ԵՀ ղեկավարը կոչ է արել պատրաստվել ՌԴ գազի ամբողջական դադարեցմանը
Եվրոպական երկրները պետք է պատրաստվեն ռուսաստանյան գազի մատակարարումների հնարավոր դադարեցմանը եւ նվազեցնեն դրա սպառումը, քանի որ ոչ բավարար նախապատրաստումը, ըստ Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ), կհանգեցնի տնտեսական ցուցանիշների անկմանը միջինում 0,9-1,5%-ով։
RBC-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին գերմանական DPA գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է ԵՀ ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը։
«Ռուսաստանը 12 անդամ երկրներին միայն մասամբ է գազ մատակարարում կամ ընդհանրապես չի մատակարարում։ Այդ իսկ պատճառով Եվրոպան պետք է պատրաստ լինի ամենավատ սցենարին՝ գազի մատակարարման ամբողջական դադարեցմանը, որը վաղ թե ուշ տեղի կունենա»,- ասել է նա։
Ֆոն դեր Լեյենը նաեւ կոչ է արել ռուսաստանյան գազի մատակարարումներից ավելի քիչ կախված ԵՄ անդամ երկրներին եւս կրճատել վառելիքի սպառումը, ինչպես նաեւ օգնել այն երկրներին, որոնց վրա կարող է էականորեն ազդել գազի արտահանման հնարավոր դադարեցումը:
Հուլիսի 20-ին Եվրահանձնաժողովը ԵՄ անդամ երկրներին առաջարկել էր հաջորդ ամսվանից մինչեւ 2023 թվականի մարտի ավարտն ինքնակամ նվազեցնել գազի սպառումը 15%-ով՝ մտահոգվելով, որ Ռուսաստանը կարող է դադարեցնել վառելիքի մատակարարումները։ Երեք երկիր՝ Հունաստանը, Իսպանիան եւ Պորտուգալիան, պաշտոնապես դեմ են արտահայտվել ԵՀ առաջարկին, միաժամանակ, Reuters-ը գրել էր, որ 12 պետություն մտահոգություն է հայտնել նման գաղափարի վերաբերյալ։
Ֆոն դեր Լեյենը տեղեկացրել է, որ ԵՀ առաջարկը կքննարկվի հուլիսի 26-ին Բրյուսելում Եվրամիության էներգետիկայի նախարարների հատուկ խորհրդակցության ժամանակ։ Նա վստահություն է հայտնել, որ գաղափարն, ի վերջո, հավանության կարժանանա։
«Վստահ եմ, որ էներգետիկայի նախարարները կգիտակցեն իրենց պատասխանատվությունը։ Խոսքը բոլորի համար պաշտպանական ցանց ստեղծելու մասին է, որպեսզի կարողանանք անվտանգ անցկացնել հաջորդ երկու ձմեռները»,- ասել է նա:

Глава ЕК призвала готовиться к полной остановке поставок российского газа
Европейские страны должны подготовиться к возможной остановке поставок российского газа и сократить его потребление, поскольку недостаточная подготовка, по оценкам Еврокомиссии (ЕК), приведет к падению экономических показателей в среднем на 0,9-1,5%.
Как передает RBC, об этом заявила глава ЕК Урсула фон дер Ляйен в интервью немецкому агентству DPA.
«Россия в двенадцати государствах-членах поставляет газ только частично или вообще не поставляет. Вот почему Европа должна быть готова к худшему случаю: полной остановке поставок газа, которая произойдет рано или поздно»,- сказала она.
Также фон дер Ляйен призвала страны - члены ЕС, которые менее зависимы от поставок российского газа, все равно сокращать потребление топлива, а также помогать государствам, на которые возможная остановка газового экспорта может повлиять значительно.
20 июля Еврокомиссия предложила странам - членам ЕС добровольно сократить потребление газа на 15% со следующего месяца и до конца марта 2023 года из опасений, что Россия может прекратить поставки топлива. Три страны - Греция, Испания и Португалия - официально выступили против предложения ЕК. Одновременно, Reuters сообщал, что озабоченность такой идеей высказали в 12-и государствах.
Фон дер Ляйен рассказала, что предложение ЕК будет обсуждать 26 июля на специальном совещании министров энергетики стран Евросоюза в Брюсселе. Она выразила уверенность, что идею все же одобрят.
«Я уверена, что министры энергетики осознают свою ответственность. Речь идет о том, чтобы создать защитную сеть для всех, чтобы вы могли безопасно пройти через две следующие зимы»,- сказала она.