Մայիսին Չինաստանը ռեկորդային ծավալի նավթ է գնել Ռուսաստանից
Մայիսին Չինաստանը տարեկան կտրվածքով ռեկորդային 55%-ով ավելացրել է ռուսաստանյան արտադրության հում նավթի ներմուծումը. Ռուսաստանը դեպի Չինաստան վառելիքի բոլոր արտահանողների շարքում զբաղեցրել է առաջին տեղը՝ դուրս մղելով Սաուդյան Արաբիային։
RBC-ն գրում է, որ  այս մասին հայտնել է Reuters-ը՝ վկայակոչելով Չինաստանի մաքսային գլխավոր վարչության տվյալները։
Ռուսաստանից նավթի մատակարարումների ծավալը մայիսին կազմել է գրեթե 8,42 միլիոն տոննա, ինչը մոտավորապես հավասար է օրական 1,98 միլիոն բարելի։ Սա մեկ քառորդով ավելի է, քան ապրիլին, նշում է գործակալությունը։ Նավթը առաքվել է ինչպես ծովով, այնպես էլ «Արեւելյան Սիբիր - Խաղաղ օվկիանոս» խողովակաշարով։
Այս դինամիկան ձեւավորվել է Ռուսաստանից նավթի մատակարարումների նկատմամբ միջազգային պատժամիջոցների ֆոնին չինացի գնորդներին հատկացվող մեծ զեղչերի պայմաններում, մասնավորապես, վառելիքը զեղչով ձեռք է բերվել Sinopec նավթավերամշակման պետական կորպորացիայի եւ Zhenhua Oil պետական ընկերության կողմից:
Սաուդյան Արաբիայից մատակարարված նավթի ծավալը մայիսին տարեկան կտրվածքով աճել է 8,7%-ով, վերջինս երկրորդ տեղն է զբաղեցրել Չինաստանին նավթ մատակարարող երկրների շարքում՝ զիջելով Ռուսաստանին՝ ավելի քան մեկուկես տարվա ընթացքում առաջին անգամ: Էր Ռիադն ամբողջ ամսվա ընթացքում մատակարարել է 7,82 միլիոն տոննա, ինչը կազմում է օրական 1,84 միլիոն բարել։ Ապրիլին օրական ցուցանիշը կազմել էր 2,17 միլիոն բարել։
Ռուսաստանյան նավթի զեղչերով ռեկորդային գնումները դարձել են Բրազիլիայից մատակարարումների նվազման պատճառներից մեկը, մայիսին այդ երկրից Չինաստան նավթի ներմուծումը կազմել է 2,2 միլիոն տոննա՝ տարեկան կտրվածքով նվազելով 19%-ով։
Միաժամանակ, Չինաստանը 2019 թվականից ի վեր ԱՄՆ երկրորդային պատժամիջոցների տակ ընկնելու մտավախության պատճառով չի գնում վենեսուելական նավթը, նշել է Reuters-ը։

В мае Россия экспортировала в Китай рекордный объем нефти
В мае Китай нарастил импорт сырой нефти российского производства на рекордные 55% год к году, Россия заняла первое место среди всех экспортеров этого топлива в Китай, сместив Саудовскую Аравию.
Как передает RBC, об этом сообщает Reuters со ссылкой на данные Главного таможенного управления КНР.
Объем поставок нефти из России в мае составил почти 8,42 млн т, что примерно равняется 1,98 млн баррелей в сутки. Это на четверть выше апрельских показателей, указывает агентство. Нефть поставили как морским путем, так и по трубопроводу «Восточная Сибирь - Тихий океан».
Такая динамика сложилась в условиях предоставлениях больших скидок китайским покупателем на фоне международных санкций в отношении поставок нефти из России, в частности топливо с дисконтом закупили государственная нефтеперерабатывающая корпорация Sinopec и государственная Zhenhua Oil.
Объемы нефти, поставленной из Саудовской Аравии, в мае выросли на 8,7% год к году, королевство заняло второе место среди всех поставщиков нефти в Китай, уступив России впервые за более чем полтора года. Эр-Рияд поставил 7,82 млн т за весь месяц, что равняется 1,84 млн баррелей в сутки. В апреле суточный показатель составлял 2,17 млн баррелей.
Рекордные закупки российской нефти со скидками стали одной из причин снижения поставок из Бразилии, в мае импорт нефти из этой страны в Китай составил 2,2 млн т - минус 19% год к году.
При этом Китай с 2019 года не закупает венесуэльскую нефть из-за опасений попасть под вторичные санкции США, указывает Reuters.