Նավթը՝ $140․ Միջազգային բանկերը կիսվել են կանխատեսումներով նավթի գնի մասին
Goldman Sachs բանկի վերլուծաբանները ակնկալում են, որ Brent նավթի գինը երրորդ եռամսյակում կշարունակի աճել եւ կհասնի $140-ի մեկ բարելի դիմաց, հաղորդում է RBC-ն՝ վկայակոչելով Bloomberg գործակալությունը։
Բանկի կանխատեսումների համաձայն՝ առաջիկա 12 ամիսների ընթացքում Brent-ի մեկ բարելը կարժենա միջինում $135։ Brent նավթի գների կանխատեսումը 2022 թվականի երկրորդ կիսամյակի եւ 2023 թվականի առաջին վեց ամիսների համար $10-ով ավել է նախորդ գնահատականից։
Վառելիքի նկատմամբ պահանջարկի վերականգնումը COVID-19 համավարակից հետո եւ էներգակիրների համաշխարհային մատակարարումների խափանումը բարձրացրել են նավթի գները։ Որոշ երկրներ ստիպված են եղել օգտագործել նավթամթերքների ռազմավարական պաշարները՝ սպառողների համար գները ցածր պահելու համար: Այնուամենայնիվ, հումքային ապրանքների գները շարունակում են աճել։ Նավթի գներն այս տարի աճել են ավելի քան մեկուկես անգամ։
Goldman Sachs-ի վերլուծաբանների կարծիքով՝ հաջորդ տարի նավթի շուկայում հավասարակշռությունը վերականգնելու համար անհրաժեշտ է էներգակիրների նկատմամբ պահանջարկի հետագա կրճատում՝ համաշխարհային տնտեսության դանդաղեցման եւ OPEC-ի անդամ երկրների, ներառյալ՝ Սաուդյան Արաբիայի եւ Իրանի արդյունահանման աճի հետ մեկտեղ: Բացասական ազդակը, որն այժմ նկատվում է համաշխարհային տնտեսության աճի մեջ, բավարար չէ ընթացիկ գներով պաշարները վերահաշվեկշռման համար, կարծում են Goldman-ի վերլուծաբանները։
Բանկի տվյալներով՝ նավթի համաշխարհային պաշարները 75 միլիոն բարելով ցածր են, քան նախկինում սպասվում էր։ Ռուսաստանում նավթի արդյունահանումը սպասվածից քիչ է նվազել, սակայն այն կշարունակի կրճատվել, զգուշացնում են փորձագետները։ Միաժամանակ, Չինաստանում էներգակիրների նկատմամբ պահանջարկի վերականգնումը, ամենայն հավանականությամբ, նավթի շուկան կվերադարձնի դեֆիցիտի: Երրորդ եռամսյակում նավթի համաշխարհային դեֆիցիտը կկազմի միջինում օրական 400 հազար բարել, կանխատեսում է Goldman Sachs-ը։
Citigroup-ի վերլուծաբանները նույնպես վերանայել են նավթի գնի վերաբերյալ իրենց կանխատեսումները դեպի վեր: Նախօրեին նրանք Brent-ի կանխատեսումը բարձրացրել են մինչեւ $113 ընթացիկ եռամսյակում եւ $99 եւ $85՝ 2022 թվականի երրորդ եւ չորրորդ եռամսյակներում։ Բանկում նշել են, որ Իրանի նկատմամբ տնտեսական պատժամիջոցների չեղարկման ձգձգումը եղել է մատակարարումների սպասվող դեֆիցիտի եւ գների աճի հիմնական պատճառը։
Citigroup-ում սպասում են, որ գները կնվազեն ներկայիս մակարդակից՝ իրանական նավթի մատակարարումները շուկա վերադառնալու ակնկալիքների հիման վրա: Վերլուծաբանների կարծիքով՝ Իրանի նկատմամբ պատժամիջոցների չեղարկումը կսկսվի 2023 թվականի առաջին եռամսյակում, ինչը կհանգեցնի նավթի մատակարարումների ավելացմանը՝ սկզբից օրական 0,5 միլիոն բարելով, իսկ հաջորդ տարվա երկրորդ կեսին՝ օրական 1,3 միլիոն բարելով։ Citi Research-ի գնահատմամբ՝ 2023 թվականին մեկ բարել նավթի միջին գինը կկազմի $75։
Barclays-ի վերլուծաբանները եւս վերանայել են Brent նավթի գների իրենց կանխատեսումները 2022 եւ 2023 թվականների համար՝ վկայակոչելով Եվրամիության պատժամիջոցներից հետո Ռուսաստանից նավթի մատակարարման ավելի մասշտաբային եւ կայուն խափանումները: Brent տեսակի նավթի միջին գինը, ըստ Barclays-ի կանխատեսումների, այս եւ հաջորդ տարի կկազմի $111, մինչդեռ ամերիկյան West Texas Intermediate (WTI) նավթի գինը նույն ժամանակահատվածում կլինի $108 մեկ բարելի դիմաց։

Нефть - $140։ Международные банки представили прогнозы относительно цен на нефть
Аналитики банка Goldman Sachs ожидают продолжения роста цен на нефть марки Brent в третьем квартале до $140 за баррель, передает RBC со ссылкой на Bloomberg.
По прогнозам банка, в течение следующих 12 месяцев баррель Brent будет стоить в среднем $135. Прогноз цены на нефть Brent на вторую половину 2022 году и первые шесть месяцев 2023 года повышен на $10 по сравнению с предыдущей оценкой.
Восстановление спроса на топливо после пандемии COVID-19 и нарушение глобальных поставок энергоносителей подняли цены на нефть. Некоторые страны были вынуждены использовать стратегические резервы нефтепродуктов, чтобы сдержать рост цен для потребителей. Тем не менее, цены на сырьевые товары продолжают расти. Нефть подорожала более чем в полтора раза в этом году.
По мнению аналитиков Goldman Sachs, для восстановления баланса на нефтяном рынке в следующем году необходимо дальнейшее сокращение спроса на энергоносители наряду с замедлением роста мировой экономики и увеличением добычи в странах - членах ОПЕК, включая Саудовскую Аравию и Иран. Негативного импульса, который сейчас наблюдается в росте мировой экономики, недостаточно для ребалансировки запасов по текущим ценам, отмечают аналитики Goldman.
По данным банка, мировые запасы нефти на 75 млн баррелей ниже, чем ранее ожидалось. Добыча нефти в России сократилась меньше, чем предполагалось, однако производство в стране будет падать дальше, предупреждают эксперты. При этом восстановление спроса на энергоносители в Китае, вероятно, вернет рынок нефти к дефициту. В третьем квартале мировой дефицит нефти составит в среднем 400 тыс. баррелей в день, прогнозируют в Goldman Sachs.
Аналитики Citigroup также пересмотрели прогнозы по нефти в сторону повышения. Накануне они повысили прогноз по Brent до $113 в текущем квартале и до $99 и $85 - в третьем и в четвертом кварталах 2022 года. В банке отметили, что задержка в снятии экономических санкций с Ирана стала главной причиной ожидаемого дефицита поставок и роста цен.
В Citigroup ожидают снижения цен с текущих уровней на ожиданиях возвращения на рынок иранских поставок нефти. По мнению аналитиков, снятие санкций с Ирана начнется в первом квартале 2023 года, что приведет к увеличению поставок нефти сначала на 0,5 млн баррелей в сутки, а затем на 1,3 млн баррелей в сутки во второй половине следующего года. По оценкам Citi Research, средняя цена барреля нефти в 2023 году составит $75.
Аналитики Barclays также пересмотрели свои прогнозы цен на нефть марки Brent на 2022 и 2023 годы, сославшись на более масштабные и устойчивые перебои с поставками нефти из России после санкций Европейского союза. Средняя цена на нефть марки Brent, по прогнозам Barclays, в этом и следующем году составит $111, в то время как цена на американскую нефть марки West Texas Intermediate (WTI) за тот же период составит $108 за баррель.