Շվեյցարիան արգելափակել է ավելի քան $6 միլիարդի ռուսաստանյան ակտիվներ
Շվեյցարիան, որը միացել է Ռուսաստանի դեմ Եվրամիության (ԵՄ) պատժամիջոցներին, արգելափակել է 5,75 միլիարդ ֆրանկ (ավելի քան $6,15 միլիարդ) գումարի ռուսաստանյան ակտիվներ։
Այս մասին այսօր Բեռնում հայտարարել է Շվեյցարիայի էկոնոմիկայի պետական քարտուղարության (SECO) ներկայացուցիչ, դեսպան Էրվին Բոլինգերը, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով շվեյցարական Tribune de Geneve թերթը։
Նրա խոսքով՝ SECO-ն, որը կոչված է հետեւելու Շվեյցարիայի կառավարության կողմից հայտարարված պատժամիջոցների կիրառմանը, մշտապես տեղեկատվություն է ստանում «պատժամիջոցների ցուցակից անձանց մասին»։
Շվեյցարիան, չնայած իր չեզոք կարգավիճակին, աջակցել է Մոսկվայի դեմ ԵՄ պատժամիջոցներին, որոնք հայտարարվել են Ուկրաինայում ՌԴ հատուկ ռազմական գործողության հետ կապված։
Մարտի 7-ին Ռուսաստանի կառավարությունը հաստատել էր օտարերկրյա պետությունների եւ տարածքների ցանկը, որոնք ոչ բարյացակամ գործողություններ են իրականացնում Ռուսաստանի, նրա ընկերությունների ու քաղաքացիների դեմ։ Այս ցանկում ընդգրկված է նաեւ Շվեյցարիայի Համադաշնությունը։

Швейцария заблокировала российские авуары на более $6 млрд
Швейцария, присоединившаяся к санкциям Евросоюза (EC) против России, заблокировала российские авуары на сумму 5,75 млрд франков (более $6,15 млрд).
Об этом заявил сегодня в Берне представитель швейцарского Государственного секретариата экономики (SECO) посол Эрвин Боллингер, передает ТАСС со ссылкой на швейцарскую газету Tribune de Geneve.
По его словам, SECO, призванный следить за соблюдением объявленных правительством Швейцарии санкций, на постоянной основе получает информацию о «лицах из санкционного списка».
Швейцария, несмотря на свой нейтральный статус, поддержала санкции ЕС против Москвы, объявленные в связи со специальной военной операцией РФ на Украине.
Российское правительство 7 марта утвердило перечень иностранных государств и территорий, совершающих в отношении России, ее компаний и граждан недружественные действия. Швейцарская Конфедерация включена в этот список.