ԵՏՀ-ում խոսել են ԵԱՏՄ գազի ընդհանուր շուկայի ձեւավորման չլուծված հարցերի մասին
Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովը (ԵՏՀ) առաջարկում է ԵԱՏՄ գազի ընդհանուր շուկայում սակագները սահմանել Միության անդամ երկրներում գործող մեթոդներին համապատասխան, որոնցում նախատեսված կլինեն սակագնի ձեւավորման ոչ խտրական եւ թափանցիկ մեխանիզմներ:
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին տեղեկացրել է ԵՏՀ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իյա Մալկինան։
Նա նշել է, որ հանձնաժողովը կողմերի հետ միասին պատրաստել է Միության գազի ընդհանուր շուկայի ձեւավորման մասին միջազգային համաձայնագրի նախագիծը։ Ներկայում կարգավորված չեն որոշակի սկզբունքային հարցեր, որոնք պահանջում են բարձր մակարդակում համաձայնեցված որոշումների ընդունում։ Այդպիսի հարցերից մեկը, Մալկինայի խոսքով, ընդհանուր շուկայում գազի փոխադրման ծառայությունների համար սակագնի ձեւավորումն է։
«Գազի փոխադրման արժեքը պետք է ձեւավորվի թափանցիկ եւ ոչ խտրական պայմաններով՝ հավասար մրցակցային պայմաններ ստեղծելով բոլոր մասնակիցների համար։ Գազ սպառող երկրները, որոնց թվում են Հայաստանը, Բելառուսը եւ Ղրղզստանը, կողմ են, որպեսզի ընդհանուր շուկայում գազի փոխադրման ծառայությունների համար սակագները չգերազանցեն գազի ներքին շուկայի սուբյեկտների համար սակագները։ Միաժամանակ, գազ արտադրող երկրները՝ Ռուսաստանը եւ Ղազախստանը, կողմ են գազի ներքին եւ ընդհանուր շուկաների համար սակագների առանձին ձեւավորմանը»,- ասել է Մալկինան։

В ЕЭК озвучили неурегулированные вопросы формирования общего рынка газа ЕАЭС
Евразийская экономическая комиссия (ЕЭК) предлагает определять тарифы на общем рынке газа ЕАЭС в соответствии с действующими в государствах - членах Cоюза методиками, в которых будут предусмотрены недискриминационные и прозрачные механизмы тарифообразования.
Как передает ТАСС, об этом сообщила официальный представитель ЕЭК Ия Малкина.
Она отметила, что комиссией совместно со сторонами подготовлен проект международного договора о формировании общего рынка газа Союза. В настоящее время остаются неурегулированными отдельные принципиальные вопросы, которые требуют принятия согласованных решений на высоком уровне. Одним таких вопросов является тарифообразование на услуги транспортировки газа на общем рынке, добавила она.
«Стоимость транспортировки газа должна формироваться на прозрачных и недискриминационных условиях и создавать равные конкурентные условия для всех участников общих рынков. Газопотребляющие государства, к которым относятся Армения, Белоруссия и Киргизия, выступают за то, чтобы тарифы на услуги по транспортировке газа на общем рынке не превышали тарифы для субъектов внутреннего рынка газа. При этом газодобывающие государства - Россия и Казахстан - выступают за раздельное формирование тарифов для внутреннего и общего рынка газа»,- сказала Малкина.