Այս շաբաթ ՌԴ արժույթն ավելի քան երկու տարվա ընթացքում առաջին անգամ ամրապնդվեց մեկ դոլարի դիմաց 66 ռուբլուց ցածր մակարդակում՝ չնայած Ռուսաստանի դեմ նոր կոշտ պատժամիջոցների եւ արտարժութային վերահսկողության թուլացման սպասումներին։ Սակայն ուրբաթ օրը, առանց որեւէ ակնհայտ պատճառի, ռուբլին կտրուկ թուլացրեց իր դիրքերը եւ շաբաթն ավարտեց մեկ դոլարի դիմաց 69,3 ռուբլի ցուցանիշով։ Որո՞նք են ռուսաստանյան արժույթի նման թռիչքաձեւ ցուցանիշների պատճառները եւ ի՞նչ սպասել դրանից։ Forbes ամսագրի ռուսաստանյան հանդեսը ներկայացրել է փորձագետների պարզաբանումներն ու կանխատեսումները։ Թռիչք երկար հանգստյան օրերից առաջՇաբաթվա ընթացքում ռուբլին առաջին անգամ 2020 թվականի մարտից, այսինքն՝ համավարակի սկզբից ի վեր, ամրապնդվեց մինչեւ 65,3 ռուբլի մեկ դոլարի դիմաց։ ՌԴ արժույթի դինամիկայի վրա, որը վերջին ամիսներին չի կրել կապիտալի շուկայի գործոնների ազդեցությունը, չի անդրադարձել ոչ եվրոպական կոշտ պատժամիջոցների նոր փաթեթի քննարկումը, ոչ էլ արտահանողների համար արդեն ներդրված արժութային մեղմացումները։ Այդուհանդերձ, ուրբաթ օրը՝ մայիսի 6-ին, ռուբլին շարժվեց դեպի նկատելի անկում։ Երեք ժամում դոլարը 66 ռուբլուց թանկացավ մինչեւ 69 ռուբլի։ Առավելագույն մակարդակում փոխարժեքը հասնում էր 69,5 ռուբլու։Հիմնական գործոնը, որն այժմ որոշում է ՌԴ արժույթի փոխարժեքը, առեւտրային հոսքերն են, նշել է «Ռենեսանս կապիտալ»-ի Ռուսաստանի եւ ԱՊՀ երկրների գծով տնտեսագետ Սոֆյա Դոնեցը: Դրանց բնորոշ է սեզոնայնությունը․ ամսվա վերջում արտահանողները վաճառում են արտարժութային եկամուտը, վճարում հարկերը, եւ ռուբլին ուժեղանում է։ Այնուհետեւ այդ դրամական մուտքերի ազդեցությունը թուլանում է, ինչը հանգեցնում է ռուբլու արժեզրկման։ «Այժմ մինչեւ հաջորդ հարկային շրջանը ռուբլին կլինի մի փոքր ավելի թույլ եւ նկատելիորեն ավելի անկայուն։ Ճիշտ այնպես, ինչպես ապրիլին էր»,- ասել է տնտեսագետը։ Նա ընդգծում է, որ «փոխարժեքի 2 ռուբլու թռիչքներն այլեւս ծայրահեղ չեն թվում»՝ առեւտրային ցածր շրջանառության պատճառով։ Դոնեցը հնարավոր է համարում, որ հաճախորդների կողմից արտարժույթի նկատմամբ պահանջարկը նույնպես կարող էր աճել, ինչը պայմանավորված է ռուբլու ամրապնդմամբ։«Գազպրոմբանկ Private Banking»-ի կառավարիչ տնօրեն Եգոր Սուսինի խոսքով՝ իրավիճակը պայմանավորված է «բարակ շուկայով»՝ մի իրավիճակով, երբ շուկայում քիչ վաճառողներ եւ գնորդներ կան, իսկ առեւտրի ծավալը փոքր է: «Տոներից առաջ շուկան «բարակ» է, ուստի նույնիսկ որոշ լոկալ գործարքներ կարող են հանգեցնել նման տատանողականության»,- ասել է Սուսինը:Նախատոնական օրը «բարակ շուկայում» փոխարժեքի կտրուկ շարժը սպասելի էր, համաձայնվում է «БКС Мир инвестиций» ընկերության արժեթղթերի շուկայի փորձագետ Եվգենի Միրոնյուկը։ «Անհնար է միանշանակ ասել, թե ինչն է առաջացրել շարժը. հնարավոր է՝ դա շուկայի խոշոր մասնակիցների գործողություններն են կամ, ընդհակառակը, արտահանողների կողմից առեւտրային ակտիվության բացակայությունը»,- նշել է Միրոնյուկը:Նրա կարծիքով՝ ռուբլու թուլացման շուկայական գործոնը կարող էին հանդիսանալ արտարժույթի վերահսկողության մեղմացման սպասումները, ինչպես նաեւ Կենտրոնական բանկի առաջարկը՝ չեղարկել արտարժութային եկամուտի պարտադիր վաճառքը ոչ հումքային արտահանողների համար եւ մինչեւ 50% իջեցնել վաճառքի ծավալը հումքային ապրանքներ արտահանողների համար: 07.05.2022 | 15:07 Ինչու է ամրապնդվում ռուբլին․ փորձագետները պարզաբանումներ են ներկայացրել Ձեռակերտ ամրապնդումՌուբլու փոխարժեքի հետ կապված ներկայիս իրավիճակը պատժամիջոցների եւ Ռուսաստանի իշխանությունների կողմից սահմանափակումների համակցության արդյունք է, կարծում է «ПФ Капитал» ընկերության գլխավոր տնտեսագետ Եվգենի Նադորշինը։Խնդիրներից մեկն օտարերկրյա գործընկերների հետ կապված դժվարությունն էր. արտասահմանյան բանկերը փակում են ռուսաստանյան հաճախորդների հաշիվները եւ չեն բացում նորերը: Հետեւաբար, արտարժույթի արտասահման դուրսբերումն ավելի դժվար է դառնում, ինչը հանգեցնում է դրա նկատմամբ պահանջարկի նվազմանը։Նաեւ արտարժույթի պահանջարկը նվազում է դրա հետ կապված սահմանափակումներով, ավելացնում է Նադորշինը։ Խոսքն այն մասին է, որ հնարավոր է կանխիկացնել միայն մինչեւ $10 000 եւ միայն մինչեւ մարտի 9-ը բացված հին արտարժութային հաշվից։ Կանխիկ արտարժույթի գնման համար գործում է իր փոխարժեքը, որը թեեւ շարժվում է պաշտոնական փոխարժեքին համահունչ, սակայն շատ է տարբերվում դրանից։ Բրոքերային հաշվից կանխիկացում հնարավոր չէ անել։ Մեկ այլ գործոն, որը նվազեցրեց արտարժույթի նկատմամբ պահանջարկը, ընկերությունների համար օտարերկրյա պարտատերերին պարտքերը ռուբլով վճարելու թույլտվությունն էր։ Այս պատկերին էլ գումարվում է ներմուծման անկումը։ «Սա ստեղծում է մի իրավիճակ, երբ առաջարկի առումով գերակշռում են արտահանողները, ճնշում են գործադրում փոխարժեքի վրա, իսկ սպեկուլյանտները, պարտապանները եւ ներմուծողները չեն ձեւավորում արտարժույթի բավարար պահանջարկ։ Ահա այսպիսի ձեռակերտ պատկեր՝ կապված պատժամիջոցների եւ ռուսաստանյան իշխանությունների գործողությունների հետ»,- պարզաբանում է Նադորշինը։Ռուբլու փոխարժեքն այժմ որոշվում է առեւտրային գործարքներով եւ ընթացիկ հաշվի դրամական մուտքերով, նշում է Սոֆյա Դոնեցը «Ռենեսանս կապիտալ»-ից։ «Եվ այն կարող է բարձր մնալ, նույնիսկ եթե մենք տեսնենք արտահանման ծավալների իրական արտահայտությամբ 20-ից ավել տոկոսով անկում»,- ասել է տնտեսագետը:Նրա խոսքով՝ պատժամիջոցների ամենաէական ազդեցությունը կզգացվի 2023 թվականին, եւ այդ ժամանակ դոլարը կարող է վերադառնալ 90-100 ռուբլու մակարդակին, սակայն առաջիկա երկու ամիսների ընթացքում ռուբլին ամուր կմնա։ Փոխարժեքի ստորին սահմանը կարող է անցնել 60-65 ռուբլու մակարդակով, դժվար թե այն ավելի ցածր իջնի, կարծում է Դոնեցը։Այս գնահատականի հետ համաձայն է «Локо-инвест» ընկերության ներդրումային գծով տնօրեն Դմիտրի Պոլեւոյը։ Նրա խոսքով՝ կարճաժամկետ հեռանկարում Կենտրոնական բանկի կողմից արտարժութային հնարավոր մեղմացումների դեպքում փոխարժեքը կարող է լինել 60 ռուբլու մակարդակում եւ մի փոքր ավելի ցածր: «Իսկ հետագայում կախված կլինի նրանից՝ որքանով արագ կվերականգնվի ներմուծումը, որքանով արագ բիզնեսը կվերակողմնորոշվի դեպի այլ մատակարարներ։ Այս առումով երկրորդ կիսամյակում ռուբլին այս միջակայքում դժվար թե վաճառվի»,- ասել է Պոլեւոյը։Մայիսին ՌԴ արժույթը դոլարի նկատմամբ կարող է ամրապնդվել մինչեւ 60 ռուբլի եւ նույնիսկ ավելի ցածր, կանխատեսում է SberCIB Investment Research-ի արժույթների եւ տոկոսադրույքների շուկաների ստրատեգ Յուրի Պոպովը. արտահանողները կշարունակեն ակտիվորեն վաճառել արտարժույթը հարկային վճարումների համար: Նա նշում է, որ այժմ ռուբլու ամրապնդումն անհրաժեշտ է ներմուծումն ավելացնելու եւ արտահանումը հավասարակշռելու համար։ Արտահանումը, որն այժմ կազմում է մոտ $40 միլիարդ, 75%-ով հավասարակշռելու համար (մնացած 25%-ը կկազմի կապիտալի արտահոսքը) ներմուծման ծավալը պետք է աճի մեկուկես անգամ՝ ամսական մոտ $20 միլիարդից մինչեւ $30 միլիարդ, նշել է Պոպովը։ Նրա խոսքով՝ դա հնարավոր է, եթե ռուբլին ամրապնդվի մեկ դոլարի դիմաց միջինում մինչեւ 60 ռուբլի մակարդակում: Երկրորդ եռամսյակից Պոպովն ակնկալում է, որ ռուբլին կթուլանա՝ կապված ներմուծման աճի եւ արտահանման նվազման հետ, եւ մինչեւ տարեվերջ կկազմի 75 ռուբլի մեկ դոլարի դիմաց։ Tweet Դիտում՝ 12033

«Тонкий рынок» России и рукотворное укрепление рубля
На этой неделе курс российский валюты впервые больше чем за два года укреплялся ниже 66 рублей за доллар, несмотря на ожидания новых жестких санкций в отношении России и ослабление валютного контроля. Однако в пятницу рубль без видимых причин резко ослабил позиции и заканчивает неделю на отметке 69,3 за доллар. С чем связаны такие скачки российской валюты и чего от нее ждать? Российское издание Forbes представило разъяснения и прогнозы экспертов.
Отскок перед длинными выходными
В течение недели рубль впервые с марта 2020 года, то есть с начала пандемии, укрепился до 65,3 рубля за доллар. На динамику российской валюты, на которую в последние месяцы не действуют факторы рынка капитала, не повлияло ни обсуждение нового пакета жестких европейских санкций, ни уже введенные валютные послабления для экспортеров. Тем не менее в пятницу, 6 мая, рубль перешел к заметному снижению. За три часа доллар подорожал с 66 до 69 рублей. На максимуме курс достигал 69,5 рубля.
Главным фактором, определяющим курс российской валюты, сейчас являются торговые потоки, говорит экономист по России и СНГ «Ренессанс Капитала» Софья Донец. Для них характерна сезонность: в конце месяца экспортеры продают валютную выручку, платят налоги и рубль укрепляется. Затем влияние этих денежных притоков ослабевает, что ведет к снижению рубля. «Теперь до следующего налогового периода рубль будет чуть слабее и заметно волатильнее. Ровно как это было в апреле этого года»,- отметила экономист. Она подчеркивает, что «скачки в 2 рубля по курсу уже не кажутся экстремальными» - в связи с невысокими торговыми оборотами. Донец допускает, что мог вырасти и клиентский спрос на валюту, который произошел благодаря укреплению рубля.
По словам управляющего директора «Газпромбанк Private Banking» Егора Сусина, ситуация обусловлена «тонким рынком» - ситуацией, когда на рынке мало продавцов и покупателей, а объем торгов небольшой. «Перед праздниками рынок «тонкий», поэтому даже какие-то локальные сделки могут приводить к подобной волатильности»,- сказал Сусин.
В предпраздничный день на «тонком рынке» резкие движения курса были ожидаемы, соглашается эксперт по фондовому рынку «БКС Мир инвестиций» Евгений Миронюк. «Однозначно сказать, что стало причиной движения, нельзя - возможно, это действия крупных участников рынка или, напротив, отсутствие торговой активности со стороны экспортеров, реализующих экспортную выручку»,- отметил Миронюк.
По его мнению, рыночным фактором ослабления рубля могло стать ожидание смягчения валютного контроля, а также предложение ЦБ отменить обязательную продажу валютной выручки для несырьевых экспортеров и снизить объем продажи до 50% для сырьевых.
Рукотворное укрепление
Сложившаяся ситуация с курсом рубля - это результат сочетания санкций и ограничений российских властей, считает главный экономист «ПФ Капитала» Евгений Надоршин.
Одной из проблем стали сложности с иностранными контрагентами: иностранные банки закрывают счета клиентам из России и не открывают новые. Соответственно, вывести иностранную валюту за рубеж становится сложнее, что приводит к снижению спроса на нее.
Также спрос на валюту снижают связанные с ней ограничения, добавляет Надоршин. Речь идет о том, что снять можно только до $10 000 и только со старого валютного счета, открытого до 9 марта. На покупку наличной валюты действует свой курс, который, хоть и движется сонаправленно с официальным биржевым, но сильно от него отличается. Вывести наличные с брокерского счета нельзя. Еще одним фактором, снизившим спрос на иностранную валюту, стало разрешение компаниям выплачивать долги иностранным кредиторам в рублях. Дополнительным штрихом к этой картине становится снижение импорта. «Это формирует такую ситуацию, когда со стороны предложения доминируют экспортеры, давят на курс, а немногие спекулянты, должники и импортеры не формируют достаточного спроса на валюту. Вот такая рукотворная картина от санкций и действий российских властей»,- объясняет Надоршин.
Курс рубля сейчас определяется торговыми операциями и притоком денежных средств текущего счета, говорит Донец из «Ренессанс Капитала». «И он может оставаться высоким, даже если мы увидим сокращение объемов экспорта в реальном выражении на 20 с лишним процентов»,- отметила Донец.
По ее словам, наиболее существенное влияние санкций будет ощущаться в 2023 году, и к этому времени курс доллара может вернуться к отметке 90-100 рублей, однако в ближайшие пару месяцев рубль останется крепким. Нижняя граница курса может пройти по отметке 60-65 рублей, вряд ли она опустится ниже, считает Донец.
С этой оценкой согласен директор по инвестициям «Локо-инвеста» Дмитрий Полевой. По его словам, в краткосрочной перспективе при условии возможных валютных послаблений со стороны ЦБ курс может быть на уровне 60 рублей и чуть ниже. «А дальше будет зависеть от того, как быстро будет восстанавливаться импорт, как быстро бизнес переориентируется на других поставщиков. В этом смысле рубль во втором полугодии вряд ли будет торговаться в этом диапазоне»,- отметил Полевой.
Рубль в мае может укрепиться до 60 к доллару и даже ниже, прогнозирует стратег по рынкам валют и процентных ставок SberCIB Investment Research Юрий Попов: экспортеры по-прежнему будут активно продавать валюту для налоговых платежей. Попов отмечает, что укрепление рубля сейчас необходимо для увеличения импорта и балансирования экспорта. Чтобы балансировать экспорт, который сейчас составляет около $40 млрд, на 75% (остальные 25% придется на отток капитала), объем импорта должен вырасти в полтора раза, с примерно $20 млрд до $30 млрд в месяц, указывает Попов. По его оценке, это возможно, если рубль укрепится в среднем до 60 за доллар. Со второго квартала Попов ждет ослабления рубля на росте импорта и сокращении экспорта, до 75 за доллар к концу года.