Ռուսաստանի Բանկի նախագահը երկրի տնտեսության համար նոր փուլ է ազդարարել
Ռուսաստանյան տնտեսության համար անհրաժեշտ է մշակել ռազմավարական որոշումներ, հայտարարել է Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) նախագահ Էլվիրա Նաբիուլինան։
«Մարտավարական որոշումների ժամանակը մոտենում է ավարտին, եւ այժմ մենք պետք է մշակենք հենց ռազմավարական որոշումներ»,- ասել է Կենտրոնական բանկի ղեկավարը Ռուսաստանի բանկերի ասոցիացիայի համագումարում:
Նրա խոսքով՝ արեւմտյան պատժամիջոցների ներդրումից հետո առաջին ամիսները մարտավարական որոշումների ժամանակաշրջան էր, միջոցներն ուղղված էին պայքարելու այն խնդիրների դեմ, որոնք առաջացան, ինչպես ասում են՝ այստեղ եւ հիմա։ «Արդյունքում մեզ հաջողվեց պաշտպանել ֆինանսական կայունությունը եւ կանխել գնաճային գալարագծի զարգացումը»,- նշել է նա։
«Տնտեսությունը թեւակոխում է կառուցվածքային վերափոխումների շրջան եւ ֆինանսական միջոցների խիստ կարիք կունենա։ Միաժամանակ, պատժամիջոցների պայմաններում բանկերն իրենք աջակցության կարիք ունեն. սա եւ՛ կապիտալն է, եւ՛ ժամանակը, եւ՛ ավելի մեծ ճկունությունը՝ նոր բիզնես մոդելի որոշման համար»,- Նաբիուլինայի խոսքերն է մեջբերում RBC-ն:
ԿԲ ղեկավարի փոխանցմամբ՝ «առաջիկա եռամսյակները հեշտ չեն լինելու»։ «Քանի դեռ տնտեսությունը հարմարվում է, դժվար կլինի եւ՛ ընկերությունների, եւ՛ քաղաքացիների համար»,- նշել է նա։ Միաժամանակ, Նաբիուլինան ընդգծել է, որ կառուցվածքային վերափոխման գործընթացն «անվերջ չի լինի», եւ բիզնեսը նոր հնարավորություններ կգտնի։

Глава Банка России заявила о новом этапе для российской экономики
Для российской экономики необходимо вырабатывать стратегические решения, заявила председатель Банка России (ЦБ) Эльвира Набиуллина.
«Время тактических решений заканчивается и сейчас предстоит вырабатывать именно стратегические решения»,- сказала глава ЦБ на съезде Ассоциации банков России.
По ее словам, после введения западных санкций первые месяцы были временем тактических решений, меры были направлены на борьбу с теми проблемами, которые возникали, что называется, здесь и сейчас. «В итоге нам удалось защитить финансовую стабильность, не допустить раскручивания инфляционной спирали»,- отметила она.
«Экономика входит в период структурной трансформации, остро будет нуждаться в финансовых ресурсах. Одновременно и самим банкам в условиях санкций нужна поддержка: это и капитал, и время, и большая гибкость для определения новой бизнес-модели»,- приводит слова Набиуллиной RBC.
По словам главы регулятора, «ближайшие кварталы не будут простыми». «Пока экономика будет адаптироваться, будет сложно и компаниям, и гражданам»,- отметила она. При этом Набиуллина указала, что процесс структурной трансформации «не будет бесконечным» и бизнес найдет новые возможности.