“Ամերիաբանկը” գոհ է “ԻՄԷՔՍ Գրուպի” պարտատոմսերի տեղաբաշխման արդյունքներից
Երեւան /Մեդիամաքս/. “Ամերիաբանկը” գոհ է “ԻՄԷՔՍ Գրուպ” ընկերության 1 մլրդ դրամի անվանական արժեկտրոնային պարտատոմսերի## տեղաբաշխման արդյունքներից, որն ավարտվել է հոկետմբերի 15-ին:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, այդ մասին այսօր Երեւանում “Ամերիաբանկի” եւ “ԻՄԷՔՍ Գրուպի” համատեղ մամլո ասուլիսում ասել է “Ամերիաբանկի” զարգացման դեպարտամենտի տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը:
“Ամերիաբանկի” ներդրումային բանկային գործառնությունների դեպարտամենտի տնօրեն Անդրեյ Շինկեւիչն ասել է, որ տեղաբաշխման ընթացքում ավելի քան 40 ներդրողների հայտեր են բավարարվել, որոնց թվում եղել են ինչպես իրավաբանական, այնպես էլ ֆիզիկական անձինք: Նա շեշտել է ինստիտուցիոնալ ներդրողների ակտիվությունը` ի դեմս ապահովագրական եւ ներդրումային ընկերությունների, ինչպես նաեւ տեղաբաշխման լավ արդյունքները` չնայած միջազգային ֆինանասական շուկաներում տիրող ճգնաժամային իրավիճակի:
Անդրեյ Շինկեւիչը հիշեցրել է, որ բանկը տեղաբաշխման ընթացքում կիրառել է շուկայական մեխանիզմ, որի պայմաններում ներդրողները ցանկալի եկամտաբերության հայտեր են ներկայացրել` նշելով, որ եկամտաբերության շրջանակը, ըստ որոնց ներդրողները հայտեր են ներկայացրել, կազմել է 11-11,5%:
“ԻՄԷՔՍ Գրուպ” ՍՊԸ աշխատակազմի ղեկավար Տիգրան Գալստյանը շնորհակալություն է հայտնել ներդրողներին ընկերության նկատմամբ վստահության համար, ինչի արդյունքն է եղել 100-տոկոսանոց տեղաբաշխումը: “Ընկերությունը հետագայում եւս նոր հետաքրքիր քայլեր է կատարելու Հայաստանի ֆոնդային շուկայում”,- ասել է Տիգրան Գալստյանը:
“Ամերիաբանկի” առեւտրային գործառնությունների գծով տնօրեն Սերգեյ Շեւչենկոն հայտնել է, որ ներկայումս պարտատոմսերը գտնվում են Հայաստանի ֆոնդային բորսայում գրանցվելու փուլում եւ գնանշում կանցնեն 5 օրվա ընթացքում: Նրա խոսքերով, պարտատոմսերի իրացվելիության ապահովման նպատակով արժեթղթերի առքի եւ վաճառքի գնի տարբերությունը կկազմի մոտ 0.5%, ինչը թույլ կտա ներդրողներին յուրաքանչյուր պահի վաճառել պարտատոմսերը:
Ընկերության պարտատոմսերի բաց բաժանորդագրությունը սկսվել էր ընթացիկ տարվա սեպտեմբերի 15-ին եւ շարունակվել մինչեւ հոկտեմբների 10-ը, իսկ տեղաբաշխումը կայացել է հոկտեմբերի 13-15-ը:

«Америабанк» доволен итогами размещения облигаций ИМЭКС Групп
Ереван /Медиамакс/. «Америабанк» доволен итогами размещения эмиссии именных купонных облигаций компании## «ИМЭКС Групп» в размере 1 млрд драмов, завершившегося 15 октября.
Как сообщает агентство Медиамакс, об этом сегодня в Ереване на совместной пресс-конференции руководства «Америабанка» и «ИМЭКС Групп» заявил директор департамента развития «Америбанка» Тигран Джрбашян
Директор департамента инвестиционных банковских операций «Америбанка» Андрей Шинкевич сообщил, что в ходе размещения были удовлетворены заявки более чем 40 инвесторов, среди которых были как юридические, так и физические лица. Он подчеркнул активность институциональных инвесторов в лице страховых и инвестиционных компаний, а также хорошие результаты размещения, несмотря кризисную ситуацию на международных финансовых рынках.
Андрей Шинкевич напомнил, что банк при размещении применил рыночный механизм, в условиях которого инвесторы подавали заявки на желаемую доходность, отметив, что диапазон доходности, по которым инвесторы подавали заявки, составил 11-11,5%.
Руководитель администрации ООО «ИМЭКС Групп» Тигран Галстян поблагодарил инвесторов за доверие к компании, результатом чего стало 100%-ное размещение. «Компания и в дальнейшем будет делать новые интересные шаги на фондовом рынке Армении», - сказал Тигран Галстян.
Директор по торговым операциям «Америабанка» Сергей Шевченко сообщил, что в настоящее время облигации находятся на стадии регистрации на Армянской фондовой бирже и пройдут листинг в течение 5-и дней. По его словам, для обеспечения ликвидности облигаций, разница в цене купли и продажи ценных бумаг составит примерно 0,5%, что позволит инвесторам в любой момент продать облигации.
Открытая подписка на облигации компании началась 15 сентября и продлилась до 10 октября текущего года, размещение же состоялось с 13 до 15 октября.