Գերմանական ընկերությունների մոտ 40%-ն արդեն լիովին զգացել է էներգակիրների գների սրընթաց աճի հետեւանքները։Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով DPA գործակալությունն, այս մասին վկայում են «Ընտանեկան ձեռնարկություններ» հիմնադրամի պատվերով Մյունխենի Ifo տնտեսական հետազոտությունների ինստիտուտի կողմից անցկացված հարցման արդյունքները։Հետազոտությանը մասնակցել է 1100 ձեռնարկություն, որոնցից 950-ը եղել են ընտանեկան: Նշվում է, որ քանի որ շատ ընկերություններ կնքել են մատակարարման երկարաժամկետ պայմանագրեր, գների բարձրացումը ոչ ամենուր է անմիջական ազդեցություն ունենում։Այսպես, ընկերությունների մեկ քառորդը սպասում է, որ գնային շոկի բեռին կբախվի այս տարվա երկրորդ կիսամյակում։ Հարցված ընկերությունների եւս մեկ քառորդը կարծում է, որ դա տեղի կունենա 2023 թվականին: Միաժամանակ, ընկերությունների մոտ 46%-ը հայտարարել է, որ էներգակիրների գների կտրուկ աճի ֆոնին նախատեսում է կրճատել ներդրումները:Ըստ հետազոտության արդյունքների՝ ձեռնարկությունների գրեթե 90%-ն ընդգծել է, որ իրենք, ամենայն հավանականությամբ, ստիպված կլինեն բարձրացնել գները՝ հակազդելու սրընթաց ծախսերին, իսկ ընկերությունների երեք քառորդը մտադիր է ավելի շատ ներդրումներ կատարել էներգաարդյունավետության մեջ:Ընկերությունների միայն մի փոքր մասն է ցանկանում իր գրասենյակները տեղափոխել արտերկիր։ Բացի այդ, սոցիոլոգները պարզել են, որ ձեռնարկությունների 11%-ը դիտարկում է էներգատար բիզնես ոլորտներից ամբողջությամբ հրաժարվելու, իսկ 14%-ը՝ Գերմանիայում աշխատատեղերի կրճատման հնարավորությունը։ 16.04.2022 | 17:54 Գերմանական ընկերությունների մոտ 80%-ը ֆինանսական լուրջ խնդիրներ է սպասում «Մեզ անհրաժեշտ է այնպիսի քաղաքականություն, որը կշտկի մրցակցության այս խեղաթյուրումը եւ կկանգնեցնի էներգակիրների գների կտրուկ աճը»,- ասել է «Ընտանեկան ձեռնարկություններ» հիմնադրամի վարչության անդամ, պրոֆեսոր Ռայներ Կիրխդյորֆերը՝ վկայակոչելով այն հանգամանքը, որ Գերմանիան էներգետիկ քաղաքականության ոլորտում զգալիորեն կորցրել էր իր մրցունակությունը դեռեւս մինչեւ ընթացիկ ճգնաժամը։Ապրիլի 17-ին DPA գործակալությունը՝ վկայակոչելով Verivox առցանց հարթակի տվյալները, հայտնել էր, որ Ուկրաինայում ստեղծված իրավիճակի պատճառով էներգակիրների գների աճն այս տարի կհանգեցնի Գերմանիայում մասնավոր սպառողների համար էլեկտրաէներգիայի սակագների զգալի բարձրացմանը։ Գերմանիայում էլեկտրաէներգիա մատակարարողները, որոնց պատասխանատվության ոլորտում կա 13 միլիոն տնային տնտեսություն, արդեն հայտարարել են ապրիլին, մայիսին եւ հունիսին սակագների բարձրացման մասին՝ միջինը 19,5%-ով։ Գազի գնի աճը կկազմի միջինում 42,3%: Tweet Դիտում՝ 4447

Порядка 40% немецких компаний уже в полной мере ощутили на себе последствия стремительного роста цен на энергоносители. Как передает ТАСС со ссылкой на агентство DPA, об этом свидетельствуют результаты опроса, проведенного мюнхенским Институтом экономических исследований Ifo по заказу Фонда «Семейные предприятия».В исследовании приняли участие 1 100 предприятий, 950 из которых были семейными. Отмечается, что, поскольку многие компании заключили долгосрочные контракты на поставку, повышение цен не везде оказывает немедленное влияние. Так, четверть компаний ожидают, что столкнутся с бременем ценового шока во второй половине текущего года. Еще четверть опрошенных фирм полагают, что это произойдет в 2023 году. В то же время около 46% компаний заявили, что планируют сократить инвестиции на фоне резкого роста цен на энергоносители.Вместе с тем, как показывают результаты опроса, почти 90% предприятий подчеркнули, что им, вероятно, придется поднять цены, чтобы противостоять стремительному увеличению затрат, а три четверти компаний намерены вкладывать больше средств в энергоэффективность. Лишь небольшая часть фирм хочет перенести свои офисы за границу. Кроме того, социологи выяснили, что 11% предприятий рассматривают возможность полного отказа от энергоемких сфер бизнеса, а 14% изучают возможность сокращения рабочих мест в Германии. 16.04.2022 | 17:54 Около 80% немецких компаний ожидают серьезных финансовых трудностей «Нам нужна политика, которая исправит это искажение конкуренции и остановит стремительный рост цен на энергоносители»,- отметил член правления Фонда «Семейные предприятия» профессор Райнер Кирхдёрфер, ссылаясь на то, что Германия значительно потеряла свою конкурентоспособность в сфере энергетической политики еще до нынешнего кризиса.17 апреля агентство DPA со ссылкой на данные онлайн-площадки Verivox сообщило, что рост цен на энергоносители из-за ситуации на Украине приведет к значительному повышению расценок на электроэнергию для частных потребителей в Германии в текущем году. Поставщики электроэнергии в ФРГ, в зоне ответственности которых находятся 13 млн домохозяйств, уже заявили о повышении тарифов в апреле, мае и июне в среднем на 19,5%. Рост цен на газ составит в среднем 42,3%. Tweet Просмотры 4444