Եվրամիությունը Ռուսաստանի նկատմամբ պատժամիջոցների շրջանակում սառեցրել է ռուսաստանցի գործարարների մոտ €10 միլիարդի ակտիվները։ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին այսօր հայտնել է գերմանական DPA լրատվական գործակալությունը՝ վկայակոչելով Եվրահանձնաժողովի (ԵՀ) տվյալները։Նշվում է, որ Ուկրաինայում ՌԴ հատուկ ռազմական գործողության ֆոնին ռուսաստանցի գործարարները կորցրել են հասանելիությունը շքեղ զբոսանավերին, անշարժ գույքին եւ այլ ակտիվներին, որոնց ընդհանուր արժեքը կազմում է €10 միլիարդից մի փոքր պակաս։ Ընդգծվում է, որ ապրիլի 8-ի դրությամբ այդ թիվը կազմում էր ընդամենը €6,7 միլիարդ։Եվրահանձնաժողովը նախատեսում է այսօր ներկայացնել օրինագիծ, որը թույլ կտա բռնագրավել սառեցված ռուսաստանյան ակտիվները։ Հետագայում այդ միջոցները, ըստ DPA-ի, կարող են օգտագործվել Ուկրաինայի վերականգնման համար։ Նախօրեին Եվրահանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենը շեշտել էր, որ «ԵՄ-ն դրա համար պետք է շրջի ամեն մի քար եւ, եթե հնարավոր է, նույնիսկ օգտագործի ԵՄ-ում սառեցված ռուսաստանյան ակտիվները»:Ինչպես նշում է DPA-ը, մարտի սկզբին ստեղծվել է ԵՄ հատուկ ստորաբաժանում՝ Եվրամիության երկրների միջեւ ավելի լավ համագործակցություն ապահովելու եւ գործարարների ակտիվներին հետեւելու համար։ Մեկ ամիս անց ամփոփվեց առաջին արդյունքը. այդ ընթացքում ԵՄ երկրներում €29,5 միլիարդի ակտիվներ էին սառեցվել՝ €6,7 միլիարդը բաժին էր ընկել գործարարների ակտիվներին։ Այս գումարին ավելացել են ՌԴ կենտրոնական բանկի սառեցված ակտիվները։ 16.05.2022 | 11:46 ՌԴ գույքը բռնագրավելու գործընթացը հեշտացնելու համար ԵՄ-ն նոր կանոններ կներդնի Վերջերս Եվրահանձնաժողովի փոխնախագահ Մարգարիտիս Սխինասը (Margaritis Schinas) հայտարարել էր, որ ԵՀ-ն կհեշտացնի գույքի բռնագրավման գործընթացը՝ ռուսաստանցիների դեմ պատժամիջոցներն առավել արդյունավետ կիրառելու համար:«Հանձնաժողովը շուտով առաջարկ կներկայացնի արդիականացնելու ԵՄ-ի գործող իրավական բազան ակտիվների բռնագրավման եւ վերադարձման համար՝ ուժեղացնելու ազգային իշխանությունների լիազորությունները՝ հետեւելու, սառեցնելու, բռնագրավելու եւ կառավարելու գույքը եւ հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտները»,- ասել էր նա։ Ներկայիս իրավական բազան բավականաչափ արդյունավետ չէ, ընդգծել էր Սխինասը՝ հավելելով, որ ԵՄ-ում նման եկամուտները կազմում են «առնվազն €139 միլիարդ, որից առգրավվում է միայն մեկ տոկոսը»։Այնուամենայնիվ, ինչպես վերջերս հայտարարել էր Գերմանիայի Ֆինանսների նախարար Քրիստիան Լինդները, Ուկրաինայի օգտին միջազգային պատժամիջոցների տակ հայտնված ռուսաստանցիների ակտիվների բռնագրավման հարցը ենթակա է քննարկման, դրա հետ կապված դժվարությունները չափազանց լուրջ են, սակայն Գերմանիան բաց է Ռուսաստանի պետական ակտիվների առգրավման առաջարկների համար։ Tweet Դիտում՝ 5529

Европейский союз (ЕС) в рамках санкций в отношении России заморозил активы российских бизнесменов на сумму порядка €10 млрд. Как передает ТАСС, об этом сообщило сегодня немецкое информационное агентство DPA со ссылкой на данные Еврокомиссии (ЕК).Отмечается, что на фоне проведения РФ специальной военной операции на Украине российские предприниматели потеряли доступ к роскошным яхтам, недвижимости и другим активам на сумму чуть менее €10 млрд. При этом уточняется, что по состоянию на 8 апреля эта цифра составляла лишь €6,7 млрд. Еврокомиссия планирует представить сегодня законопроект, который позволит конфисковать замороженные российские активы. Впоследствии данные денежные средства, как пишет DPA, можно было бы использовать для восстановления Украины. Накануне председатель Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен подчеркнула, что «ЕС должен перевернуть каждый камень для этого - если возможно, даже использовать российские активы, которые заморожены в ЕС».В начале марта, как отмечает DPA, было создано специальное подразделение ЕС для обеспечения лучшего сотрудничества между странами Евросоюза и отслеживания активов предпринимателей. Спустя месяц был подведен первый итог: к тому времени в государствах ЕС было заморожено активов на сумму €29,5 млрд - €6,7 млрд пришлось на активы бизнесменов. К этой сумме добавились замороженные активы российского центрального банка. 16.05.2022 | 11:46 Для упрощения конфискации имущества россиян в ЕС будут внедрены новые правила Недавно заместитель председателя Еврокомиссии Маргаритис Схинас (Margaritis Schinas) сообщил, что ЕК будет упрощать процесс конфискации имущества, чтобы эффективнее реализовывать санкции против россиян.«Комиссия вскоре представит предложение по модернизации существующей правовой базы ЕС по конфискации и возвращению активов, чтобы укрепить полномочия национальных властей по отслеживанию, замораживанию, конфискации и управлению имуществом и доходами, полученными преступным путем»,- говорил он. Нынешняя правовая база недостаточно эффективна, отмечал Схинас, добавив, что такие доходы в ЕС составляют «как минимум €139 млрд евро, из которых изымается лишь один процент».Тем не менее, как заявил на днях министр финансов Германии Кристиан Линднер, вопрос о конфискации активов россиян, попавших под международные санкции, в пользу Украины подлежит дискуссии, связанные с этим сложности слишком серьезны, однако Германия открыта для предложений по изъятию государственных активов России. Tweet Просмотры 5530