Պեկինը չի բացառում ՌԴ-ի հետ էներգակիրների առեւտրում ռուբլու կամ յուանի կիրառումը
Չինաստանի իշխանությունները չեն բացառում Ռուսաստանի հետ էներգակիրների առեւտրի ընթացքում ռուբլու կամ յուանի անցնելու հնարավորությունը, այսօր ՏԱՍՍ գործակալությանը հայտնել են Չինաստանի արտաքին գործերի նախարարությունում։
«Երկկողմ փոխադարձ հաշվարկներ կատարելիս շուկայի սուբյեկտները կարող են ընտրել իրենց կարիքներին համապատասխան արժույթ։ Սեփական ազգային դրամական միավորների օգտագործումը կանոնավոր առեւտրատնտեսական փոխգործակցության գործընթացում կարող է օգնել խուսափել արժութային ռիսկերից եւ նվազեցնել արժույթի փոխանակման հետ կապված ծախսերը»,- հայտնել են Չինաստանի ԱԳՆ-ում՝ ի պատասխան հարցին, թե արդյոք Չինաստանը պատրաստ է վճարել Ռուսաստանի կողմից մատակարարվող էներգակիրների դիմաց ոչ թե ամերիկյան դոլարով, այլ ռուբլով կամ յուանով։
Չինաստանի ԱԳՆ-ն մանրամասնել է, որ չինական ընկերությունները մտադիր են ավելի ակտիվորեն օգտագործել ռուբլին կամ յուանը ՌԴ-ի հետ առեւտրում «հավասար եւ փոխշահավետ հիմունքներով՝ հաշվի առնելով շուկայում իրավիճակի փոփոխությունները»։ «Բնականաբար, տարբեր պատճառներով մենք հաշվարկներ ենք իրականացնելու նաեւ այլ երկրների արժույթներով»,- մեկնաբանել է նախարարությունը։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր The Wall Street Journal-ը՝ վկայակոչելով աղբյուրները, Սաուդյան Արաբիան դիտարկում է դոլարի փոխարեն յուանի օգտագործումը՝ Չինաստան արտահանվող նավթի մի մասի դիմաց վճարելու համար։ Հրապարակման հեղինակները նշում էին, որ նման քայլը կարող է թուլացնել ամերիկյան արժույթի գերակայությունը էներգառեսուրսների համաշխարհային շուկայում, ինչպես նաեւ ցույց տալ նավթի այս առաջատար արտահանողի սերտացումն Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի գործընկերների հետ։

Китай не исключает перехода на рубли или юани за российские энергоносители
Китайские власти не исключают возможности перехода на рубли или юани в ходе торговли энергоносителями с Россией, сообщили сегодня агентству ТАСС в МИД КНР.
«При осуществлении двусторонних взаиморасчетов субъекты рынка могут выбирать валюту в соответствии с собственными потребностями. Использование собственных национальных денежных единиц в процессе регулярного торгово-экономического взаимодействия может позволить избежать валютных рисков и снизить издержки, связанные с обменом валюты»,- проинформировало китайское внешнеполитическое ведомство в ответ на вопрос, готов ли Китай оплачивать поставляемые Россией энергоносители не американскими долларами, а рублями или юанями․
МИД КНР уточнил, что китайские компании намерены более активно использовать рубли или юани в торговле с РФ «на равноправной и взаимовыгодной основе, с учетом изменения ситуации на рынке». «Разумеется, по различным соображениям мы будем осуществлять расчеты и в валюте других стран»,- прокомментировало министерство.
Как сообщила ранее газета The Wall Street Journal со ссылкой на источники, Саудовская Аравия рассматривает возможность использования юаня вместо доллара при расчетах за часть поставок нефти, которую она экспортирует в Китай. Авторы издания отмечали, что подобный шаг может ослабить доминирование американской валюты на мировом рынке энергоресурсов, а также продемонстрировать сближение этого ведущего экспортера нефти с партнерами в Азиатско-Тихоокеанском регионе.