ՌԴ-ում օտարերկրյա բիզնեսների մոտ կտրուկ մեծացել է տեղացի գործընկերների պահանջարկը
Ռուսաստանում օտարերկրյա բիզնեսների մոտ կտրուկ ավելացել է ընկերություններ կառավարելու համար տեղացի գործընկերների պահանջարկը, պատմել են խորհրդատվական եւ ներդրումային ընկերություններում RBC-ի զրուցակիցները:
Ուկրաինայում ռազմական գործողության եւ արեւմտյան պատժամիջոցների խստացման ֆոնին արտասահմանյան որոշ ընկերություններ հայտարարեցին ռուսաստանյան շուկայից դուրս գալու կամ երկրում աշխատանքը դադարեցնելու մասին։ Այժմ ներդրողները քննարկում են զանազան տարբերակներ՝ պարզապես վաճառքից մինչեւ ապագայում աշխատանքը վերսկսելու հնարավորությամբ գործարքներ:
Aspring Capital ներդրումային ընկերության տվյալներով՝ 2021 թվականին ոչ մի դիմում չէր գրանցվել ակտիվների կառավարումը Ռուսաստանում գործընկերոջը փոխանցելու վերաբերյալ։ 2022 թվականին ընկերությունը ստացել է տասը նման դիմում, եւ այս թիվը շարունակում է աճել։
Նույն միտումը RBC-ին հաստատել են Sputnik Group խորհրդատվական ընկերությունում։ Նշվում է, որ արդեն բանակցություններ են ընթանում ինչպես ակտիվները տեղացի գործընկերների տնօրինմանը հանձնելու, այնպես էլ դրանց հետագա վաճառելու շուրջ։ Նման գործարքների նկատմամբ հետաքրքրություն են ցուցաբերում երկու կողմերը՝ եւ ռուսաստանցի ներդրողները, եւ արտասահմանյան ընկերությունները։
Արտասահմանյան խաղացողների աճող հետաքրքրությունը Ռուսաստանում պոտենցիալ գործընկերների նկատմամբ մատնանշել է նաեւ RBC-ի աղբյուրը աուդիտորների «Մեծ քառյակը» ներկայացնող ընկերությունից: Նա նշել է, որ արտասահմանցի խաղացողները դիտարկում են Ռուսաստանում աշխատանքը շարունակելու տարբեր հնարավորություններ, որոնցից մեկը կառավարման փոխանցումն է։
«Մենք տեսնում ենք դիմումների մեծ հոսք օտարերկրացիների կողմից, ովքեր գնահատում են, թե ինչպես պետք է իրենց պահեն ներկա իրավիճակում. ամբողջովին փակեն բիզնեսը կամ գտնեն տեղացի գործընկեր, կնքեն նրա հետ հավատարմագրային կառավարման պայմանագիր՝ հնարավոր հետ գնման տարբերակով»,- նշել է Aspring Capital ընկերության գործընկեր Սերգեյ Հայրապետովը: Նրա խոսքով՝ դրանք առաջին հերթին սպառողական ոլորտի արեւմտյան խաղացողներն են ու հայտնի բրենդները, որոնք պետք է հրապարակայնորեն ներկայացնեն սեփական դիրքորոշումը Ռուսաստանում իրենց բիզնեսի հետ կապված խնդրի լուծման վերաբերյալ։

У иностранного бизнеса в России резко вырос запрос на поиск локальных партнеров
У иностранного бизнеса в России резко вырос запрос на поиск локальных партнеров для управления компаниями, рассказали собеседники RBC в консалтинговых и инвестиционных фирмах.
На фоне военной операции на Украине и ужесточения западных санкций часть иностранных компаний объявили об уходе с российского рынка или о приостановке работы в стране. Теперь инвесторы ищут разные варианты - это и просто продажа, и сделки с возможностью в будущем возобновить работу.
По данным инвестиционной компании Aspring Capital, в 2021 году по вопросу передачи управления активами партнеру в России не было зарегистрировано ни одного обращения. В 2022 году компания получила десять таких обращений и их число продолжает расти.
Эту же тенденцию подтвердили RBC в консалтинговой компании Sputnik Group. Там сообщили, что уже ведутся переговоры как о передаче активов под управление локальных партнеров, так и об их последующей продаже. Заинтересованность в таких сделках проявляют обе стороны - и российские инвесторы, и иностранные компании.
На рост интереса со стороны иностранных игроков к потенциальным партнерам в России также указал и источник RBC в компании из «большой четверки» аудиторов. Он отметил, что зарубежные игроки рассматривают разные варианты продолжения работы в России, один из них - передача управления.
«Мы видим большой поток обращений от иностранцев, которые оценивают, как им себя вести в текущей ситуации - полностью закрыться или же найти локального партнера, заключить с ним договор доверительного управления с опционом на возможный выкуп»,- отметил партнер Aspring Capital Сергей Айрапетов. По его словам, прежде всего это западные игроки из потребительского сектора и известные бренды, которые должны публично представить свою позицию о решении вопроса с частью своего бизнеса в России.