Չնայած Արեւմուտքի կողմից կիրառված պատժամիջոցներին, Ռուսաստանը հաջողությամբ սպասարկում է իր արտաքին պարտքը, եւ ունի դրա համար դոլարային անհրաժեշտ պաշարներ։Այս մասին հայտարարել է Արժույթի միջազգային հիմնադրամի (ԱՄՀ) ղեկավարի առաջին տեղակալ Գիտա Գոպինաթը՝ պատասխանելով Ռուսաստանի դեֆոլտի հնարավորության մասին հարցերին Foreign Policy ամսագրի կազմակերպած սեմինարի ժամանակ։«Ինչպես նշեցիք, Ռուսաստանը մինչ այժմ ժամանակին է կատարել պարտքի մարումները։ Նա իսկապես ունի դրա համար անհրաժեշտ դոլարները, երկիրը տնօրինում է այդ միջոցները՝ կարողանալով կատարել անհրաժեշտ վճարումները»,- ընդգծել է նա։«Սակայն մենք դեռեւս պատերազմի մշուշի մեջ ենք, եւ անորոշություն կա նոր նորմերի ու վճարումներ կատարելու կարողության շուրջ: Այնպես որ, դրա հետ կապված ռիսկեր կան։ Եվ մենք դա տեսնում ենք շուկայում ռուսաստանյան պարտքի արժեքի մասով»,- ասել է Գոպինաթը: 18.03.2022 | 00:10 Bloomberg. JP Morgan-ը մշակել է եվրապարտատոմսերով ռուսաստանյան վճարումը «Այն առումով, թե ինչպիսին կլիներ ազդեցությունը դեֆոլտի դեպքում, կարծում եմ, որ ուղղակի ազդեցությունը մնացած աշխարհի վրա կլիներ բավականին սահմանափակ, քանի որ այն թվերը, որոնք մենք տեսնում ենք, համեմատաբար մեծ չեն գլոբալ հեռանկարի տեսանկյունից, խոսքը չի գնում համաշխարհային տնտեսության համար համակարգային ռիսկի մասին»,- նշել է ԱՄՀ ներկայացուցիչը:Այնուամենայնիվ, նրա փոխանցմամբ, հնարավոր է լինեն որոշ բանկեր, որոնք ավելի շատ բացասական ազդեցություն կարող են կրել։ «Եվ, բնականաբար, Ռուսաստանի տեսանկյունից սա կունենար իր հետեւանքները երկարաժամկետ հեռանկարում։ Երբ դուք դեֆոլտ եք հայտարարում, շուկա վերադառնալն այնքան էլ հեշտ չէ, դա կարող է երկար ժամանակ պահանջել»,- Գոպինաթի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը: Tweet Դիտում՝ 4348

Россия успешно обслуживает свой внешний долг, невзирая на введенные в отношении нее Западом санкции, и располагает необходимыми для этого долларовыми резервами. Об этом заявила первый заместитель директора-распорядителя Международного валютного фонда (МВФ) Гита Гопинат, отвечая во время семинара еженедельника Foreign Policy на вопросы о возможности дефолта России.«Как вы упомянули, Россия до сих пор своевременно осуществляла свои выплаты по долгу. У нее действительно имеются нужные для этого доллары, она владеет ими, будучи в состоянии осуществить данные выплаты»,- подчеркнула она․«Однако мы все еще находимся в тумане войны, и есть неопределенность вокруг новых норм и способности проводить платеж. Так что есть риски, связанные с этим. И мы это видим - в плане стоимости российского долга на рынке»,- сказала Гопинат. 18.03.2022 | 00:10 Bloomberg: JP Morgan обработал российский платеж по евробондам «В плане того, каким было бы воздействие, если бы случился дефолт, то, думаю, прямое воздействие на остальную часть мира было бы достаточно ограниченным, поскольку числа, на которые мы смотрим, относительно невелики в глобальной перспективе, речь не идет о системном риске для глобальной экономики»,- отметила представитель МВФ. Тем не менее, по ее словам, могут быть банки в большей степени подверженные негативному воздействие. «И, конечно, с точки зрения России, это бы имело последствия в долгосрочном плане. Когда вы объявляете дефолт, возвращение на рынок не является таким уж легким, на это может потребоваться долгое время»,- приводит слова Гопинат агентство ТАСС. Tweet Просмотры 4361