ՀԲ նախագահը պաշտպանել է դոլարը եւ մեկնաբանել պատմական համաժողովը Բրետոն Վուդսում
Միջազգային հանրությունը ներկայումս չի մտնում ԱՄՆ դոլարից հրաժարվելու եւ Բրետոն-Վուդսյան համակարգին նման նոր ֆինանսական համակարգ ձեւավորելու դարաշրջան։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ նման կարծիք է հայտնել Համաշխարհային բանկի (ՀԲ) նախագահ Դեւիդ Մելպասը, նախօրեին ելույթ ունենալով Վարշավայի տնտեսագիտական դպրոցում։
Նրան հարցրել էին՝ արդյոք մոտենում է նոր ժամանակաշրջան, որը կհանգեցնի Բրետոն-Վուդսյան նմանօրինակ համակարգին անցնելուն, «ներկայիս աշխարհակարգի հնարավոր փլուզման» եւ «դոլարը տապալելու» Չինաստանի մտադրությունների պատճառով։
«Հիշեք՝ ինչպիսին էր աշխարհը, երբ 1944 թվականին Բրետոն Վուդսում տեղի ունեցան բանակցությունները. ամբողջ աշխարհն այն ժամանակ պատերազմի մեջ էր, մարդիկ մտահոգված էին հեռանկարներով եւ հայտարարում էին, որ պետք է լինի գործընթաց եւ ինստիտուտներ, որոնք կարող են մասնակցել վերականգնմանը։
Կարծում եմ, մենք հիմա ընդհանրապես այդ փուլում չենք: Չկա զգացում, որ աշխարհը կորցված է։ Այլ կա աշխարհի հսկայական մասի միասնության զգացում մեկ ձեռնարկում՝ վերջ տալ պատերազմին Ուկրաինայում։ Հետեւաբար, ես չեմ տեսնում, որ մենք գտնվում ենք աշխարհի հետդոլարային փուլում»,- պատասխանել է ՀԲ նախագահը։
Նրա խոսքով՝ ներկայիս «աշխարհը բավականին լավ է աշխատում ֆինանսական համակարգի տեսանկյունից»։ Մելպասը հրատապ խնդիրներից առանձնացրել է աղքատ երկրների պարտքի բարձր մակարդակը։
1944 թվականի ամռանը ԱՄՆ-ի նախաձեռնությամբ գումարվեց արժութաֆինանսական համաժողովը։ Այն անցկացվեց հուլիսի 1-ից 22-ը Բրետոն Վուդսում (ԱՄՆ Նյու Հեմփշիր նահանգ)՝ 44 պետություններից (ներառյալ ԽՍՀՄ) 730 պատվիրակների մասնակցությամբ։ Դրա արդյունքում ստորագրվեցին համաձայնագրեր արժութային  փոխարժեքների ձեւավորման սկզբունքների, ինչպես նաեւ այնպիսի ֆինանսական հաստատությունների ստեղծման վերաբերյալ, ինչպիսիք են Արժույթի միջազգային հիմնադրամը եւ Համաշխարհային բանկը:
Բրետոն-Վուդսյան համակարգը պահպանեց ոսկու՝ միջազգային վճարային միջոցի եւ հաշվարկային միավորի կարգավիճակը, ինչպես նաեւ ներդրեց երկու պահուստային արժույթ՝ ԱՄՆ դոլար եւ բրիտանական ֆունտ ստերլինգ: Սակայն պահուստային հիմնական արժույթը փաստացի դարձավ դոլարը, ինչը բացատրվում էր վերջինիս կայունությամբ։ Արդյունքում դոլարը, որպես ոսկու փոխարկվող արժույթ, դարձավ միջազգային հաշվարկների, արժութային ինտերվենցիաների եւ պահուստային ակտիվների հիմնական միջոցը։
1971 թվականի օգոստոսի 15-ին ԱՄՆ նախագահ Ռիչարդ Նիքսոնը հայտարարեց դոլարը ոսկու փոխարկելու արգելքի մասին։ Այս քայլը փաստացի հանգեցրեց Բրետոն-Վուդսյան արժութային համակարգի դադարեցմանը։

Глава ВБ защитил доллар и обратился к исторической конференции в Бреттон-Вудсе
Международное сообщество в данный момент не вступает в эпоху отказа от американского доллара и формирования новой финансовой системы, аналогичной Бреттон-Вудской.
По сообщению ТАСС, такое мнение высказал накануне президент Всемирного банка (ВБ) Дэвид Мэлпас, выступая в Варшавской школе экономики.
Его спросили, наступает ли новый период, аналогичный переходу к Бреттон-Вудской системе, в связи с «возможным крахом нынешнего миропорядка» и намерениями Китая «свергнуть доллар».
«Вспомните, каким был мир, когда проводились переговоры в Бреттон-Вудсе в 1944 году: весь мир в тот момент находился в состоянии войны, люди задумывались о перспективах и заявляли, что должен быть процесс и набор институтов, которые могут участвовать в восстановлении.
Я считаю, что мы сейчас совершенно не на такой стадии. Нет ощущения, что мир потерян. Есть ощущение единства огромной части мира в одном начинании - прекращении войны на Украине. И поэтому я не вижу, что мы находимся на этапе постдолларового мира», - ответил президент ВБ.
По его словам, нынешний «мир работает довольно хорошо с точки зрения финансовой системы». Мэлпас среди актуальных проблем выделил высокий уровень задолженности бедных стран.
Летом 1944 года по инициативе США была созвана Валютно-финансовая конференция. Она проходила с 1 по 22 июля в Бреттон-Вудсе (американский штат Нью-Гэмпшир) при участии 730 делегатов из 44 государств (в т. ч. СССР). Ее итогом стало подписание соглашений о принципах формирования валютных обменных курсов и о создании таких финансовых институтов, как Международный валютный фонд и ВБ.
Бреттон-Вудская система сохранила за золотом статус международного платежного средства и расчетной единицы и ввела две резервные валюты - доллар США и английский фунт стерлингов. Однако фактически главной мировой резервной валютой становился доллар, что объяснялось его устойчивостью. В результате доллар как валюта, конвертируемая в золото, стал базовым средством международных расчетов, валютных интервенций и резервных активов.
15 августа 1971 года президент США Ричард Никсон объявил о запрете конвертации доллара в золото. Этот шаг фактически привел к остановке функционирования Бреттон-Вудской валютной системы.