Փորձագետներն ահազանգում են սննդամթերքի գլոբալ դեֆիցիտի սպառնալիքների մասին
Աշնանն աշխարհը կարող է կանգնել սննդամթերքի դեֆիցիտի առաջ, երբ էներգառեսուրսների բարձր արժեքին կգումարվի հացահատիկի պակասը շուկաներում։
Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությանն ասել է ՌԴ կառավարությանն առընթեր Ֆինանսական համալսարանի համաշխարհային ֆինանսների ամբիոնի դոցենտ Լազար Բադալովը։
Նրա խոսքով՝ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցները վնասում են ոչ միայն ՌԴ-ին, այլեւ հենց եվրոպական, ինչպես նաեւ աֆրիկյան ու մերձավորարեւելյան երկրներին։ «Այժմ շատ քաղաքական գործիչներ Արեւմուտքում փորձում են իրենց տնտեսությունների խնդիրները բացատրել Ուկրաինայի շուրջ ստեղծված իրավիճակով, այլ ոչ թե Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներով, այլապես նրանք ստիպված կլինեն ընդունել իրենց մեղքը ծագած խնդիրների մեջ»,- նշել է փորձագետը։
Իր հերթին, Պլեխանովի անվան Ռուսաստանի տնտեսագիտական համալսարանի առեւտրային քաղաքականության ամբիոնի պրոֆեսոր Իբրահիմ Ռամազանովը Prime գործակալությանն ասել է, որ պատժամիջոցների ճնշման ֆոնին պարենի արտադրության կրճատումն աշխարհում գնալով ավելի ակնհայտ է դառնում:
Պատճառները՝ տնտեսական հարաբերությունների եւ պարենային հումքի ու պարարտանյութերի մատակարարումների  խախտումն է, էներգակիրների աճող դեֆիցիտն ու գների բարձրացումը։
Ինչպես նշել է փորձագետը, Ռուսաստանը սննդամթերքի արտադրության հիմնական հումքի՝ հացահատիկի, պարարտանյութերի, էներգակիրների գլխավոր արտահանողներից է։ «Ստեղված պայմաններում այն չի կարողանա փոխհատուցել աշխարհում սննդի սպասվող դեֆիցիտը»,- ասել է նա։
Միաժամանակ, պարենի, պարարտանյութերի եւ էներգակիրների համաշխարհային շուկայում Ռուսաստանին լիարժեք փոխարինող այլընտրանքային աղբյուրներ չկան, կարծում է Ռամազանովը։
Բացի Ռուսաստանից, պարենային հացահատիկ համաշխարհային շուկա են մատակարարում Կանադան, ԱՄՆ-ն, Ֆրանսիան, Ավստրալիան, Ուկրաինան, Արգենտինան, Ռումինիան եւ մի շարք այլ երկրներ։ «Կարելի է ակնկալել, որ այս սեզոնին նշված երկրներում կնվազի նաեւ պարենային հումքի արտադրությունը՝ պարարտանյութերի, լոգիստիկայի եւ էներգակիրների գների բարձրացման ու պակասի պատճառով»,- կանխատեսում է փորձագետը։
Հարցին՝ կարո՞ղ են արդյոք սննդամթերք արտահանող որոշ երկրներ օգուտ քաղել ստեղծված իրավիճակից, նա ասել է, որ դրա համար նախադրյալներ չկան։
Ավելի վաղ ներկայացրել էինք համաշխարհային գյուղատնտեսության ոլորտում մասնագիտացած ֆրանսիական Demeter վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Սեբաստիեն Աբիսի կարծիքը, որի համաձայն Ռուսաստանը, ամենայն հավանականությամբ, կշարունակի կարեւոր դեր խաղալ միջազգային ասպարեզում՝ մնալով հացահատիկի աշխարհի խոշորագույն մատակարարներից մեկը։
«Ցորենն ավելի քան երբեւէ դառնում է աշխարհաքաղաքական խնդիր»,- ասել էր նա։ «Որովհետեւ այս ամենի հետեւում կա նաեւ այն հարցը, թե ինչպես կդիրքավորվեն պետությունները ռուսաստանյան շուկայի նկատմամբ։ Կշարունակի՞ արդյոք Ռուսաստանը հացահատիկի արտահանումը: Հաշվի առնելով որոշ երկրների կարիքները՝ Մոսկվան համարյա անկասկած կշարունակի կարեւոր դեր խաղալ միջազգային ասպարեզում»,- ընդգծել էր Աբիսը։
Իսկ ՄԱԿ-ի Պարենի եւ գյուղատնտեսության կազմակերպության (FAO) գլխավոր տնօրեն Ցույ Դունյույը (Qu Dongyu) մարտի սկզբին հայտարարել էր, որ պարենի համաշխարհային արտադրության եւ մատակարարման մեջ գլխավոր տեղ զբաղեցնող Ռուսաստանի եւ Ուկրաինայի շուրջ տեղի ունեցող իրադարձությունները սպառնում են համաշխարհային պարենային անվտանգությանը։
«Ուկրաինայից եւ Ռուսաստանից հացահատիկային եւ ձեթային մշակաբույսերի արտադրական եւ մատակարարման շղթաների խափանումները, ինչպես նաեւ Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող արտահանման սահմանափակումներն էական ազդեցություն կունենան պարենային անվտանգության մակարդակի վրա»,- նշել էր FAO-ի ղեկավարը։

Эксперты рассказали об угрозах глобального дефицита продовольствия
Мир может столкнуться с дефицитом продовольствия к осени, когда к высокой стоимости энергоресурсов добавится недостаток зерновых культур на рынках.
Об этом заявил агентству «РИА» Новости доцент департамента мировых финансов Финансового университета при правительстве РФ Лазарь Бадалов.
По его словам, антироссийские санкции наносят ущерб не только России, но и самим европейским, а также африканским и ближневосточным странам. «Сейчас многие политики на Западе пытаются объяснять проблемы своих экономик с ситуацией вокруг Украины, а не с санкциями против РФ, в противном случае они вынуждены будут признать собственную вину в возникших проблемах»,- отметил эксперт.
В свою очередь, профессор базовой кафедры торговой политики РЭУ им. Плеханова Ибрагим Рамазанов рассказал агентству «Прайм», что сокращение производства продовольствия в мире становится все более очевидным на фоне усиления санкционного давления
Причины - нарушения хозяйственных связей и логистики продовольственного сырья и удобрений, нарастающий дефицит и рост цен на энергоносители.
Собеседник издания отметил, что Россия является одним из основных экспортеров базовых видов сырья для производства продовольствия: зерна, удобрений, энергоносителей. «Она в сложившихся обстоятельствах не сможет компенсировать ожидаемый дефицит продовольствия в мире»,- отметил он.
При этом альтернативных источников полноценной замены России на мировом рынке продовольствия, удобрений и энергоносителей сейчас нет, считает Рамазанов.
Помимо России на мировой рынок продовольственное зерно поставляют Канада, США, Франция, Австралия, Украина, Аргентина, Румыния и некоторые другие страны. «Можно ожидать, что в этом сезоне производство продовольственного сырья в этих странах также сократится по причине недостатка и роста цен на удобрения, энергоносители и логистику»,-  прогнозирует эксперт.
На вопрос о том, могут ли какие-то страны-экспортеры продовольствия выиграть в сложившейся ситуации, представитель РЭУ ответил, что предпосылки к этому отсутствуют.
Ранее глава французского аналитического центра Demeter, специализирующегося на вопросах мирового сельского хозяйства, Себастьен Абис отмечал, что Россия, скорее всего, продолжит играть важную роль на международной арене, поскольку является одним из крупнейших в мире поставщиков зерна.
«Пшеница, как никогда ранее, становится геополитической проблемой»,- отметил Абис. «Потому что за всем этим также стоит вопрос о том, как государства будут позиционировать себя по отношению к российскому рынку. Будет ли Россия продолжать экспортировать зерно? Учитывая потребности некоторых стран, Москва почти наверняка будет и дальше играть важную роль на международной арене»,- говорил Абис.
А генеральный директор Продовольственной и сельскохозяйственной организации Объединенных Наций (FAO) Цюй Дунъюй в начале марта отмечал, что события вокруг России и Украины - стран, занимающих важное место в мировом производстве и поставках продовольствия, - грозят ухудшением глобальной продовольственной безопасности.
«Сбои в производственных цепочках и логистике поставок зерновых и масличных культур из Украины и России наряду с наложенными на Россию экспортными ограничениями заметным образом скажутся на уровне продовольственной безопасности»,- говорил глава FAO.