Բանկերը կբարձրացնեն տոկոսադրույքները, կարծում է “Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստան” բանկի ղեկավարը
Երեւան /Մեդիամաքս/. Մոտ ժամանակներս Հայաստանի բոլոր բանկերը կբարձրացնեն վարկերի## եւ ավանդների տոկոսադրույքները, ասել է “Էյչ-Էս-Բի-Սի Հայաստան” բանկի գլխավոր տնօրեն Թիմ Սլեյթերը:
Պատասխանելով ՄԵԴԻԱՄԱՔՍ գործակալության հարցին` Թիմ Սլեյթերն ասել է, որ ԿԲ նախագահը օրերս հանդիպել է Հայաստանի առեւտրային բանկերի ղեկավարներին եւ հայտնել տոկոսադրույքների սպասվելիք բարձրացման մասին:
“Պատճառն այն է, որ ԿԲ-ը փորձում է կանխել ինֆլյացիայի աճը: Այդ նպատակին հասնելու ամենալավ միջոցը վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքների աճն է, եւ բանկերը պետք է արձագանքեն ԿԲ-ին ազդանշաններին”,- ասել է Թիմ Սլեյթերը:
ՀՀ ԿԲ նախագահի տեղակալ Վաչե Գաբրիելյանը խուսափել է գնահատականներ տալ, թե Հայաստանի բանկային համակարգում տոկոսադրույքները որքան կբարձրանան` նշելով, որ դա կախված է շատ գործոններից, գլխավորապես` բանկային փոխառությունների աղբյուրներից:

Банки Армении поднимут ставки, считает глава “Эйч-Эс-Би-Си Армения”
Ереван /Медиамакс/. В ближайшее время все банки Армении поднимут ставки по кредитам и вкладам##, заявил генеральный директор банка «Эйч-Эс-Би-Си Армения» Тим Слейтер.
Отвечая на вопрос Медиамакс, Тим Слейтер сказал, что глава ЦБ встретился на днях с главами коммерческих банков Армении и сказал об ожидаемом повышении процентных ставок.
«Причина заключается в том, что ЦБ пытается предотвратить рост инфляции. Лучшее средство для достижения этой цели - это рост ставки рефинансирования и банки должны будут реагировать на сигналы ЦБ», - сказал Тим Слейтер.
Заместитель председателя ЦБ Армении Ваче Габриелян воздержался оценивать - насколько повысятся ставки в банковской системе Армении, отметив, что это зависит от множества факторов, а главным образом - от источников банковских заимствований.