Ռուբլու փոխարժեքը մայիսին կախված կլինի արտաքին պայմաններից եւ այն տեմպից, որով Ռուսաստանի Բանկը թուլացնում է արժութային վերահսկողության միջոցները։ Հիմնական կանխատեսումը ենթադրում է, որ մայիսյան տոներից հետո ռուբլու փոխարժեքը դոլարի նկատմամբ կարող է նահանջել 80-82 ուղղությամբ։Այս մասին Prime գործակալությանը հայտնել է «БКС Мир инвестиций» ընկերության ներդրումային ստրատեգ Ալեքսանդր Բախտինը։«Ռուբլու չափից ավելի ամրապնդումը` մեկ դոլարի դիմաց 72-ից ցածր, հղի է բյուջեն լցնելու հետ կապված խնդիրներով, միաժամանակ, փոխարժեքի թուլացումը մինչեւ 85-90 եւ ավելի արդեն բացասական է գնաճային ճնշման աճի առումով»,- հիշեցրել է նա։Արտաքին պայմանների փոփոխությունների բնույթը՝ աշխարհաքաղաքական իրավիճակը, հումքային գները, ընդհանուր շուկայական ռիսկ ախորժակը, կթելադրեն փոխարժեքի ներքին ճշգրտման սցենարը։Օրինակ, Ուկրաինայում հակամարտության ապաէսկալացիայի հուսադրող նշանների ի հայտ գալն, ամենայն հավանականությամբ, կհանգեցնի արտահանումից ստացված արտարժութային եկամուտի 80%-ի պարտադիր վաճառքի պահանջի նվազմանը կամ վերացմանը: «Թեեւ, ներմուծման եւ արտագնա զբոսաշրջային հոսքի նվազման պատճառով արտարժույթի ճնշված պահանջարկի հետեւանքով առաջացած անհավասարակշռությունը կարող է ռուբլու փոխարժեքի «ազատականացման» պատճառ դառնալ նույնիսկ առանց աշխարհաքաղաքական բարելավումների, այն դեպքում, եթե դոլար-ռուբլի զույգը շարժվի դեպի 70»,- նշել է Բախտինը։ 26.04.2022 | 17:35 Ռուսաստանցիների կեսից ավելին կարծում է, որ դոլարի եւ եվրոյի փոխարժեքները կբարձրանան Կարեւոր է նաեւ մոնետար գործոնը: Շուկայական կոնսենսուսը ենթադրում է, որ ՌԴ Կենտրոնական բանկը հաջորդ նիստում հիմնական տոկոսադրույքը կիջեցնի 17%-ից մինչեւ 15%, մինչդեռ ԱՄՆ Դաշնային պահուստային համակարգը ազդարարում է տոկոսադրույքներն ավելի վճռական բարձրացնելու իր մտադրության մասին, եւ արդեն մայիսի 4-ին մենք կարող ենք տեսնել դրանց աճը միանգամից 0,5%-ով։ Առաջինը սկզբունքորեն բացասական է ռուբլու համար, իսկ երկրորդը, հավանաբար, կնպաստի դոլարն այլ արժույթների նկատմամբ ամրապնդելուն, դոլարի DXY ինդեքսն արդեն մոտեցել է 102 կետին՝ առավելագույնը 2020 թվականի մարտից ի վեր։Միաժամանակ, դոլարին կարող է լրացուցիչ ուժեղացնել գլոբալ ռիսկ ախորժակի անկումը, ինչպես աշխարհաքաղաքական բացասական միտումների ֆոնին, այնպես էլ Չինաստանում համաճարակաբանական խնդիրների լույսի ներքո (Շանհայից հետո COVID-19-ի պատճառով կարանտինային միջոցներ է ներդնում Պեկինը), ինչպես նաեւ 2022 թվականին համաշխարհային տնտեսական աճի կանխատեսումների վատթարացումը, ամփոփել է փորձագետը։ Tweet Դիտում՝ 12195

Курс рубля в мае будет зависеть от внешних условий и темпов смягчения Банком России мер валютного контроля. Базовый прогноз предполагает, что после майских праздников курс рубля к доллару может отступить в направлении 80-82.Об этом агентству «Прайм» рассказал инвестиционный стратег «БКС Мир инвестиций» Александр Бахтин. «Излишнее укрепление рубля - ниже, чем до 72 за доллар - чревато проблемами с наполнением бюджета, в то же время ослабление курса до 85-90 и более - уже негативно с точки зрения усиления инфляционного давления»,- напомнил он.Характер изменения внешних условий - ситуации в геополитической плоскости, сырьевых цен, общерыночного риск-аппетита - будет диктовать сценарий внутренней подстройки курса валют.К примеру, появление надежных признаков деэскалации конфликта на Украине с большой вероятностью приведет к снижению или отмене норматива обязательных продаж валютной экспортной выручки на уровне 80%. «Впрочем, дисбаланс из-за подавленного спроса на инвалюту из-за сжатия импорта и выездного турпотока может стать причиной для «раскрепощения» курса рубля и без геополитических улучшений - в том случае, если курс пары доллар-рубль двинется к 70»,- отметил Бахтин. 26.04.2022 | 17:35 Больше половины россиян ожидают, что курсы доллара и евро вырастут Немаловажным представляется и монетарный фактор. Рыночный консенсус предполагает, что ЦБ РФ на ближайшем заседании понизит ключевую ставку с 17% до 15%, в то время как ФРС США дает сигналы о намерении более решительно повышать ставки, и уже 4 мая мы можем увидеть их рост сразу на 0,5%. Первое - фундаментально негативно для рубля, а второе наверняка сработает на укрепление доллара к остальным валютам, индекс доллара DXY уже приблизился к 102 п. - максимумам с марта 2020 года.При этом доллар дополнительно может усиливать снижение глобального риск-аппетита как на фоне негативных тенденций геополитики, так и в свете эпидемиологических проблем в Китае (вслед за Шанхаем карантинные меры из-за COVID-19 вводит Пекин), а также ухудшения прогнозов по глобальному экономическому росту в 2022 году, подытожил эксперт. Tweet Просмотры 12196