Գնաճը Եվրոգոտում պատմական նոր ռեկորդ է սահմանել
Հունիսին տարեկան գնաճը Եվրոգոտում կկազմի 8,6%, հետեւում է Եվրաստատի նախնական տվյալներից։ Սա պատմության մեջ ամենաբարձր ցուցանիշն է։ Մայիսին Եվրոգոտում գների աճը կազմել էր 8,1% (այս ցուցանիշը նույնպես պատմական առավելագույնն էր)։
Ինչպես գրում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը, հունիսին Եվրոգոտում գների աճի հիմնական շարժիչ ուժերն էին էներգակիրները (տարեկան կտրվածքով աճել են 41,9%-ով՝ մայիսի 39,1%-ի դիմաց), սննդամթերքը, ալկոհոլը եւ ծխախոտը (+8,9%՝ մայիսի 7,5%-ի դիմաց): Ոչ էներգետիկ արդյունաբերական ապրանքներն աճել են 4,3%-ով՝ մայիսի 4,2%-ի դիմաց, իսկ ծառայությունները թանկացել են 3,4%-ով՝ մայիսի 3,5%-ի դիմաց:
Ավելի վաղ Միջազգային հաշվարկների բանկի (BIS) փորձագետները զգուշացրել էին, որ աշխարհի առաջատար տնտեսությունները մոտ են «բարձր գնաճի ծուղակն» ընկնելուն։ Նրանց կանխատեսումների համաձայն՝ այս երկրները կարող են հայտնվել այնպիսի իրավիճակում, երբ գների արագ աճը դառնա նոր նորմ եւ չվերահսկվի։
BIS-ի վերլուծաբանները կարծում են, որ նման սցենարից խուսափելու համար կենտրոնական բանկերը պետք է խստացնեն դրամավարկային քաղաքականությունը եւ չվախենան կարճաժամկետ ռեցեսիաներից։ Կազմակերպությունը նշել է, որ գնաճի մակարդակը «մի քանի տասնամյակների առավելագույնի» շրջանում պահպանվում է բազմաթիվ երկրներում, այդ թվում՝ ԱՄՆ-ում, Եվրոգոտու երկրներում եւ Մեծ Բրիտանիայում:

Инфляция в еврозоне побила новый исторический рекорд
Годовая инфляция в еврозоне в июне составит 8,6%, следует из предварительных данных Евростата. Это максимальное значение за всю историю. В мае рост цен в еврозоне составил 8,1% (это значение тоже было историческим максимумом).
Как передает российское издание Forbes, основными драйверами роста цен в еврозоне в июне стали энергоносители (рост на 41,9% в годовом выражении против 39,1% в мае), продукты питания, алкоголь и табак (+8,9% против 7,5% в мае). Неэнергетические промышленные товары подорожали на 4,3% по сравнению с 4,2% в мае, а услуги выросли в цене на 3,4% по сравнению с 3,5% в мае.
Ранее эксперты Банка международных расчетов (BIS) предупредили, что ведущие экономики мира близки к попаданию в «ловушку высокой инфляции». По их прогнозам, эти страны могут оказаться в такой ситуации, когда стремительный рост цен становится новой нормой и не поддается контролю.
Чтобы избежать такого сценария, центральные банки должны ужесточать денежно-кредитную политику и не бояться кратковременных рецессий, считают аналитики BIS. Организация отметила, что уровень инфляции держится в районе «многодесятилетних максимумов» во многих странах, включая США, государства Еврозоны и Великобританию.