Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) եւ Իրանի միջեւ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագիրը կարող է ստորագրվել արդեն հաջորդ տարի։Այս մասին ասել է Մոսկվայում Իրանի դեսպան Քազեմ Ջալալին ՏԱՍՍ գործակալությանը տված հարցազրույցում։«Տեխնիկական հարցերը կարող են լուծվել կարճ ժամանակում։ Իհարկե, հանդիպումների հաճախականությունը կարող է սրբագրել ժամկետը, ուստի, եթե պայմանավորվող կողմերը կանոնավոր կերպով շարունակեն հանդիպումները, մենք հույս ունենք լավ արդյունքների հասնել հաջորդ տարի»,- ասել է նա։Ջալալին նաեւ նշել է, որ ապրանքների ցանկի շուրջ քննարկումներն արդեն սկսվել են, եւ բանակցությունների եւս մի քանի փուլ է անհրաժեշտ։ 17.03.2022 | 17:12 Լավրովը կարեւորել է ԱՄԷ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի միջեւ ազատ առեւտրի համաձայնագրի կնքումը Նա հիշեցրել է, որ 2021 թվականի նոյեմբերի 2-3-ը Երեւանում տեղի էին ունեցել բանակցություններ Իրանի եւ ԵԱՏՄ հինգ անդամ երկրների ու Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի բանակցային թիմերի միջեւ։ Tweet Դիտում՝ 9625

Соглашение о зоне свободной торговли между Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) и Ираном может быть достигнуто уже в следующем году.Об этом заявил в интервью агентству ТАСС посол Ирана в Москве Казем Джалали.«Технические аспекты вопросов могут быть решены в короткие сроки. Конечно, интервал между договаривающимися сторонами может корректировать период переговоров. Поэтому если договаривающиеся стороны будут продолжать свои встречи регулярно, мы надеемся добиться хороших результатов в следующем году»,- отметил он.Джалали сказал, что уже начались переговоры по списку товаров, подпадающих под действие соглашения о свободной торговле и необходимо провести еще несколько раундов переговоров. 17.03.2022 | 17:12 Лавров отметил важность соглашения о свободной торговле между ОАЭ и ЕАЭС Он напомнил, что 2-3 ноября 2021 года в Ереване прошли переговоры между переговорными командами Ирана и пяти стран-членов ЕАЭС и Евразийской экономической комиссии. Tweet Просмотры 9630