Եվրամիությունը 15%-ով կկրճատի գազի սպառումը
Եվրամիության (ԵՄ) երկրները պայմանավորվել են մինչեւ հաջորդ տարվա մարտի ավարտը 15%-ով կրճատել գազի սպառումը։ Այս պայմանավորվածությունը ժամանակավոր է, Եվրահանձնաժողովը կգնահատի դրա երկարաձգման հնարավորությունը 2023 թվականի մայիսին, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Եվրոպայի խորհրդի հաղորդագրությունը։
ԵՄ երկրները հնարավորություն կունենան իրենք ընտրել այն միջոցները, որոնցով կնվազեցնեն գազի սպառումը։ Համաձայնագիրը նախատեսում է նաև մատակարարումների կայունությանը սպառնացող լուրջ վտանգի դեպքում «Դաշնակցային տագնապ» հայտարարելու հնարավորություն: Այս ժամանակ սպառման սահմանափակումը կդառնա պարտադիր։
«Մենք պետք է պատրաստ լինենք Ռուսաստանից մատակարարումների հնարավոր դադարեցմանը ցանկացած պահի»,- հայտարարել է էներգետիկայի հարցերով եվրահանձնակատար Քադրի Սիմսոնը։
Մինչ այդ համաձայնագիրը պարունակում է մի շարք բացառություններ։ Մասնավորապես, միության այն երկրները, որոնք միացված չեն ԵՄ անդամ մյուս երկրների գազի ցանցերին, ազատվում են սպառումը 15%-ով կրճատելու պահանջից։
Բացի այդ, երկրները կարող են խնդրել մեղմացնել պայմանները, եթե գերազանցել են պահեստավորման հզորությունների թիրախային ցուցանիշները, ինչպես նաեւ այն դեպքում, երբ իրենց արդյունաբերության կարեւոր ոլորտները մեծապես կախված են գազից:

Евросоюз сократит потребление газа на 15%
Cтраны Евросоюза (ЕС) договорились сократить потребление газа на 15% до конца марта следующего года. Эта договоренность временная, возможность ее продления Еврокомиссия оценит к маю 2023 года, передает RBC со ссылкой на сообщение Совета Европы.
Страны ЕС смогут сами выбирать меры, при помощи которых будут сокращать потребление газа. Соглашение также предусматривает возможность объявления «Союзной тревоги» при серьезной угрозе для стабильности поставок. В этом случае ограничение потребления станет обязательным.
«Мы должны быть готовы к возможному прекращению поставок из России в любой момент»,- заявила еврокомиссар по энергетике Кадри Симсон.
Пока же в договоренности прописан ряд исключений. В частности, от требования сократить потребление на 15% освобождаются страны ЕС, не подключенные к газовым сетям других государств - членов Евросоюза.
Кроме того, страны могут запросить смягчение условий, если они превысили целевые показатели заполнения хранилищ, а также если их важнейшие отрасли промышленности сильно зависят от газа.