Լավրով. Ռուսաստանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցների ներուժը սպառված է
Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների ներուժը սպառված է, Եվրամիությունը (ԵՄ) ստիպված է ճշգրտումներ կատարել դրանցում, «ՌԻԱ Նովոստի»-ին եւ RT-ին տված հարցազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
«Ինչ վերաբերում է պատժամիջոցների հերթական փաթեթին, որի մասին նախնական հայտարարվել է, ապա ի՞նչ է այն իրենից ներկայացնում. պատժամիջոցնե՞ր, թե՞ նույնիսկ պատժամիջոցների չեղարկում։ Երկու դեպքում էլ դա պայմանավորված է նրանով, որ ԵՄ-ն արդեն սպառել է բոլոր հնարավոր ոլորտները, որտեղ պատրաստ էր մեզ վնաս հասցնել: Հիմա ստիպված են մտածել՝ ինչ են արել եւ ինչպես է դա ազդում իրենց վրա»,- Լավրովի խոսքերն է մեջբերում Prime գործակալությունը:
Ըստ ՌԴ ԱԳՆ ղեկավարի՝ քանի որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները սկսեցին բացասաբար ազդել հենց ԵՄ-ի վրա, ապա սահմանափակումների ռեժիմը ենթարկվել է ճշգրտումների՝ սպասարկելու համար ռուսաստանյան պարենի արտահանումը։
Լավրովի կարծիքով՝ Ռուսաստանն առանց լուրջ կորուստների կվերակողմնորոշվի դեպի այլ շուկաներ, եթե Եվրոպան հրաժարվի իր էներգակիրներից։ «Առանց լուրջ կորուստների կվերակողմնորոշվենք, ես դրանում կասկած չունեմ, գնորդ ունենք, պահանջարկ կա»,- ընդգծել է նախարարը։
Լավրովը նաեւ կարծում է, որ Եվրոպան չի գնա Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների ամբողջական խզման եւ հեղուկ բնական գազի օգտագործմանը։ «Չեմ կարծում, որ նրանց շահերից է բխում ամբողջովին խզել բոլոր կապերը մեզ հետ եւ անցնել հեղուկ բնական գազին, որը ամերիկացիները փորձում են պարտադրել նրանց»,- պարզաբանել է նա։
Նախարարը հավելել է, որ եթե Եվրոպան հանկարծ փոխի իր դիրքորոշումը եւ Ռուսաստանին առաջարկի վերականգնել հարաբերությունները, ապա պետք է տեսնել՝ արդյոք դա ձեռնտու է Մոսկվային։
«Եթե ինչ-որ փուլում Եվրոպան հանկարծ ասի. «Մենք ոգեւորվեցինք, այնուամենայնիվ, շահագրգռված ենք, եկեք վերականգնենք մեր հարաբերությունները որոշ տնտեսական եւ առեւտրային ոլորտներում»,- կարծում եմ, այդ դեպքում չպետք է նրանց մերժել։ Բայց մենք պետք է տեսնենք՝ որքանով է դա մեզ ձեռնտու, եւ միայն դրանից հետո արձագանքենք»,- ասել է Լավրովը։

Лавров: Потенциал антироссийских санкций ЕС исчерпан
Потенциал антироссийских санкций исчерпан, Евросоюзу (ЕС) приходится вносить в них уточнения, заявил министр иностранных дел России Сергей Лавров в интервью «РИА Новости» и RT.
«Насчет очередного анонсированного пакета санкций, что он из себя представляет - санкции или даже изъятие санкций? И то, и другое, потому что они (ЕС) уже исчерпали все возможные сферы, где они были готовы наносить нам ущерб, и сейчас вынуждены уже думать над тем, что же они сотворили и как это на них влияет»,- приводит слова Лаврова агентство «Прайм».
Глава МИД отметил, что поскольку антироссийские санкции начали негативно сказываться на самом ЕС, то режим ограничений подвергся корректировкам, позволяющим обслуживать экспорт российского продовольствия.
По мнению Лаврова, Россия переориентируется на другие рынки без серьезных потерь, если Европа откажется от ее энергоносителей. «Мы переориентируемся без каких-либо серьезных потерь, я в этом не сомневаюсь, у нас есть покупатель, есть спрос»,- подчеркнул министр.
Лавров также считает, Европа не пойдет на полный разрыв связей с Россией и использование сжиженного природного газа. «Я не думаю, что в их интересах полностью разорвать все связи с нами и перейти на сжиженный природный газ, который американцы пытаются им всучить»,- пояснил он.
Министр добавил, что если Европа вдруг изменит позицию и предложит России восстановить отношения, то нужно смотреть, выгодно ли это Москве.
«Если на каком-то этапе вдруг Европа скажет: «Мы погорячились, мы все-таки заинтересованы, давайте в каких-то экономических, торговых сферах восстановим наши отношения»,- я считаю, тогда не надо их отталкивать. Но надо посмотреть, насколько это нам выгодно, а уже потом реагировать»,- сказал Лавров.