Deutsche Bank. Գերմանիայում հնարավոր է գնաճ, որը «չի դիտվել 1970-ականներից ի վեր»
Գերմանական խոշորագույն Deutsche Bank-ի փոխնախագահ Կառլ ֆոն Ռոհրը (Karl von Rohr) զգուշացրել է, որ Ռուսաստանից էներգառեսուրսների ներմուծումը սահմանափակելու դեպքում Գերմանիայում գնաճի մակարդակը կարող է հասնել 10%-ի։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս կարծիքը նա հայտնել է Frankfurter Allgemeine Zeitung թերթին տված հարցազրույցում։
«Մեր կանխատեսմամբ՝ տարվա ընթացքում գնաճը կկազմի 7-8%։ Էներգիայի ավելի սահմանափակ ներմուծման դեպքում մենք կարող ենք տեսնել նույնիսկ 10% կամ ավելի»,- ասել է Կառլ ֆոն Ռոհրը։ «Մենք պետք է պատրաստ լինենք նրան, որ կարող ենք ունենալ գնաճի տեմպեր, որոնք չեն դիտվել 1970-ականներից ի վեր»,- հավելել է նա։
Միաժամանակ, ինչպես ընդգծել է Deutsche Bank-ի փոխնախագահը, ֆինանսական հաստատությունը զգուշացրել էր նաեւ գնաճի ավելի բարձր տեմպերի մասին շատ ավելի երկար ժամանակահատվածի համար։ Այս կապակցությամբ նա կողմ է տոկոսադրույքների բարձրացմանը։ «Մենք կարծում ենք, որ տոկոսադրույքի բարձրացումը ծայրահեղ անհրաժեշտ է մոտ ապագայում, որպեսզի գնաճային սպասումները չամրապնդվեն բարձր մակարդակում»,- ասել է ֆոն Ռոհրը:
Նա նաեւ նկատել է, որ էներգակիրների ներմուծումը սահմանափակելու դեպքում Գերմանիայի տնտեսությունը կարող է հայտնվել ռեցեսիայի մեջ։ «Եթե նավթի եւ գազի մատակարարման հետ կապված խնդիրներ առաջանան, ապա գոյություն ունի տնտեսության լճացման կամ նույնիսկ անկման վտանգ՝ գների աճի բարձր տեմպերի հետ մեկտեղ»,- ասել է Deutsche Bank-ի փոխնախագահը: «Սակայն կա մի հանգամանք, որը մենք չպետք է անտեսենք. Գերմանիան ունի ուժեղ ընկերություններ եւ ամուր տնտեսություն»,- եզրափակել է Կառլ ֆոն Ռոհրը:
Հիշեցնենք, որ գերմանական Business Panel Monitor-ի ապրիլ ամսվա զեկույցում ներառված հետազոտության արդյունքները վկայում են, որ Գերմանիայում ընկերությունների մոտ 80%-ը ուկրաինական իրադարձությունների ֆոնին ակնկալում է ֆինանսական լուրջ դժվարությունների բախվել։
Հարցմանը մասնակցել է մոտ 1000 ընկերություն։ Հետազոտության համաձայն՝ Ուկրաինայում ՌԴ հատուկ ռազմական գործողության մեկնարկից հետո վաճառքներն ու ակնկալվող շահույթը կտրուկ նվազել են:
Թեեւ ընկերությունների 41%-ը կողմ է արտահայտվել ռուսաստանյան էներգակիրների մատակարարումների դադարեցմանը, 36%-ը բացասաբար է արձագանքել նման միջոցին։ Այն ոլորտների ընկերությունները, որոնք առավելապես կախված են ռուսաստանյան գազից, դեմ են արտահայտվել Ռուսաստանից նավթի եւ գազի մատակարարումների արգելքին։

Deutsche Bank։ В Германии возможна инфляция, «невиданная с 1970-х годов»
Вице-президент крупнейшего немецкого Deutsche Bank Карл фон Рор (Karl von Rohr) предупредил, что в случае ограничения импорта энергоресурсов из России уровень инфляции в ФРГ может достигнуть 10%.
Как передает ТАСС, такое мнение он высказал в интервью газете Frankfurter Allgemeine Zeitung.
«Наш прогноз таков, что в течение года уровень инфляции составит 7-8%. В случае более ограниченного импорта энергоносителей мы даже можем увидеть 10% и более»,- отметил Карл фон Рор. «Мы должны быть готовы к тому, что можем получить темпы инфляции, невиданные с 1970-х годов»,- добавил он.
Вместе с тем вице-президент Deutsche Bank подчеркнул, что финансовый институт предупреждал о более высоких темпах инфляции в течение гораздо более длительного времени. В этой связи он высказался за увеличение процентных ставок. «Мы считаем, что повышение процентной ставки крайне необходимо в ближайшем будущем, чтобы инфляционные ожидания не закрепились на высоком уровне»,- сказад фон Рор.
В то же время он заметил, что в случае ограниченного импорта энергоресурсов экономика Германии может столкнуться с рецессией. «При возникновении проблем с поставками нефти и газа уже существует риск стагнации или даже сокращения экономики - при одновременно высоких темпах роста цен»,- заявил вице-президент Deutsche Bank. «Однако есть одна вещь, которую мы не должны упускать из виду: в Германии сильные компании и крепкая экономика»,- заключил он.
Напомним, что, как свидетельствуют результаты исследования, содержащиеся в отчете German Business Panel Monitor за апрель, порядка 80% компаний в Германии ожидают, что столкнутся с серьезными финансовыми трудностями на фоне событий на Украине.
В опросе приняли участие около 1000 компаний. Согласно исследованию, продажи и ожидаемая прибыль резко упали после начала специальной военной операции России на Украине.
Хотя 41% компаний высказался за прекращение поставок российских энергоносителей, почти столько же (36%) отрицательно отнеслись к подобной мере. Против запрета на поставки нефти и газа из России выступили предприятия тех отраслей, которые больше всего зависят от российского газа.