BitRiver-ը՝ Հայաստանում. ներդրումներ մայնինգում ոլորտի առաջատարներից մեկի հետ
Հայաստանյան շուկա է մուտք գործել Եվրասիայում տվյալների մշակման կենտրոնների (DPC) խոշորագույն օպերատորներից մեկը՝ BitRiver ընկերությունը։
Հիմնադրվելով 2017 թվականին՝ BitRiver-ը ծառայություններ է մատուցում էներգետիկ եւ տեղեկատվական ենթակառուցվածքների սարքավորումների տեղադրման եւ միացման համար, ինչպես նաեւ առաջարկում է պատրաստի լուծումներ լայնածավալ էկո-մայնինգի, տվյալների կառավարման եւ բլոկչեյն գործառնությունների համար:
«Հայաստանում մեր ընկերության հիմնական գործառույթը Հայաստանից հաճախորդների ներգրավելն է, ովքեր մեր ընկերության առաջարկած գերժամանակակից եւ արդյունավետ սարքերը կտեղադրեն BitRiver տվյալների կենտրոններից մեկում, ինչի արդյունքում հաճախորդը կկարողանա կրիպտոարժույթ արտադրել»,- նշել է Հայաստանում Bitriver պաշտոնական ներկայացուցչության տնօրեն Հրաչ Քեշիշյանը։ Նրա խոսքով՝ հաշվի առնելով բիթքոինի միջին շուկայական գինը՝ հաճախորդը հնարավորություն կունենա 1,5-3 տարում վերադարձնել սարքավորումներում ներդրված գումարները։
Նշվում է, որ կրիպտոարժույթի մայնինգի ամենահուսալի եւ առավել եկամտաբեր միջոցն արդյունաբերական մայնինգն է, որն իրականացվում է տվյալների մշակման մասնագիտացված կենտրոնների (DPC) միջոցով եւ թույլ է տալիս լայնածավալ մայնինգ անել կրիպտոարժույթը։
«BitRiver-ը հենց արդյունաբերական մայնինգի ոլորտում է առաջարկում իր ծառայությունները։ Դրանց պայմանները մրցունակ են առաջին հերթին ՌԴ այն շրջանների շնորհիվ, որտեղ գտնվում են ընկերության տվյալների կենտրոնները՝ Իրկուտսկի մարզ, Կրասնոյարսկի երկրամաս, Բուրյաթիայի Հանրապետություն եւ այլն։
Տվյալների մշակման խոշոր կենտրոններում ներդրումները դառնում են համաշխարհային միտում, քանի որ էլեկտրաէներգիայի ինքնարժեքն անընդհատ աճում է, եւ միայն սեփական էներգետիկ ենթակառուցվածքով խոշոր կենտրոններն ունեն սակագնային նախապատվություններ։ Բացի այդ, կրիպտոարժութային ցանցերի հաշվողական հզորությունը (hashrate) արագորեն աճում է, շահավետ աշխատանքի համար անհրաժեշտ է օգտագործել նորարարական, թանկարժեք սարքավորումներ, որոնք կրկին հասանելի են տվյալների խոշոր կենտրոնների օպերատորներին»,- ասված է հաղորդագրության մեջ։
Bitriver ընկերությունը ներկայումս հայ հաճախորդներին առաջարկում է ներդրումներ կատարել Հայաստանից դուրս գտնվող իրենց տվյալների կենտրոնների բազայում, սակայն հայաստանյան գրասենյակի տնօրենը տեղեկացրել է, որ տվյալների կենտրոնների կառուցման պլաններ կան նաեւ Հայաստանում։
«Նման մտքեր կան։ Զարգանալու ամենամեծ ներուժը, կարծում եմ, Հայաստանի հարուստ բնության օգնությամբ էլեկտրաէներգիայի ստանալն ու մայնինգի մեջ կիրառելն է։ Նաեւ բարձրադիր գոտիներում էլ ֆերմաների տեղակայումը արդյունավետ կլինի ցածր ջերմաստիճանի շնորհիվ, ինչը հնարավորություն կտա հեշտությամբ պահել սարքերը ճիշտ ջերմաստիճանի ներքո»,- նկատել է Հրաչ Քեշիշյանը։
Նաեւ, նրա խոսքով, Հայաստանում կրիպտոարժույթների ոլորտն այլ ոլորտների հետ մեկտեղ զարգացման մեծ ներուժ ունի։
BitRiver տվյալների կենտրոնների ընդհանուր հզորությունը 300 ՄՎտ է: Ընկերությունը շարունակում է ավելացնել արտադրության ծավալները։ Ներկայումս BitRiver-ն ունի զրոյից կառուցված վեց սեփական տվյալների կենտրոն, եւս երեքը շահագործման կհանձնվեն մինչեւ այս տարվա վերջ: Տվյալների կենտրոններում աշխատում է ավելի քան 500 աշխատակից:
BitRiver-ը հիմնականում աշխատում է ինստիտուցիոնալ հաճախորդների հետ ամբողջ աշխարհից: Ընկերությունը ներկայացված է Ռուսաստանում, ԱՄԷ-ում, Ղազախստանում, Չինաստանում, Հարավային Կորեայում, Ֆիլիպիններում, Պարագվայում, իսկ 2022 թվականի ապրիլից՝ Հայաստանում։
«BitRiver-ը հուսալի եւ պրոֆեսիոնալ գործընկեր է, որն ի վիճակի է բավարարել ամենախստապահանջ մայների կարիքները»,- եզրափակել են ընկերությունում:

BitRiver - в Армении: инвестировать в майнинг с одним из лидеров отрасли
BitRiver - один из крупнейших операторов центров обработки данных (ЦОДов) в Евразии, вышел на рынок Армении.
Основанная в 2017 году компания BitRiver оказывает услуги по размещению и подключению оборудования к энерго-информационной инфраструктуре, а также предлагает готовые решения для масштабного эко-майнинга, управления данными, а также операций с блокчейном.
«Основной функцией нашей компании в Армении является привлечение клиентов из Армении, которые разместят свои сверхсовременные и эффективные устройства, предлагаемые нашей компанией, в одном из центров обработки данных BitRiver, в результате чего клиент сможет производить криптовалюту», - отметил Грач Кешишян, директор официального представительства Bitriver в Армении. По его словам, учитывая среднерыночную стоимость биткоина, у клиента будет возможность вернуть вложенные в оборудование деньги через 1,5-3 года.
Отмечается, что самый надежный и прибыльный способ майнинга криптовалюты - это промышленный майнинг, который осуществляется через специализированные ЦОДы, что позволяет производить майнинг криптовалюты в больших масштабах.
«BitRiver предлагает свои услуги именно в сфере промышленного майнинга. Их условия конкурентоспособны в первую очередь за счет регионов РФ, где расположены ЦОДы компании: Иркутская область, Красноярский край, Республика Бурятия и др.
Инвестиции в крупные центры обработки данных становятся мировым трендом, так как стоимость электроэнергии постоянно растет, а тарифные преференции есть только у крупных ЦОДов с собственной энергетической инфраструктурой. Кроме того, быстро растет вычислительная мощность криптовалютных сетей (хешрейт), для прибыльной работы необходимо использовать инновационное, дорогостоящее оборудование, которое опять-таки доступно операторам крупных ЦОДов»,- отмечается в сообщении.
В настоящее время Bitriver предлагает армянским клиентам инвестировать в свои ЦОДы за пределами Армении, но, как отметил директор армянского офиса, есть планы построить центры обработки данных и в Армении.
«Есть такие мысли. Я думаю, что самый большой потенциал для развития - это получать электроэнергию с помощью богатой природы Армении и использовать ее в промышленном майнинге. Расположение ЦОДов в высокогорье также будет эффективным из-за низкой температуры, что позволит им легко поддерживать нужную температуру техники»,- отметил Грач Кешишян. Также, по его словам, криптовалютный сектор в Армении имеет большой потенциал для развития наряду с другими отраслями.
Суммарная мощность ЦОДов BitRiver составляет 300 МВт. Компания продолжает наращивать объемы производства. На данный момент BitRiver имеет шесть собственных центров обработки данных, построенных с нуля, а еще три будут введены в эксплуатацию до конца этого года. В ЦОДах работает более 500 сотрудников.
BitRiver в основном работает с институциональными клиентами со всего мира. Компания представлена в России, ОАЭ, Казахстане, Китае, Южной Корее, Филиппинах, Парагвае, а с апреля 2022 года и в Армении.
«BitRiver - надежный профессиональный партнер, способный удовлетворить потребности самых требовательных майнеров»,- заключили в компании.