Իլոն Մասկը մարդկության գոյության համար երեք սպառնալիք է նշել
Tesla եւ SpaceX ընկերությունների հիմնադիր Իլոն Մասկը եվրոպական խոշորագույն Axel Springer մեդիա կոնցեռնի գլխավոր տնօրեն Մաթիաս Դյոփֆների (Mathias Döpfner) հետ հարցազրույցում նշել է երեք սպառնալիք, որոնք, նրա կարծիքով, կարող են հանգեցնել Մոլորակի վրա մարդկության քաղաքակրթության ավարտին։
Առաջին տեղում նա դասել է Մոլորակի վրա ծնելիության անկումը։ «Ես շատ ժամանակ եմ ծախսել՝ խոսելով ծնելիության հետ կապված իրավիճակի մասին. սա կարող է լինել ամենամեծ սպառնալիքը մարդկության քաղաքակրթության ապագայի համար»,- ասել է միլիարդատերը, ով ինքն էլ ութ երեխաների հայր է։
Prime գործակալության փոխանցմամբ՝ Մասկը նաեւ խոսել է մարդկության գոյությանը սպառնացող երկու այլ սպառնալիքների մասին՝ մտավախություն, որ արհեստական բանականության զարգացման ոլորտում «ինչ-որ բան այնպես չի գնա» եւ «կրոնական ծայրահեղականության» աճը։
Մարդկության ապագայի ամենամեծ հույսը Մասկն անվանել է «Մարսի վրա ինքնաբավ քաղաք» ստեղծելու ծրագրերը։ «Ես երջանիկ կլինեի, եթե մարդկությունը Մարսի վրա ինքնաբավ քաղաք ունենար, քանի որ այդ դեպքում մարդկության կյանքի հավանական տեւողությունը շատ կավելանար»,- ասել է նա:

Илон Маск назвал три угрозы существованию человечества
Основатель компаний Tesla и SpaceX Илон Маск в интервью генеральному директору крупнейшего европейского медиаконцерна Axel Springer Матиасу Дёпфнеру (Mathias Döpfner) назвал три вещи, которые, по его мнению, могут привести к прекращению жизни человеческой цивилизации на Земле.
На первое место он поставил снижение рождаемости на планете. «Я уделял много времени тому, что говорил о ситуации с рождаемостью - это может быть самой большой угрозой для будущего человеческой цивилизации»,- подчеркнул миллиардер, который сам является отцом восьми детей.
Как передает агентство «Прайм», Маск также рассказал о двух других угрозах человеческому существованию: опасениях, что развитие искусственного интеллекта «пойдет не так», и росте «религиозного экстремизма».
Самой большой надеждой на будущее человечества Маск назвал планы создать «самодостаточный город на Марсе». «Я был бы счастлив, если бы у человечества появился самоподдерживающийся город на Марсе, потому что тогда вероятная продолжительность жизни человечества намного увеличилась бы»,- сказал он.