Պուտինը կարեւորել է ԵԱՏՄ-ում ֆինանսական սեփական մեխանիզմների ստեղծումը
Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, նախօրեին ելույթ ունենալով Եվրասիական տնտեսական առաջին համաժողովում, նշել է միջազգային ֆինանսահաշվարկային սեփական մեխանիզմների թեմայի շուրջ երկխոսության արագացման կարեւորությունը։
«Կարեւոր ենք համարում արագացնել երկխոսությունը միջազգային ֆինանսահաշվարկային սեփական մեխանիզմների թեմայի շուրջ, ներառյալ՝ բարեկամ երկրների բանկերի միջեւ անցումը SWIFT համակարգից դեպի ուղիղ թղթակցային կոնտակտների, այդ թվում՝ ՌԴ Կենտրոնական բանկի ֆինանսական հաղորդագրությունների համակարգի միջոցով»,- Պուտինի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը։
Նրա փոխանցմամբ` ազգային արժույթներով հաշվարկների պրակտիկան ընդլայնվում է, «դրանց մասնաբաժինը Եվրասիական տնտեսական միության երկրների փոխադարձ առեւտրում արդեն հասել է 75%-ի»։
Ռուսաստանի նախագահը նաեւ կոչ է արել ամրապնդել համագործակցությունը Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի առանցքային ֆինանսավարկային կենտրոնների հետ։
Բացի այդ, Պուտինը հանդես է եկել Եվրասիական արտահանման կենտրոնի եւ առեւտրային տների ստեղծման, անդրսահմանային հատուկ տնտեսական գոտիների զարգացման գաղափարներով։
«Նպատակահարմար է զարգացնել Եվրասիական տարածաշրջանի համար ընդհանուր ինստիտուտները՝ ըստ աճի առանցքային դրույթների, ինչպես նաեւ մտածել Եվրասիական արտահանման կենտրոնի եւ առեւտրային տների ստեղծման ուղղությամբ, արագացնել աշխատանքը Եվրասիական վերաապահովագրական ընկերության ձեւավորման շուրջ, ուսումնասիրել անդրսահմանային հատուկ տնտեսական գոտիների զարգացման հարցը, անգամ՝ անդրազգային լիազորություններով»,- ասել է Ռուսաստանի նախագահը։

Путин отметил важность создания в ЕАЭС собственных финансовых механизмов
Президент России Владимир Путин, выступая накануне на первом Евразийском экономическом форуме, отметил важность ускорения диалога на тему собственных международных финансово-расчетных механизмов.
«Считаем важным ускорить диалог на тему собственных международных финансово-расчетных механизмов, включая переход от системы SWIFT к прямым корреспондентским контактам между банками дружественных стран, в том числе при помощи системы передачи финансовых сообщений Центрального банка России»,- приводит слова Путина агентство ТАСС.
По его словам, расширяется практика расчетов в национальных валютах, «их доля во взаимной торговле стран Евразийского экономического союза уже достигла 75%».
Президент России призвал также укреплять взаимодействие с ключевыми кредитно-финансовыми центрами Азиатско-Тихоокеанского региона.
Кроме того, Путин выступил с идеями создания Евразийского экспортного центра и торговых домов, развития трансграничных особых экономических зон.
«Целесообразно развивать общие для Евразийского континента институты по ключевым точкам роста, в том числе подумать над созданием Евразийского экспортного центра и торговых домов, ускорить работу по формированию Евразийской перестраховочной компании, изучить вопрос развития трансграничных особых экономических зон, возможно, даже с наднациональными полномочиями»,- сказал президент России.