Հաճախորդների եւ բանկերի մասնակցությամբ մեկնարկել է թվային ռուբլու փորձարկումը
Ռուսաստանի Բանկը (ԿԲ) փորձնական հաճախորդների եւ մի քանի բանկերի հետ ռուբլու թվայնացման պիլոտային նախագիծ է իրականացնում, նախօրեին տեղեկացրել է ՌԴ ԿԲ նախագահի առաջին տեղակալ Օլգա Սկորոբոգատովան։
«Հիմա մեզ մոտ թեստային գործարքների պիլոտային նախագիծ է ընթանում՝ փորձնական հաճախորդների եւ 12 բանկերի մասնակցությամբ: Նշեմ, որ օրերս ստացել ենք մասնակցության եւս երկու հայտ, ինչը վկայում է, որ ֆինանսական շուկան, չնայած ծանր վիճակին եւ բազմաթիվ խնդիրներին, պատրաստ է ի դեմս բանկերի ռեսուրսներ ուղղել թվային ռուբլու փորձարկմանը»,- Սկորոբոգատովայի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Նա հավելել է, որ թեստավորմանը պատրաստ բանկերի ցանկն ընդլայնվում է, սակայն դրանց անունները դեռեւս չեն հրապարակվում։
«Մեր բանկերի ցուցակը դեռեւս փակ է։ Միաժամանակ, վերջիններս գիտեն, թե որն ինչ փուլում է գտնվում։ Այդ ցանկն ընդլայնվում է, եւ հիմա ես չէի ուզենա նշել բոլոր բանկերը: Դրանք, ինչպես ասացի, բավականին շատ են»,- ընդգծել է Օլգա Սկորոբոգատովան։
Հիշեցնենք, որ մայիսի վերջին Սկորոբոգատովան հայտարարել էր, որ ՌԴ Կենտրոնական բանկը նախատեսում է 2023 թվականի ապրիլին սկսել թվային ռուբլու փորձարկումը։
«Թվային ռուբլու մասով մենք նախատեսում էինք իրական գործարքներում, իրական հաճախորդների շրջանում փորձարկումները սկսել 2024 թվականից: Հիմա, տեսնելով, թե ինչ տեմպերով ենք առաջ շարժվում, մեզ հետ փորձարկմանը մասնակցող բանկերի մեծ մասը գտնվում է դեռեւս թեստային գործարքների փուլում, ենթադրում ենք, որ հաջորդ տարվա ապրիլից կարող ենք սկսել փորձարկումն իրական հաճախորդների շրջանում եւ իրական գործարքներում»,- նշել էր նա:

Cтартовал пилотный проект по цифровизации рубля с участием клиентов и банков
Банк России (ЦБ) проводит пилотный проект по цифровизации рубля с тестовыми клиентами и несколькими банками, накануне сообщила первый заместитель председателя Банка России (ЦБ) Ольга Скоробогатова.
«У нас уже сейчас идет пилот на тестовых операциях и с тестовыми клиентами, с двенадцатью банками. Я должна сказать, что буквально на днях нам поступили еще две заявки, то есть финансовый рынок, несмотря на сложную ситуацию, в которой мы находимся, и большое количество задач, которые они должны сделать, они готовы выделять ресурсы и на работу, и на пилотирование с цифровым рублем»,- приводит слова Скоробогатовой агентство ТАСС.
Она добавила, что список банков, готовых к тестированию, расширяется, но их названия пока не разглашаются. «Вы знаете, у нас список банков пока закрытый. При этом они знают, кто и на каком этапе находится. Он [список] расширяется, и я бы не стала сейчас все банки называть. Их достаточно много, как я сказала»,- подчеркнула Ольга Скоробогатова.
Напомним, что в конце мая Скоробогатова заявляла, что Центральный банк РФ планирует начать тестировать цифровой рубль в реальных операциях и на клиентах банков в апреле 2023 года.
«По цифровому рублю мы планировали начать пилот на реальных операциях, реальных клиентах с 2024 года. Сейчас, видя, какими темпами мы идем, большая часть пилотных банков с нами находятся в тестировании пока по тестовым операциям, мы предполагаем, что уже с апреля следующего года мы можем начать пилот на реальных клиентах и на реальных операциях»,- отмечала она.