Եվրամիության (ԵՄ) երկրները համաձայնեցրել են Ռուսաստանի դեմ սահմանափակող միջոցների նոր փաթեթը, որը ներառում է նաեւ արգելք ռուսաստանյան ոսկու ներմուծման վրա, Twitter-ում հայտնել է Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը։RBC-ի փոխանցմամբ՝ պատժամիջոցների նոր փաթեթը ԵՄ երկրների մշտական ներկայացուցիչները համաձայնեցրել են նախօրեին։ Հաստատվելուց հետո այն կհրապարակվի ԵՄ պաշտոնական ամսագրում եւ կմտնի ուժի մեջ։Սահմանափակող միջոցների այս փաթեթը ներառում է նաեւ Ռուսաստանի դեմ գործող բոլոր պատժամիջոցների երկարաձգումը մինչեւ 2023 թվականի ավարտը։ Բացի այդ, Եվրահանձնաժողովն առաջարկել է հստակեցնել արդեն իսկ ներդրված սահմանափակումները, որպեսզի դրանք «ոչ մի կերպ ուղղված չլինեն գյուղատնտեսական արտադրանքին»։ Առաջարկվել է նաեւ ընդլայնել պատժամիջոցների ենթարկված երկակի նշանակության ապրանքների ցանկը, սակայն դրանց թարմացված ցուցակը դեռ չի հրապարակվել։ԵՄ դիվանագիտության ղեկավար Ժոզեպ Բորելն իր հերթին ասել է, որ լրացնելով նոր փաթեթը՝ Եվրոպական խորհրդին կներկայացնի ֆիզիկական եւ իրավաբանական անձանց դեմ նոր սահմանափակումների վերաբերյալ առաջարկներ:Հուլիսի 15-ին Եվրահանձնաժողովն առաջարկել էր միջոցների փաթեթ՝ հստակեցնելու եւ ամրապնդելու Մոսկվայի դեմ արդեն իսկ սահմանված պատժամիջոցների արդյունավետությունը։ Reuters-ի աղբյուրն այս փաթեթն անվանել էր «6,5-րդ», քանի որ այն պարունակում է ավելի քիչ մասշտաբային սահմանափակումներ, քան նախորդ վեցը: 20.07.2022 | 16:52 Լավրով. Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների ներուժը սպառված է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը նախօրեին հայտարարել էր, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ներուժը սպառված է, Եվրամիությունը ստիպված է ճշգրտումներ կատարել դրանցում:Ըստ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարի՝ քանի որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները սկսեցին բացասաբար ազդել հենց ԵՄ-ի վրա, ապա սահմանափակումների ռեժիմը ենթարկվել է ճշգրտումների՝ սպասարկելու համար ռուսաստանյան պարենի արտահանումը։ Tweet Դիտում՝ 7842

Страны Евросоюза (ЕС) согласовали новый пакет ограничительных мер против России, в который вошел в том числе запрет на импорт российского золота, сообщила в Twitter глава Еврокомиссии (ЕК) Урсула фон дер Ляйен.Как передает RBC, постоянные представители стран Евросоюза согласовали новый пакет санкций накануне. После утверждения список будет опубликован в официальном журнале ЕС, и они вступят в силу.В этот пакет ограничительных мер входит также продление всех действующих санкций против России до конца 2023 года. Кроме того, Еврокомиссия предложила уточнить уже введенные ограничения, чтобы они «никоим образом не были направлены на сельскохозяйственную продукцию». Предлагалось также расширить список подсанкционных товаров двойного назначения, но их обновленный перечень пока не опубликован.Глава дипломатии ЕС Жозеп Боррель, в свою очередь, заявил, что в дополнение к новому пакету представит Евросовету предложения о новых ограничениях против физических и юридических лиц.Набор мер по уточнению и усилению эффективности уже введенных против Москвы санкций ЕК предложила 15 июля. Источник агентства Reuters назвал этот пакет «шестым с половиной», так как в нем содержатся менее масштабные ограничения, чем в предыдущих шести. 20.07.2022 | 16:52 Лавров: Потенциал антироссийских санкций ЕС исчерпан Накануне министр иностранных дел России Сергей Лавров заявил, что потенциал антироссийских санкций исчерпан, Евросоюзу приходится вносить в них уточнения.Глава МИД отметил, что поскольку антироссийские санкции начали негативно сказываться на самом ЕС, то режим ограничений подвергся корректировкам, позволяющим обслуживать экспорт российского продовольствия. Tweet Просмотры 7845