ԱՄՆ խոշորագույն բանկերի շահույթը երկրորդ եռամսյակում կնվազի վարկերի գծով հնարավոր կորուստների համար պահուստների աճի պատճառով։Frank Media-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնել է Reuters-ը՝ վկայակոչելով վերլուծաբանների կանխատեսումները։ Կորոնավիրուսային համավարակի ճգնաժամից հետո վերականգնումն այժմ փոխարինվում է ռեցեսիայով։Վերլուծաբաններն ակնկալում են, որ JPMorgan-ի շահույթը կնվազի 25%-ով, Bank of America-ինը՝ 29%-ով, իսկ Citigroup-ը եւ Wells Fargo-ն կհայտնեն 38% եւ 42% անկման մասին, վկայում են Refinitiv-ի տվյալները: Սակայն շահույթի անկման գծով չեմպիոն կարող է դառնալ Goldman Sachs-ը. սպասվում է, որ վերջինիս շահույթը կնվազի 51%-ով:JPMorgan-ը, Citi-ն, Wells Fargo-ն եւ Bank of America-ն՝ ԱՄՆ չորս խոշորագույն բանկերը, կարող են $3,5 միլիարդ ծախսել պահուստների վրա՝ հնարավոր ֆինանսական կորուստների համար, նշել է RBC Capital Markets-ի վերլուծաբան Ջերարդ Քեսիդին: Նրա կարծիքով՝ ռեցեսիան ԱՄՆ-ում կարող է կտրուկ նվազեցնել շահույթը:Այժմ ԱՄՆ ընկերությունների շրջանում աճում է պահանջարկը կորպորատիվ վարկերի, իսկ քաղաքացիների մոտ՝ վարկային քարտերի նկատմամբ, ուստի բանկերն ավելի շատ պահուստներ են ստեղծում: Թեեւ ժամկետանց պարտքերը եւ վարկերի մասով կորուստները գտնվում են ռեկորդային ցածր մակարդակում, բանկերի կառավարիչները հայտարարում են վարկային պորտֆելների որակի վատթարացման մասին: 03.06.2022 | 15:20 JP Morgan-ի ղեկավարն ԱՄՆ-ում տնտեսական «փոթորիկ» է կանխատեսում Վերջերս JPMorgan-ի ղեկավար Ջեյմի Դայմոնը զգուշացրել էր մոտալուտ տնտեսական «փոթորիկի» մասին։ Նրա խոսքով` առաջիկա ռեցեսիան բանկերի կողմից նախապատրաստություն է պահանջում։ «Ավելի լավ է` պատրաստվեք: JPMorgan-ը պատրաստվում է, եւ մենք շատ պահպանողական ենք լինելու մեր հաշվեկշռային հաշվետվությունների առումով»,- նշել էր ֆինանսիստը։«Հիմա, կարծես, արեւ է շողում, ամեն ինչ լավ է։ Բոլորը կարծում են, որ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը կարող է ամեն ինչ կարգավորել: Բայց փոթորիկը հենց առջեւում է եւ շարժվում է ուղիղ մեզ վրա։ Մենք պարզապես դեռ չգիտենք՝ այն փոքր կլինի, թե դա կլինի գերփոթորիկ՝ «Սինդիի» կամ «Էնդրյուի» նման մի բան»,- ասել էր Դայմոնը:Ավելի վաղ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը սթրես թեստ էր անցկացրել եւ պարզել, որ երկրի խոշորագույն բանկերն ունեն կապիտալի բարձր մակարդակ, որն անհրաժեշտ է վարկավորումը շարունակելու համար նույնիսկ լուրջ ռեցեսիայի ժամանակ։ Tweet Դիտում՝ 5669

Прибыль крупнейших банков США снизится во втором квартале из-за роста резервов на возможные убытки по кредитам.Как пишет Frank Media, oб этом сообщает Reuters со ссылкой на прогнозы аналитиков. Восстановление после кризиса в период пандемии коронавируса теперь сменяется рецессией.Аналитики ожидают, что прибыль JPMorgan сократится на 25%, Bank of America - на 29%, а Citigroup и Wells Fargo заявят о снижении на 38% и 42%, свидетельствуют данные Refinitiv. Но чемпионом по падению прибыли может стать Goldman Sachs - от него ожидают падения прибыли на 51%. JPMorgan, Citi, Wells Fargo и Bank of America - четыре крупнейших банка страны, могут потратить на резервы под возможные финансовые потери $3,5 млрд, оценивает аналитик RBC Capital Markets Джерард Кэссиди․ Рецессия в США может свести на нет прибыли, считает он.Сейчас у компаний в США растет спрос на корпоративные кредиты, а у граждан - на кредитные карты, поэтому банки создают больше резервов. И хотя просроченные задолженности и убытки по кредитам находятся на рекордно низком уровне, топ-менеджеры банков заявляют об ухудшении качества кредитных портфелей. 03.06.2022 | 15:20 Глава JP Morgan заявил о надвигающемся в США экономическом «урагане» Недавно глава JPMorgan Джейми Даймон предупреждал о надвигающемся экономическом «урагане». По его словам, грядущая рецессия требует приготовлений со стороны банков. «Лучше приготовьтесь. JPMorgan готовится, и мы будем очень консервативны с нашими балансовыми отчетами»,- отмечал финансист.«Сейчас вроде как солнечно, все в порядке. Все думают, что Федрезерв может со всем справиться. Но ураган висит прямо впереди и движется на нас. Мы еще просто не знаем, будет он маленьким или окажется суперштормом «Сэнди» или «Эндрю», или чем-то подобным»,- говорил Даймон.Ранее ФРС США провела стресс-тест, который показал, что крупнейшие банки страны имеют высокий уровень капитала, необходимый для продолжения кредитования даже во время серьезной рецессии. Tweet Просмотры 5689