Bank of America-ի շահույթն այս տարվա երկրորդ եռամսյակում 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 32%-ով, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։ԱՄՆ երկրորդ խոշորագույն բանկը 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակում վաստակել է $6,2 միլիարդ՝ 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի $9,2 միլիարդի դիմաց: Չնայած հանգամանքին, որ բանկի հասույթը 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակում աճել է 6%-ով եւ կազմել $22,7 միլիարդ, ծախսերը գերազանցել են $15 միլիարդը։Աշխարհի խոշորագույն ներդրումային բանկերից մեկի՝ Goldman Sachs-ի շահույթն այս տարվա երկրորդ եռամսյակում 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ նվազել է 47%-ով։Goldman Sachs-ը 2022 թվականի երկրորդ եռամսյակում վաստակել է $2,93 միլիարդ՝ 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի $5,49 միլիարդի դիմաց: Բանկի հասույթը կրճատվել է 23%-ով՝ հասնելով $11,86 միլիարդի: Ֆինանսական կոնգլոմերատը նաեւ վաստակել է $1,2 միլիարդ միջնորդավճար միաձուլումների եւ ձեռքբերումների հարցերով խորհրդատվությունից, ինչը 5%-ով պակաս է նախորդ տարվա համեմատ:Անցած շաբաթ ԱՄՆ երեք խոշորագույն բանկ նույնպես հայտնել է երկրորդ եռամսյակի արդյունքներով շահույթի երկնիշ անկման մասին՝ 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ:Wells Fargo-ի շահույթը նվազել է 48%-ով՝ հասնելով $3,12 միլիարդի, Citigroup-ը վաստակել է $4,5 միլիարդ՝ 27%-ով պակաս 2021 թվականի երկրորդ եռամսյակի համեմատ, միաժամանակ JPMorgan Chase-ն ավարտել է շրջանը $8,6 միլիարդ շահույթով, ինչը 28%-ով ցածր է բանկի 2021 թվականի նույն ժամանակահատվածի արդյունքներից։ 12.07.2022 | 14:49 Վերլուծաբանները սպասում են ԱՄՆ խոշորագույն բանկերի շահույթի անկմանը Ավելի վաղ վերլուծաբանները կանխատեսել էին, որ ԱՄՆ խոշորագույն բանկերի շահույթը երկրորդ եռամսյակում կնվազի վարկերի գծով հնարավոր կորուստների համար պահուստների աճի պատճառով։Նշվում էր, որ այժմ ԱՄՆ ընկերությունների շրջանում աճում է պահանջարկը կորպորատիվ վարկերի, իսկ քաղաքացիների մոտ՝ վարկային քարտերի նկատմամբ, ուստի բանկերն ավելի շատ պահուստներ են ստեղծում: Թեեւ ժամկետանց պարտքերը եւ վարկերի մասով կորուստները գտնվում են ռեկորդային ցածր մակարդակում, բանկերի կառավարիչները հայտարարում են վարկային պորտֆելների որակի վատթարացման մասին։ Tweet Դիտում՝ 7506

Крупнейшие банки США значительно снизили прибыль
Прибыль Bank of America по результатам второго квартала текущего года снизилась на 32% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года, передает ТАСС.
Второй по величине банк США заработал за второй квартал 2022 года $6,2 млрд по сравнению с $9,2 млрд за такой же промежуток 2021 года. Несмотря на то что выручка этого банка за второй квартал 2022 года увеличилась на 6% и составила $22,7 млрд, расходы превысили $15 млрд.
Прибыль одного из крупнейших в мире инвестиционных банков Goldman Sachs по результатам второго квартала текущего года снизилась на 47% по сравнению с аналогичным периодом 2021 года.
Goldman Sachs заработал за второй квартал 2022 года $2,93 млрд по сравнению с $5,49 млрд за этот же промежуток 2021 года. Выручка банка снизилась на 23%, до $11,86 млрд. Финансовый конгломерат также заработал $1,2 млрд комиссионных от консультирования по вопросам слияний и поглощений, что на 5% меньше, чем год назад.
На прошлой неделе три других крупнейших банка США также сообщили о двузначном снижении прибыли по итогам второго квартала относительно того же периода 2021 года.
Прибыль Wells Fargo сократилась на 48% и составила $3,12 млрд, Citigroup заработал $4,5 млрд, что на 27% ниже, чем за второй квартал 2021 года, в то же время JPMorgan Chase завершил период с прибылью в $8,6 млрд, что на 28% ниже результатов банка за тот за промежуток 2021 года.
Ранее аналитики прогнозировали, что прибыль крупнейших банков США снизится во втором квартале из-за роста резервов на возможные убытки по кредитам.
Отмечалось, что на сегодняшний день у компаний в США растет спрос на корпоративные кредиты, а у граждан - на кредитные карты, поэтому банки создают больше резервов. И хотя просроченные задолженности и убытки по кредитам находятся на рекордно низком уровне, топ-менеджеры банков заявляют об ухудшении качества кредитных портфелей.