Ամերիկյան Tesla ընկերության էլեկտրամոբիլների երկու գործարանները միլիարդավոր դոլարներ են կորցնում մատակարարման շղթաների խափանումների եւ մարտկոցների արտադրության խնդիրների պատճառով, որոնք սահմանափակում են վերջինիս հնարավորությունները։Այս մասին հայտարարել է ընկերության ղեկավար Իլոն Մասկը Tesla սեփականատերերի ակումբի անդամների հետ զրույցում։«Բեռլինն ու Օստինը հիմա միլիարդավոր դոլարներ են կորցնում հազարավոր ծախսերի եւ արտադրության գրեթե բացակայության պատճառով»,- ասել է նա` ընդգծելով, որ Գերմանիայում եւ Տեխասում այս տարվա սկզբին բացված գործարանները «փողի հսկա վառարաններ են»։«Հիմնականում մենք մտահոգված ենք՝ ինչպես շարունակել ձեռնարկությունների աշխատանքը, որպեսզի կարողանանք վճարել մարդկանց եւ չսնանկանալ»,- ասել է Մասկը՝ հույս հայտնելով, որ այս հարցերը արագ կլուծվեն:Tesla-ն վերջին շաբաթներին սկսել է կրճատել աշխատակիցներին, այդ միջոցը կարող է ազդել անձնակազմի 10%-ի վրա։Finmarket-ի փոխանցմամբ՝ առաջին եռամսյակում ընկերությունը ծախսել է մոտ $11 միլիարդ նյութերի ձեռք բերման, աշխատուժի պահպանման, արտադրական գործընթացների ու մատակարարումների վրա։ Ներդրողները տարիներ շարունակ անհանգստանում էին, որ պահուստային միջոցները կարող են չբավարարել բոլոր ծախսերը հոգալու համար, գրել էր The Wall Street Journal-ը։Այդ մտավախությունները թուլացան վերջին շրջանում, երբ Tesla-ն մարեց պարտքը, դրամական նոր միջոցներ ներգրավեց եւ մի քանի անգամ եռամսյակային շահույթ գրանցեց: Առաջին եռամսյակի դրությամբ ընկերության դրամական միջոցների ծավալը կազմել էր մոտ $17,5 միլիարդ։ 23.03.2022 | 18:04 Tesla-ն գործարկել է իր գործարանը Գերմանիայում. Gigafactory Berlin-ը €5 մլրդ է արժեցել Մասկին Tesla-ն վերջին ամիսներին բախվել է մի շարք խնդիրների, ներառյալ՝ գնաճի ավելացման պայմաններում մատակարարման եւ լոգիստիկայի հետ կապված ծախսերի աճի: Լրացուցիչ բացասական գործոն են դարձել Չինաստանի իշխանությունների սահմանափակումները՝ երկրում կորոնավիրուսի բռնկման ֆոնին․ Շանհայում ընկերությունն ունի արտադրության ծավալներով խոշորագույն գործարան։Մասկն ասել է, որ այս գարնանը Tesla-ն սկսել է Model Y կոմպակտ սպորտային էլեկտրական քրոսովերների մատակարարումները, որոնք արտադրվում են ընկերության նոր գործարաններում: Սակայն այս ձեռնարկություններում արտադրության ավելացումը հեշտ խնդիր չէր: Նա հիմնական խնդիր է անվանել մարտկոցների մատակարարումները։Վերլուծաբանները կանխատեսում են, որ երկրորդ եռամսյակում Tesla-ն կմատակարարի մոտ 273 հազար էլեկտրամոբիլ: Առաջին եռամսյակում այդ ցուցանիշը կազմել էր մոտ 310 հազար։ Այդպիսով, ընկերությունը կարող է առաջին անգամ հայտնել եռամսյակային կտրվածքով մատակարարումների կրճատման մասին ավելի քան 2 տարվա ընթացքում։ Tweet Դիտում՝ 8885

Маск пожаловался, что новые заводы в Берлине и Техасе - «гигантские печи для денег»
Два завода по производству электромобилей американского производителя Tesla теряют миллиарды долларов на фоне перебоев в цепочках поставок и проблем с выпуском аккумуляторов, которые ограничивают возможности компании․
Об этом заявил глава компании Илон Маск в беседе с членами клуба владельцев Tesla.
«Берлин и Остин сейчас теряют миллиарды долларов из-за тысячи затрат и почти никакого производства»,- сказал он, подчеркнув, что заводы в Германии и Техасе, открытые ранее в текущем году, представляют собой «гигантские печи для денег».
«В основном мы озадачены тем, как продолжить работу предприятий, чтобы мы смогли платить людям и не обанкротиться»,- отметил Маск, добавив, что надеется на быстрое разрешение этих проблем.
Tesla в последние недели начала сокращать сотрудников, эти меры могут коснуться 10% персонала.
Как передает Finmarket.ru, компания в 1-ом квартале потратила около $11 млрд на закупку материалов, рабочую силу, производственные процессы и поставки. Инвесторы на протяжении нескольких лет высказывают беспокойство относительно того, что резервных средств может быть недостаточно для покрытия всех расходов, отмечала The Wall Street Journal.
Эти опасения ослабли за последнее время после того, как Tesla выплатила долг, привлекла новые денежные средства и несколько раз отчиталась о квартальной прибыли. По состоянию на первый квартал, объем денежных средств компании составлял около $17,5 млрд.
Tesla в последние месяцы столкнулась с рядом проблем, включая рост затрат на поставки и логистику на фоне скачка инфляции. Дополнительным негативным фактором стали ограничения властей Китая на фоне вспышки коронавируса в стране, где у компании находится крупнейшее по объемам производства предприятие в Шанхае.
Весной этого года Tesla начала поставки компактных спортивных электрических кроссоверов Model Y, которые производятся на новых заводах компании. Однако наращивание производства на этих предприятиях оказалось непростой задачей, отметил Маск. Он назвал основной проблемой поставки аккумуляторов.
Аналитики ожидают, что во 2-ом квартале Tesla поставит около 273 тыс. электромобилей. В 1-ом квартале показатель составил около 310 тыс. Таким образом, компания может впервые сообщить о сокращении поставок в квартальном выражении более чем за 2 года.