Ադրբեջանի մի շարք բանկեր դադարեցրել են սպառողական վարկավորումը
Ադրբեջանում կրճատվել են հիփոթեքային վարկավորման տեմպերը, իսկ որոշ բանկեր առհասարակ դադարեցրել են փոխառու միջոցների տրամադրումը, ինչը պայմանավորված է համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամով:
Ինչպես հաղորդում է ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալությունը, վկայակոչելով ՙՏրենդը՚, Ադրբեջանի բանկերի միության ղեկավար Էլդար Իսմաիլովն ասել է, որ ՙհամաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի հետեւանքները, որոնք ծածկել են ռուսաստանյան շուկան, ինչպես նաեւ դոլարի փոխարժեքի տատանումներն արդարացնում են Ադրբեջանի բանկային հատվածի գործողությունները, որն այդ իրադարձություններին արձագանքում է վարկավորման տեմպերի իջեցմամբ՚:
Սպառողական վարկավորումը մեկ ամիս ժամանակով դադարեցվել է այնպիսի խոշոր բանկերում, ինչպիսիք են Kapital Bank-ը, Azerdemiryolbank-ը, Mugan Bank-ը, Zamin Bank-ը, UniBank-ը:

Ряд банков Азербайджана приостановил потребительское кредитование
В Азербайджане сократились темпы ипотечного кредитования, а некоторые банки и вовсе приостановили операции по выдаче заемных средств, что обусловлено финансовым кризисом на мировых рынках.
Как сообщает Медиамакс со ссылкой на Тренд, глава Ассоциации банков Азербайджана Эльдар Исмаилов сказал, что «последствия мирового финансового кризиса, накрывшие российский рынок, а также колебания курса доллара оправдывают действия банковского сектора Азербайджана, реагирующего на эти события посредством снижения темпов кредитования».
Потребительское кредитование приостановлено сроком на месяц в таких крупных банках, как Kapital Bank, Azerdemiryolbank, Mugan Bank, Zamin Bank, UniBank.