Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) վերլուծաբանները վերանայել են 2022 եւ 2023 թվականներին նավթի գների իրենց կանխատեսումները դեպի աճ՝ Ուկրաինայում ՌԴ ռազմական գործողության եւ Արեւմուտքի պատժամիջոցների ֆոնին, ասված է բանկի կանխատեսման մեջ:RBC-ի փոխանցմամբ՝ թարմացված կանխատեսումների համաձայն՝ 2022 թվականին մեկ բարել նավթի միջին գինը կարող է մոտենալ $140-ին։ Սա անբարենպաստ կանխատեսում է, որի իրականացումը վերլուծաբաններն ակնկալում են այն դեպքում, եթե Արեւմուտքը լրացուցիչ պատժամիջոցներ սահմանի էներգետիկ ոլորտի դեմ։ Ըստ հիմնական կանխատեսման՝ 2022 թվականին նավթի գները կկազմեն միջինում $100. այս սպասումները եւս վերանայվել են դեպի ավելացում (մոտ $24-ով):2023 թվականին, թարմացված կանխատեսմանը համաձայն, նավթի արժեքը կարող է աճել մինչեւ $110 դոլար մեկ բարելի դիմաց, հիմնական կանխատեսմամբ՝ մոտ $90։ 07.06.2022 | 15:07 Նավթը՝ $140․ Միջազգային բանկերը կիսվել են կանխատեսումներով նավթի գնի մասին «Սպասվում է, որ Ռուսաստանի դեմ սահմանված պատժամիջոցներն ի պատասխան ներխուժման, տեւական բացասական ազդեցություն կունենան հում նավթի եւ բնական գազի արդյունահանման վրա, քանի որ օտարերկրյա նավթային ընկերությունները հեռանում են, ներդրումները նվազում են, իսկ հասանելիությունն օտարերկրյա տեխնիկային սահմանափակվում է։ Սպասվում է, որ 2023 թվականին գները չափավոր կլինեն, քանի որ արտադրությունն աճում է այլ տեղերում, ներառյալ՝ ԱՄՆ-ում։ Այնուամենայնիվ, դրանք շատ ավելի բարձր կլինեն, քան նախկինում կանխատեսվել էր եւ էականորեն ավելի բարձր կլինեն վերջին հինգ տարիների միջին ցուցանիշից»,- ասված է կանխատեսման մեջ:Ընդհանուր առմամբ, 2022 թվականին էներգակիրների գները կաճեն 52%-ով, ինչը 47 տոկոսային կետով ավել է, քան նախկինում կանխատեսվում էր։Համաշխարհային բանկի կանխատեսումը ներառում է նաեւ Միջազգային էներգետիկ գործակալության (IEA) գնահատականները, ըստ որոնց, պատժամիջոցների պայմաններում Ռուսաստանից նավթի արտահանումը կարող է ժամանակավորապես նվազել օրական 2,5 միլիոն բարելով, ինչը կազմում է ռուսաստանյան արտահանման մոտ 30%-ը եւ համաշխարհային մատակարարումների մոտ 3%-ը: Միաժամանակ, IEA-ում կարծում են, որ դեֆիցիտը կարող է լրացվել դեպի այլ շուկաներ վերակողմնորոշվելու, նավթի պաշարների օգտագործման եւ, հնարավոր է, OPEC-ի անդամ երկրների կողմից արդյունահանման ավելացման հաշվին: Tweet Դիտում՝ 7154

Всемирный банк пересмотрел в сторону роста прогнозы относительно цен на нефть
Аналитики Всемирного банка (ВБ) пересмотрели в сторону роста свои прогнозы относительно цен на нефть в 2022 и 2023 годах на фоне военной операции России на Украине и введения западных санкций, говорится в прогнозе банка.
Как передает RBC, cогласно обновленному прогнозу, в 2022 году средняя цена барреля нефти может вплотную приблизиться к $140. Это неблагоприятный прогноз, реализацию которого аналитики ожидают в случае, если Запад введет дополнительные санкции против энергетического сектора. Согласно базовому прогнозу, в среднем цены на нефть в 2022 году составят $100 - эти ожидания также были пересмотрены в сторону увеличения (примерно на $24).
В 2023 году, согласно обновленному прогнозу, стоимость нефти может повышаться примерно до $110 за баррель, в базовом прогнозе - примерно до $90.
«Санкции, введенные против России в ответ на вторжение, как ожидается, будут иметь длительные негативные последствия для добычи сырой нефти и природного газа на фоне ухода иностранных нефтяных компаний, снижения инвестиций и ограничения доступа к зарубежной технике. Ожидается, что цены будут умеренными в 2023 году, поскольку производство растет в других местах, в том числе в США; однако они будут намного выше, чем прогнозировалось ранее, и значительно выше среднего показателя за последние пять лет»,- говорится в прогнозе.
В целом цены на энергоносители в 2022 году вырастут на 52%, что на 47 п.п. больше, чем прогнозировалось ранее.
В прогнозе Всемирного банка также приводятся оценки Международного энергетического агентства (МЭА), согласно которым в условиях санкций экспорт нефти из России может временно сократиться на 2,5 млн баррелей в день, что составляет около 30% российского экспорта и около 3% мировых поставок. В МЭА при этом полагают, что дефицит удастся восполнить за счет переориентации на другие рынки, использование резервов нефти и, возможно, увеличения добычи странами ОПЕК.