10:01 ԱՄՀ-ն վատթարացրել է համաշխարհային տնտեսության աճի կանխատեսումը Համաշխարհային բանկի տվյալներով՝ 2022 թվականի ապրիլին գների գլոբալ աճը կազմել է 7,8%. ամբողջ աշխարհի համար սա ամենաբարձր մակարդակն է 2008 թվականից, իսկ զարգացած երկրների համար՝ 1982 թվականից ի վեր։ Tweet Դիտում՝ 7381

Международный валютный фонд (МВФ) объявил, что ожидает мировую инфляцию по итогам текущего и будущего года в 8,3% и 5,7% соответственно. По сообщению «Коммерсант», прогноз в обоих случаях повышен на 0,9 п. п. по сравнению с апрельскими данными.На изменение прогноза повлиял рост цен на энергоносители и продовольствие, а также сохраняющаяся разбалансировка спроса и предложения.Согласно ожиданиям фонда, в развитых экономиках цены вырастут на 6,6% и 3,3% соответственно, а в развивающихся - на 9,5% и 7,3%. В Еврозоне инфляция по итогам текущего и следующего года составит 7,3% и 3,9% соответственно. В США - 7,7% и 3% соответственно.Эксперты полагают, что на ускорение инфляции может повлиять возможное полное прекращение экспорта российского газа в Европу. «В Европе оно может спровоцировать рационирование потребления энергии, ударив по основным промышленным секторам и резко ограничив экономический рост в Еврозоне в 2022 и 2023 годах»,- сказано в публикации. 27.07.2022 | 10:01 МВФ ухудшил свой прогноз роста мировой экономики В апреле 2022 года, по данным Всемирного банка, глобальный рост цен составил 7,8% - в целом для мира это самый высокий уровень с 2008 года, для развитых стран - с 1982 года. Tweet Просмотры 7369