Սիլուանով․ ՌԴ-ն կդիմի դատարաններ, եթե Արեւմուտքը դեֆոլտ հայտարարի երկրին
Ռուսաստանը կդիմի դատարաններ, եթե Արեւմուտքը եվրապարտատոմսերով պարտավորությունները չկատարելու համար դեֆոլտ հայտարարի երկրին, ասել է ՌԴ ֆինանսների նախարար Անտոն Սիլուանովը «Իզվեստիա»-ին տված հարցազրույցում։
«Ներկայիս ճգնաժամը ցույց տվեց, որ ժողովրդավարության, մասնավոր սեփականության անձեռնմխելիության եւ արեւմտյան այլ արժեքների վրա հիմնված բոլոր հիմնական արեւմտյան հիմքերը փլուզվում են, ուստի մենք կասկածի տակ ենք դնում նաեւ նրանց դատական համակարգի օբյեկտիվությունը։
«Բնականաբար, մենք դատի կտանք, քանի որ ձեռնարկել ենք բոլոր անհրաժեշտ քայլերը, որպեսզի ներդրողները ստանան իրենց վճարումները։ Մենք դատարանում կներկայացնենք մեր վճարման հանձնարարականները, որոնք հաստատում են մեր ջանքերը վճարելու թե՛ արտարժույթով, թե՛ ռուբլով։ Դա հեշտ գործընթաց չի լինի։ Մենք ստիպված կլինենք ակտիվորեն ապացուցել, որ մենք ճիշտ ենք՝  չնայած բոլոր դժվարություններին»,- ասել է Սիլուանովը։
Նրա խոսքով՝ դեֆոլտը վարկառուի կողմից իր պարտավորությունները չկատարելն է, սակայն Ռուսաստանը բարեխղճորեն փորձել է կատարել դրանք արտաքին վարկատուների նկատմամբ՝ պարտքը մարելու համար համապատասխան գումարներն արտարժույթով փոխանցելով։ «Այնուամենայնիվ, արեւմտյան երկրների գիտակցված քաղաքականությունն է՝ բոլոր միջոցներով արհեստականորեն ստեղծել ձեռակերտ դեֆոլտ»,- ասել է նախարարը։
«Եթե մեր երկրի դեմ տնտեսական ու ֆինանսական պատերազմ է ընթանում, մենք ստիպված ենք արձագանքել՝ այնուամենայնիվ, կատարելով մեր բոլոր պարտավորությունները։ Եթե մեզ թույլ չեն տալիս դա անել արտարժույթով, մենք անում ենք  ռուբլով»,- ընդգծել է Սիլուանովը՝ հավելելով, որ արեւմտյան երկրներն արգելել են օգտագործել սառեցված միջոցները արտաքին վարկատուների նկատմամբ պարտավորությունները կատարելու համար՝ դրանով իսկ պատժելով սեփական ներդրողներին։
Ինչպես նշել է նախարարը, այժմ շուկաներում պարտք վերցնելու կարիք չկա։ «Մենք փոխել ենք բյուջետային քաղաքականությունը, եւ բոլոր եկամուտները, որոնք մտնում են բյուջե, ներառյալ՝ նավթագազային միջոցները, մեր ծախսերի աղբյուր են հանդիսանում եւ պարտավորությունները մարելու ռեսուրս՝ ինչպես ներքին, այնպես էլ արտաքին: Մենք այս տարի չենք նախատեսում մուտք գործել ոչ ներքին, ոչ արտաքին շուկաներ։ Դա անիմաստ է, քանի որ նման փոխառությունների արժեքը տիեզերական կլիներ։
Եթե խոսենք  ապագայում արտաքին շուկաներ դուրս գալու մասին, ապա տեսնենք, թե իրավիճակն ինչպես կզարգանա։ Կարծում եմ, մոտ ապագայում դա դժվար թե հնարավոր լինի։ Եթե պարտք վերցնելու լինենք, ապա, առաջին հերթին, ներքին ներդրողներից»,- ասել է նա։
Նախարարը տեղեկացրել է, որ ընդհանուր արտաքին պարտավորությունները կազմում են ընդհանուր պետական պարտքի ծավալների մոտ 20%-ը։ Պետական պարտքի ընդհանուր ծավալը կազմում է շուրջ 21 տրիլիոն ռուբլի։ Մոտ 4,5-4,7 տրիլիոնը՝ արտաքին պարտավորություններն են։
Անդրադառնալով Bloomberg-ի այն գնահատականին, ըստ որի, չնայած Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակին եւ պատժամիջոցներին, Ռուսաստանն այս տարի նավթի եւ գազի արտահանումից կարող է մեկ երրորդով ավելի շատ վաստակել, քան 2021 թվականին, Սիլուանովը, մասնավորապես, ասել է.
«Մենք շարունակում ենք վաստակել էներգակիրների վրա։ Արտարժույթ երկիր մտնում է: 1998 թվականն ու ներկա իրավիճակը անհնար է համեմատել, դրանք տարբեր են (1998թ․ օգոստոսի 17-ին Ռուսաստանում երկրի պարտավորություններով տեխնիկական դեֆոլտ է տեղի ունեցել - Banks.am ): Մարդկանց համար կարեւոր է, որ ռուբլու եւ արտարժույթների փոխարժեքային հարաբերակցությունների փոփոխություն է տեղի ունեցել։ Ռուբլին սկզբում արժեզրկվեց պատժամիջոցների կիրառումից հետո, բայց հիմա տեսնում ենք, որ վճարային հաշվեկշիռը փոխվել է, այն շատ ավելի ամրապնդվել է։ Դա պայմանավորված է նրանով, որ արտահանման եկամուտները գործնականում մնացել են անփոփոխ, մինչդեռ ներմուծման մասով կտրուկ նվազել են լոգիստիկ կամ արեւմտյան երկրների կողմից ներմուծման որոշ տեսակների նկատմամբ կիրառվող սահմանափակումների պատճառով։
Մենք ունենք շատ ուժեղ վճարային հաշվեկշիռ եւ դա դեռ այն դեպքում, երբ սահմանափակել ենք գործարքների կապիտալ հաշիվը, եւ երկրից ներդրումների դուրսբերումը գործնականում սառեցված է։ Այս առումով մենք տեսնում ենք, որ ռուբլու փոխարժեքը սկսել է ամրապնդվել։ Այսօր փոխարժեքը վերադարձել է իր նախկին դիրքերին, եւ դա էապես տարբերվում է 1998 թվականի իրավիճակից, երբ փոխարժեքը կտրուկ բարձրացավ եւ պահպանվեց նույն բարձր մակարդակներում։
Ինչ վերաբերում է քաղաքացիներին, ապա, այո, դեռեւս կան որոշակի սահմանափակումներ բանկերում իրենց արտարժութային հաշիվներից արտարժույթի դուրսբերման մասով, դրանք աստիճանաբար կթուլանան։ Սա հրատապ արձագանք էր այն պատժամիջոցներին, որոնք կիրառվեցին ռուսաստանյան բանկերի եւ ամբողջ երկրի դեմ։ Իրավիճակի նորմալացմանը զուգընթաց այն սահմանափակումները, որոնք ստիպված կիրառվեցին կառավարության եւ Կենտրոնական բանկի կողմից, կվերացվեն»։

Силуанов։ Россия будет обращаться в суды, если Запад объявит стране дефолт
Россия будет обращаться в суды, если Запад объявит стране дефолт по неисполнению обязательств по еврооблигациям, заявил в интервью «Известиям» министр финансов  РФ Антон Силуанов.
«Нынешний кризис показал, что все базовые западные устои, основанные на демократии, неприкосновенности частной собственности и других западных ценностях, рушатся, поэтому вопрос объективности их судебной системы мы также ставим под большое сомнение.
Конечно, мы будем судиться, потому что мы предприняли все необходимые действия для того, чтобы инвесторы получили свои выплаты. Мы будем предъявлять в суде наши платежки, подтверждающие наши старания заплатить как в валюте, так и в рублях. Это будет непростой процесс. Нам придется очень активно доказывать свою правоту, несмотря на все сложности»,- отметил Силуанов.
По его словам, дефолт - это неисполнение обязательств заемщика по своим обязательствам, но Россия добросовестно пыталась расплатиться с внешними кредиторами, перечисляя соответствующие суммы в валюте в оплату долга. «Тем не менее сознательная политика западных стран заключается в том, чтобы всеми способами искусственно создать рукотворный дефолт»,- сказал министр.
«Если ведется экономическая и финансовая война против нашей страны, мы вынуждены реагировать, тем не менее выполняя все свои обязательства. Если нам не дают это сделать в валюте, мы делаем это в рублях»,- подчеркнул Силуанов, добавив, что западные страны запретили использовать замороженные средства для оплаты обязательств перед внешними кредиторами, наказав тем самым своих собственных инвесторов.
Как отметил министр, сейчас нет необходимости занимать на рынках. «Мы изменили бюджетную политику, и все доходы, которые поступают в бюджет, включая нефтегазовые и не нефтегазовые, являются источником для наших расходов и ресурсом для погашения обязательств как внутренних, так и внешних. Мы в этом году не планируем выход на внутренний рынок или внешние рынки. Это бессмысленно, потому что стоимость таких заимствований была бы космической.
Если говорить о выходе на внешние рынки в перспективе, посмотрим, как будет развиваться ситуация. Я думаю, что в ближайшее время это вряд ли возможно. Если мы и будем осуществлять заимствования, то в первую очередь у внутренних инвесторов»,- сказал он.
Министр сообщил, что общие внешние обязательства составляют около 20% от общих объемов государственного долга. Общий объем государственного долга - около 21 трлн рублей. Около 4,5–4,7 трлн - это внешние обязательства.
Касаясь оценки Bloomberg, согласно которой, несмотря на ситуацию вокруг Украины и санкции, Россия в этом году может заработать на экспорте нефти и газа на треть больше, чем в 2021 году, Силуанов, в частности, сказал։
«Мы продолжаем зарабатывать на энергоносителях. Валюта в страну приходит. Сравнивать 1998 год и нынешнюю ситуацию нельзя, они разные (17 августа 1998 года в России произошел технический дефолт по обязательствам страны - Banks.am). Для людей важно, что произошло изменение курсовых соотношений рубля и иностранных валют. Рубль сначала обесценился после введения санкций, но сейчас мы видим, что платежный баланс изменился, он стал гораздо крепче. Это связано с тем, что поступления по экспорту практически сохранились, а по импорту резко уменьшились в связи с логистическими ограничениями или ограничениями, которые ввели западные страны на определенные виды импорта.
У нас очень крепкий платежный баланс при условии, что мы еще и ограничили капитальный счет операций, и вывод инвестиций из страны практически заморожен. В связи с этим мы видим, что пошло укрепление курса рубля. Сегодня курс вернулся на свои прежние позиции, и это существенно отличает ситуацию от той, что была в 1998 году, когда курс взлетел и держался на тех же высоких уровнях.
Что касается граждан, да, есть пока определенные ограничения на снятие валюты со своих валютных счетов в банках, они постепенно будут ослабляться. Это было мерой экстренного реагирования на санкции, которые были введены в отношении российских банков и России в целом. По мере нормализации ситуации будут сниматься ограничения, которые были вынужденно введены правительством и ЦБ».