Վրաստանի տարածքով բեռնատարների տարանցման վճարը կբարձրանա 75%-ով
Վրաստանում բեռնատարների տարանցման ճանապարհներից օգտվելու վճարը կբարձրանա 75%-ով՝ 200 լարիից հասնելով 350 լարիի։
NewsGeorgia-ի փոխանցմամբ՝ փոփոխությունները ներառվել են կառավարության որոշման մեջ։ Բեռնափոխադրողների համար նորացված սակագներն ուժի մեջ կմտնեն 2022 թվականի հունիսի 20-ից։
Գործող օրենքի համաձայն՝ վճարումից ազատվում են միայն այն տրանսպորտային միջոցները, որոնք ծովային նավահանգստի տարածքից բեռներ են տեղափոխում մաքսային հսկողության մոտակա գոտի՝ 10 կմ շառավղով կամ հակառակ ուղղությամբ։
Փոփոխությունները երաշխավորում են, որ Վրաստանի եկամուտները բեռների տարանցումից կավելանան տասնյակ միլիոնավոր դոլարներով, նշում է BM.ge-ն։
2022 թվականի առաջին եռամսյակում երկրում տարանցիկ ճանապարհով անցած ապրանքների թիվը գերազանցել է 116 հազարը, իսկ բյուջեի մուտքերը կազմել են 23,2 միլիոն լարի։ Ըստ կանխատեսումների՝ 2023 թվականին Վրաստանի տարածքով կանցնի առնվազն 355 հազար բեռնատար, իսկ ընդհանուր եկամուտը կգերազանցի 130 միլիոն լարին։

Сбор за транзит фур через Грузию вырастет на 75%
Сбор за пользование дорогами при транзитном проезде фур в Грузии увеличится на 75% - с 200 до 350 лари.
Как передает NewsGeorgia, изменения внесены в постановление правительства. Обновленные тарифы для грузоперевозчиков начнут действовать с 20 июня 2022 года.
Согласно существующему закону, от оплаты сбора освобождаются лишь те машины, которые осуществляют перевозку груза с территории морского порта до ближайшей зоны таможенного контроля в радиусе 10 км или в обратном направлении.
Изменения гарантируют, что доходы Грузии от транзита грузов увеличатся на десятки миллионов долларов, отмечает BM.ge.
За первый квартал 2022 года количество грузов, проехавших через страну транзитом, превысило 116 тысяч, а поступления в бюджет составили 23,2 миллиона лари. Согласно прогнозам, в 2023 году через Грузию пройдет не менее 355 тысяч грузовиков, а общий доход превысит 130 миллионов лари.