Moody's միջազգային վարկանիշային գործակալությունը հայտնել է, որ Ռուսաստանը եվրապարտատոմսերով դեֆոլտ է թույլ տվել, հաղորդում է Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը՝ վկայակոչելով Moody's-ի հաղորդագրությունը։Գործակալությունը որպես դեֆոլտ է գնահատել չվճարումները երկու եվրապարտատոմսերով, ինչպես նաեւ հնարավոր է համարել նոր դեֆոլտներ սպասվելիք արժեկտրոնային վճարումների մասով: Moody's-ի հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ «ըստ մեր բնորոշման», գործակալությունը դեֆոլտ է համարում է մինչեւ հունիսի 27-ը՝ 30-օրյա արտոնյալ ժամկետի ավարտը, Ռուսաստանի սուվերեն պարտքով սեփականատերերի կողմից $100 միլիոն գումարով երկու եվրապարտատոմսերով արժեկտրոնային վճարումների չստանալը։Գործակալությունը նաեւ զգուշացրել է, որ Ռուսաստանի արտաքին պարտքով ռուբլով վճարումները կդիտարկի որպես պարտատոմսերով դեֆոլտ:Կիրակի օրը՝ հունիսի 26-ին, ռուսաստանյան եվրապարտատոմսերով երկու թողարկումների սեփականատերերը չեն ստացել իրենց հասանելի արժեկտրոնային վճարումները։ Վճարումների վերջնաժամկետը եղել է մայիսի 27-ը, սակայն, թողարկումների պայմանների համաձայն, պարտք թողարկողը արժեկտրոնների մասով կարող էր վճարել 30 օրվա ընթացքում (արտոնյալ ժամկետ), ինչը կբացառեր դեֆոլտի դեպքը։ Bloomberg-ը կատարվածը որակել էր որպես արտաքին պարտքով առաջին դեֆոլտ վերջին հարյուր տարվա ընթացքում՝ սկսած այն ժամանակներից, երբ 1918 թվականին իշխանության եկած բոլշեւիկները հրաժարվել են վճարել Ռուսական կայսրության պարտքերը։ 27.06.2022 | 16:11 Պեսկով. Ստեղծված իրավիճակը դեֆոլտ անվանելու հիմքեր չկան Նախօրեին Ռուսաստանի նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը հայտարարել էր, որ ՌԴ արտաքին պարտավորությունների չկատարման մասին մեղադրանքներն անօրինական են, քանի որ արտարժույթով համապատասխան վճարումը կատարվել է այս տարվա մայիսին:«Տվյալ դեպքում դեֆոլտի այս պնդումները բացարձակապես անօրինական են, քանի որ դեռեւս մայիսին կատարվել է արտարժույթով անհրաժեշտ վճարումը, իսկ փաստը, որ Euroclear-ը (միջազգային դեպոզիտարիա - ՏԱՍՍ) պահել է այդ գումարը, չի հասցրել հասցեատիրոջը, դա արդեն մեր խնդիրը չէ»,- ասել էր Կրեմլի ներկայացուցիչը։ Tweet Դիտում՝ 5537

Агентство Moody's сообщило о дефолте России
Международное рейтинговое агентство Moody's сообщило, что Россия допустила дефолт по еврооблигациям, передает российское издание Forbes.
Оно оценило как дефолт невыплаты по двум евробондам и допустило новые - по предстоящим купонным выплатам.
В сообщении Moody's говорится, что дефолтом, «согласно нашему определению», агентство считает неполучение держателями суверенного долга России в срок до 27 июня, момента истечения 30-дневного льготного периода, купонных выплат по двум еврооблигациям на сумму $100 млн.
Агентство также предупредило, что будет рассматривать выплаты по внешнему долгу России в рублях как дефолт по облигациям.
В воскресенье, 26 июня, держатели двух выпусков российских евробондов не получили положенных им купонных выплат. Срок по выплатам наступил 27 мая, но, согласно условиям выпусков, эмитент долга мог расплатиться по купонам в течение 30 дней (так называемый грейс-период) без наступления события дефолта. Агентство Bloomberg назвало случившееся первым российским суверенным дефолтом со времен большевиков в 1918 году.
Накануне пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков заявил о неправомерности утверждений о дефолте РФ по внешним обязательствам.
«Эти утверждения о дефолте в данном случае абсолютно неправомерны, потому что еще в мае в валюте необходимый платеж был совершен, а тот факт, что Euroclear (международный депозитарий - прим. ТАСС) удержал эти деньги, не довел их до получателя, это уже не наши проблемы»,- отмечал представитель Кремля.