ԱՄՆ Սենատը Ջերոմ Փաուելին վերահաստատել է FRS-ի ղեկավարի պաշտոնում
ԱՄՆ Կոնգրեսի Սենատը նախօրեին հաստատել է ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգի (Federal Reserve System, FRS) գործող նախագահ Ջերոմ Փաուելի (Jerome Powell) թեկնածությունն այս պաշտոնում երկրորդ ժամկետի համար։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ Փաուելին աջակցել է 80 սենատոր, նրա վերանշանակմանը դեմ է քվեարկել 19 օրենսդիր։
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը ողջունել է Փաուելի, ինչպես նաեւ մի շարք այլ թեկնածուների հաստատումը FRS-ի Կառավարիչների խորհրդում:
«Ես պարզ հասկացրել եմ, որ գնաճի դեմ պայքարն իմ գլխավոր գերակայությունն է երկրի ներսում: Ես ուրախ եմ տեսնել, որ Սենատը, հաստատելով իմ կողմից FRS-ում առաջադրված թեկնածուներին, քայլ առաջ է կատարել ի օգուտ իմ օրակարգի՝ գնաճը վերահսկողության տակ դնելու համար: FRS-ն առաջնային դեր ունի գնաճի դեմ պայքարում, եւ խորհրդի այս բարձր որակավորում ունեցող անդամները կբերեն հմտություններ եւ գիտելիքներ, որոնք անհրաժեշտ են այս կրիտիկական ժամին»,- ասված է ԱՄՆ ղեկավարի գրավոր հայտարարության մեջ:
Փաուելը FRS-ի ղեկավարն է 2018 թվականի փետրվարից։ Նրան այդ պաշտոնում առաջադրել է ԱՄՆ նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփը։ Հետագայում վերջինս հաճախ էր Փաուելին ենթարկում խիստ քննադատության։
FRS-ն ԱՄՆ-ում կատարում է կենտրոնական բանկի դերը, որն իրականացնում է երկրի դրամավարկային քաղաքականությունը՝ ազդելով դրամական շրջանառության պայմանների վրա եւ որոշելով բանկային վարկի տոկոսադրույքը։ FRS-ը միավորում է 12 դաշնային պահուստային բանկ, որոնք տեղակայված են ԱՄՆ խոշոր քաղաքներում: FRS-ի Կառավարիչների խորհուրդը բաղկացած է յոթ հոգուց եւ հանդիսանում է այդ գերատեսչության ղեկավար մարմինը։ Շարքային անդամները նշանակվում են 14 տարի, FRS-ի ղեկավարը՝ չորս տարի ժամկետով։

Сенат США переутвердил кандидатуру Джерома Пауэлла на посту главы ФРС
Сенат Конгресса США накануне утвердил кандидатуру действующего председателя Федеральной резервной системы (ФРС) США Джерома Пауэлла на второй срок на данном посту.
По сообщению ТАСС, в поддержку Пауэлла высказались 80 сенаторов, против его повторного назначения проголосовали 19 законодателей.
Президент США Джо Байден приветствовал утверждение Пауэлла, а также ряда других кандидатур в Совет управляющих ФРС.
«Я ясно дал понять, что борьба с инфляцией является для меня главным приоритетом внутри страны. Я рад видеть, что Сенат, утвердив выдвинутых мной кандидатов в ФРС, сделал шаг вперед в моей повестке, чтобы взять инфляцию под контроль. ФРС играет первостепенную роль в борьбе с инфляцией, и эти высококвалифицированные члены совета привнесут навыки и знания, необходимые в это критическое время», - говорится в письменном заявлении американского лидера.
Пауэлл занимает пост главы ФРС с февраля 2018 года. Он был выдвинут кандидатом на указанный пост предыдущим президентом США Дональдом Трампом. Республиканец позже нередко подвергал Пауэлла жесткой критике.
ФРС выполняет в США роль центрального банка, проводя монетарную политику страны путем оказания влияния на условия денежного обращения и определения ставки банковского кредита. ФРС объединяет 12 федеральных резервных банков, расположенных в крупнейших городах США. Совет управляющих ФРС состоит из семи человек и является руководящим органом этого ведомства. Рядовые члены назначаются на 14-летний срок, глава ФРС - на четыре года.