Գերմանական Deutsche Bank-ը խզել է հարաբերությունները ռուսաստանյան մի շարք բանկերի հետ, որոնք իր մոտ ունեին եվրոյով բացված թղթակցային հաշիվներ։ Այս մասին RBC-ին հայտնել են ֆինանսական շուկայում երկու աղբյուր։Deutsche Bank-ը 2022 թվականի մարտի կեսին ծանուցում է ուղարկել ռուսաստանյան բանկերին ապրիլի 8-ին հաշիվները փակելու մասին, փաստացի հաշիվներն աշխատել են մինչեւ ապրիլի 7-ը ներառյալ եւ փակվել ապրիլի 20-ին, RBC-ին ասել է զրուցակիցներից մեկը։ Նա հավելել է, որ որոշումը վերաբերել է բազմաթիվ խոշոր վարկային հաստատություններին։Երկրորդ աղբյուրը հաստատել է, որ Deutsche Bank-ը դեռեւս մարտին փակել է պատժամիջոցների տակ չգտնվող բանկերի հաշիվները: «Ներկայումս Deutsche Bank-ը մի քանի թղթակցային հաշիվ ունի ռուսաստանյան փոքր բանկերում, որոնք չունեն մեծ պահանջարկ եւ քիչ գործարքներ են կատարում»,- ասել է նա՝ հավելելով, որ երբ բանկի գործարքների թիվն ավելանում է, Deutsche Bank-ը փակում է հաշիվը։2022 թվականի մարտին Deutsche Bank-ը դատապարտեց Ռուսաստանի գործողությունները Ուկրաինայում եւ որոշեց լքել երկիրը ու չգործարկել ՌԴ-ում նոր նախագծեր։ 07.05.2022 | 09:40 Raiffeisen Bank International-ը դադարեցրել է հարաբերությունները մի շարք ՌԴ բանկերի հետ Հիշեցնենք, որ Ավստրիական Raiffeisen Bank International (RBI) բանկային խումբը՝ ռուսաստանյան Raiffeisenbank-ի մայր կառույցը, եւս դադարեցրել էր հարաբերությունները ՌԴ մի շարք բանկերի հետ, որոնք RBI-ում ունեին բացված թղթակցային հաշիվներ:Բանկային շուկայում RBC-ի աղբյուրը հայտնել էր, որ RBI-ը նամակներ է ուղարկել Ռուսաստանում իր հաճախորդ բանկերին՝ զգուշացնելով եվրոյով հաշիվների փակման մասին: Նրա խոսքով՝ այդ վարկային հաստատություններից մեկը եղել է «Տինկոֆ Բանկ»-ը։ Tweet Դիտում՝ 4571

Deutsche Bank прекратил отношения с рядом российских банков
Немецкий Deutsche Bank прекратил отношения с рядом российских банков, у которых были открыты в банке корреспондентские счета в евро. Об этом RBC рассказали два источника на финансовом рынке.
Deutsche Bank в середине марта 2022 года прислал российским банкам уведомление о закрытии счетов 8 апреля, по факту счета работали до 7 апреля включительно и были закрыты 20 апреля, сказал один из собеседников РБК. Он добавил, что решение коснулось многих крупных кредитных организаций.
Второй источник подтвердил, что Deutsche Bank еще в марте закрыл счета неподсанкционным банкам. «Сейчас у Deutsche Bank осталось немного корреспондентских счетов в небольших российских банках, не привлекающих к себе внимания, у которых мало операций»,- сказал он, добавив, что если число операций у банка растет, то Deutsche Bank закрывает счет.
В марте 2022 года Deutsche Bank осудил действия России на Украине и принял решение уйти из страны и не запускать в РФ новые проекты.
Напомним, что австрийская банковская группа Raiffeisen Bank International (RBI) - материнская структура российского Райффайзенбанка - также прекратила отношения с рядом банков из России, у которых были открыты в RBI корреспондентские счета.
Источник RBC на банковском рынке рассказывал, что RBI разослал банкам-клиентам в России письма с предупреждением о закрытии счетов в евро. По его данным, одной из этих кредитных организаций был «Тинькофф Банк».