Ներկայացվել են ՌԴ միջազգային պահուստների կառուցվածքն ու աշխարհագրությունը
Ռուսաստանը, չնայած արեւմտյան երկրների կողմից ՌԴ Կենտրոնական բանկի պահուստների մի մասի սառեցմանը, նախկինի պես բավականաչափ պաշարներ ունի ոսկով եւ յուանով։
ՏԱՍՍ-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին ասված է Ռուսաստանի Բանկի (ԿԲ) ղեկավար Էլվիրա Նաբիուլինայի՝ ԿԲ տարեկան զեկույցին կից ուղերձում։
Զեկույցի համաձայն՝ 2021 թվականի վերջին Ռուսաստանի Բանկի ակտիվներն արտարժույթներով եւ ոսկով կազմել են $612,9 միլիարդ, որից $481,4 միլիարդն արժութային ակտիվներն են, իսկ $131,5 միլիարդը բաժին է հասնում ոսկուն:
«2014 թվականից ի վեր Ռուսաստանի Բանկը հետեւողականորեն իրականացրել է միջազգային պահուստների ավելացման եւ դիվերսիֆիկացման քաղաքականություն՝ անվտանգության երկու բարձիկ ունենալու համար. ֆինանսական ռիսկերի դեպքում, երբ առկա է ֆինանսական շուկայի բարձր պահանջարկը ԱՄՆ դոլարի եւ եվրոյի նկատմամբ, եւ աշխարհաքաղաքական ճգնաժամի դեպքում, երբ կարող է սահմանափակվել Ռուսաստանի հասանելիությունը պահուստային արժույթների մեծ մասին։ Եվ այսօր՝ արեւմտյան երկրների կողմից իրենց արժույթներով պահուստների սառեցումից հետո, Ռուսաստանը շարունակում է բավարար ծավալով պաշարներ ունենալ ոսկով եւ յուանով»,- ասել է Նաբիուլինան։
Պահուստների կառուցվածքն եւ աշխարհագրությունը
Ինչպես հետեւում է ՌԴ ԿԲ-ի զեկույցից, 2021 թվականին յուանի մասնաբաժինը Ռուսաստանի Բանկի պահուստներում աճել է 12,8%-ից մինչեւ 17,1%, մինչդեռ դոլարի մասնաբաժինը նվազել է 21,2%-ից մինչեւ 10,9%: Միաժամանակ, եվրոյով պահուստներն աճել են 29,2%-ից մինչեւ 33,9%, իսկ ոսկով կրճատվել են 23,3%-ից մինչեւ 21,5%: Ֆունտ ստերլինգը Կենտրոնական բանկի ընդհանուր պահուստների ծավալում տարեվերջին կազմել է 6,2% (այս արժույթի մասնաբաժինը տարվա ընթացքում մնացել է գրեթե անփոփոխ), մինչդեռ այլ արժույթներով պահուստների մասնաբաժինը տարեվերջին հասել է 10,4%-ի (2021թ. սկզբին այս ցուցանիշը 7,2% էր)։
ՌԴ Կենտրոնական բանկի արտարժույթներով եւ ոսկով ակտիվների աշխարհագրական բաշխման համաձայն՝ տարվա ընթացքում ամենաշատն աճել է Գերմանիայի մասնաբաժինը` 10,8%-ից մինչեւ 15,7%, ավելացել է նաեւ Չինաստանի մասնաբաժինը՝ 14,2%-ից մինչեւ 16,8%: Միաժամանակ, Ռուսաստանի Բանկի ակտիվների կառուցվածքում Ճապոնիայի մասնաբաժինը 12,7%-ից նվազել է մինչեւ 9,3%:
Ընդհանուր առմամբ, 2021 թվականի ընթացքում Ռուսաստանի Բանկի ակտիվների ծավալն արտարժույթներով եւ ոսկով աճել է $24,9 միլիարդով։ Միաժամանակ, ոսկով ակտիվների ծավալը նվազել է 7 տոննայով՝ հիմնականում թանկարժեք մետաղներից պատրաստված մետաղադրամների տեսքով ոսկու իրացման հետեւանքով։ Արդյունքում՝ 2021 թվականի վերջին Ռուսաստանի Բանկի ոսկով ակտիվների ծավալը կազմել է 2248 տոննա։
Ռուսաստանի տնտեսությունը պաշտպանելու քաղաքականություն
Նաբիուլինայի կարծիքով՝ Ռուսաստանի տնտեսությունը կկարողանա վերադառնալ աճի հետագծին։ «2022 թվականին Ռուսաստանի բանկը կիրականացնի ռուսաստանյան տնտեսությունը եւ ֆինանսական համակարգը, քաղաքացիների եկամուտներն ու խնայողություններն արեւմտյան երկրների կոշտ պատժամիջոցներից պաշտպանելու քաղաքականություն, կկիրառի բոլոր անհրաժեշտ գործիքները՝ ֆինանսական եւ գնային կայունության համար ռիսկերը նվազագույնի հասցնելու նպատակով։ Նոր պայմաններին հարմարվելու բարդ գործընթացն անխուսափելիորեն կհանգեցնի ՀՆԱ-ի անկմանը, սակայն Ռուսաստանի տնտեսությունը կկարողանա վերադառնալ աճի հետագծին, զարգացնել արտադրությունը, ստեղծել նոր աշխատատեղեր եւ ավելացնել ներքին ներդրումները»,- նշել է ԿԲ ղեկավարը։
Նրա խոսքով՝ դրամավարկային քաղաքականությունը պետք է ոչ միայն ապահովի գների կայունությունը, այլեւ աջակցի տնտեսության կառուցվածքային վերակառուցմանը։ «Գնաճը որոշ ժամանակ բարձր կլինի նպատակային ցուցանիշից։ Սա անհրաժեշտ է, որպեսզի տեղի ունենա հարաբերական գների փոփոխություն, որպեսզի ձեռնարկությունները կարողանան գտնել նոր բիզնես մոդել՝ նոր մատակարարներով եւ ապառման շուկաներով: Գնաճը կվերադառնա թիրախային մակարդակին 2024 թվականին»,- ընդգծել է ԿԲ նախագահը։
Նա նաեւ ուշադրություն է հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Ռուսաստանի բանկային հատվածը հաջողությամբ հաղթահարեց համավարակը, ինչում դրան օգնեցին կուտակված բուֆերները, կարգավորչական թուլացումներն ու տնտեսական վերականգնումը։ «Բանկերի կայունությունը 2022 թվականի սկզբին թղթային չէ, այլ իրական ։ Եվ նոր հանգամանքներում դա թույլ է տալիս բանկերին օգնել իրենց հաճախորդներին»,- եզրափակել է Նաբիուլինան:

ЦБ России представил структуру и географию международных резервов страны
Россия, несмотря на заморозку со стороны западных стран части резервов Центрального банка РФ, по-прежнему имеет достаточный объем резервов в золоте и юанях.
Как передает ТАСС, об этом говорится в обращении главы Банка России Эльвиры Набиуллиной в годовом отчете регулятора.
Согласно отчету, на конец 2021 года объем активов Банка России в иностранных валютах и золоте составил $612,9 млрд, из них $481,4 млрд - валютные активы и $131,5 млрд приходится на золото.
«Банк России последовательно с 2014 года проводил политику наращивания и диверсификации международных резервов, чтобы иметь, по сути, две подушки безопасности: на случай реализации финансовых рисков, когда высока потребность финансового рынка в долларах США и евро, и на случай геополитического кризиса, когда может быть ограничен доступ России к большинству резервных валют. И сейчас, после заморозки западными странами резервов в своих валютах, Россия продолжает иметь достаточный объем резервов в золоте и юанях»,- сказала Набиуллина.
Структура и география резервов
Как следует из отчета ЦБ РФ, за 2021 год доля юаня в резервах Банка России выросла с 12,8% до 17,1%, при этом доля доллара снизилась с 21,2% до 10,9%. Вместе с тем резервы в евро увеличились с 29,2% до 33,9%, а в золоте - сократились с 23,3% до 21,5%. Фунт стерлингов на конец года составлял 6,2% в общем объеме резервов ЦБ (доля этой валюты за год почти не изменилась), тогда как доля резервов в прочих валютах на конец года достигла 10,4% (в начале 2021 года показатель составлял 7,2%).
Согласно географическому распределению активов ЦБ РФ в иностранных валютах и золоте, больше всего за год выросла доля Германии - с 10,8% до 15,7%, также увеличилась доля Китая - с 14,2% до 16,8%. Одновременно с 12,7% до 9,3% в структуре активов Банка России снизилась доля Японии.
В целом за 2021 год величина активов Банка России в иностранных валютах и золоте выросла на $24,9 млрд. При этом объем активов в золоте сократился на 7 тонн, в основном вследствие реализации золота в виде монет из драгоценных металлов, и на конец 2021 года объем активов Банка России в золоте составил 2248 тонн.
Политика по защите российской экономики
По словам Набиуллиной, российская экономика сможет вернуться на траекторию роста. «Банк России в 2022 году будет проводить политику по защите российской экономики и финансовой системы, доходов и сбережений граждан от жестких санкций западных стран, применять все необходимые инструменты для минимизации рисков для финансовой и ценовой стабильности. Сложный процесс подстройки к новым условиям неизбежно вызовет снижение ВВП, но российская экономика сможет вернуться на траекторию роста, развивать производство, создавать новые рабочие места, наращивать внутренние инвестиции»,- отметила она.
По ее словам, денежно-кредитная политика должна не только обеспечивать ценовую стабильность, но и поддерживать структурную перестройку экономики. «В течение некоторого времени инфляция будет выше цели. Это необходимо, чтобы произошло изменение относительных цен, предприятия смогли найти новую бизнес-модель, с новыми поставщиками и рынками сбыта. К цели инфляция вернется в 2024 году»,- подчеркнула глава ЦБ.
Она также обратила внимание на то, что банковский сектор РФ успешно прошел пандемию, в чем ему помогли накопленные буферы, регуляторные послабления и восстановление экономики. «Устойчивость банков в начале 2022 года - не бумажная, а реальная. И в новых обстоятельствах это позволяет банкам помогать своим клиентам»,- резюмировала Набиуллина.