Արաբական Միացյալ Էմիրությունների (ԱՄԷ) եւ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) միջեւ ազատ առեւտրի գոտու մասին համաձայնագրի կնքումը կարեւոր հիմք կհանդիսանա տնտեսական կապերի զարգացման համար, անհրաժեշտ փաստաթղթերի համաձայնեցումն արդեն ընթանում է։Այս մասին այսօր հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը ԱՄԷ ԱԳ նախարար շեյխ Աբդուլլահ բեն Զայեդ Ալ Նահյանի հետ բանակցություններից հետո կայացած մամուլի ասուլիսում։«Մենք ելնում ենք այն հանգամանքից, որ ԱՄԷ-ի եւ ԵԱՏՄ-ի միջեւ ազատ առեւտրի համաձայնագրի կնքումը կարեւոր դեր կունենա տնտեսական կապերի զարգացման համար։ Մենք ակտիվորեն աջակցում ենք այդ աշխատանքին, եւ անհրաժեշտ փաստաթղթերն արդեն համաձայնեցվում են»,- Լավրովի խոսքերն է մեջբերում ՏԱՍՍ-ը: 17.02.2022 | 13:04 Էմիրությունները մտադիր են խորացնել եւ պաշտոնականացնել գործակցությունն ԵԱՏՄ-ի հետ Հիշեցնենք, որ փետրվարի 17-ին Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) ինտեգրման եւ մակրոտնտեսության հարցերով նախարար Սերգեյ Գլազյեւի եւ Ռուսաստանում ԱՄԷ-ի դեսպան Մոհամմադ Ահմադ Ալջաբերի հանդիպմանը քննարկվել էին ԵԱՏՄ-ի եւ ԱՄԷ-ի միջեւ փոխգործակցության հեռանկարները: Նշվել էր, որ ԵԱՏՄ պետությունների ապրանքաշրջանառությունը ԱՄԷ-ի հետ 2021 թվականին հասել է ռեկորդային մակարդակի եւ կազմել $5,4 միլիարդ: 2021թ. նոյեմբերին ԵՏՀ-ն դիմում էր ստացել ԱՄԷ-ից, որում նշվում էր ազատ առեւտրի մասին համապարփակ համաձայնագիր կնքելու հետաքրքրվածությունը։ Հաշվի առնելով ԱՄԷ-ի դիմումը՝ ընդլայնել եւ խորացնել առեւտրատնտեսական համագործակցությունը ԵԱՏՄ-ի հետ, այս տարի նախատեսվում է ԵՏՀ պատվիրակության այցն այդ երկիր։ Կողմերը քննարկել էին 11-րդ ամենամյա ներդրումային համաժողովի աշխատանքներին ԵՏՀ մասնակցության գործնական հարցերը: Համաժողովը նախատեսված է 2022 թվականի մարտի 29-31-ը Դուբայում: Tweet Դիտում՝ 6066

Лавров отметил важность соглашения о свободной торговле между ОАЭ и ЕАЭС
Заключение соглашения о зоне свободной торговли между Объединенными Арабскими Эмиратами (ОАЭ) и Евразийским экономическим союзом (ЕАЭС) станет важной основой в развитии экономических связей, согласование необходимых документов уже идет.
Об этом заявил сегодня министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД ОАЭ шейхом Абдаллой бен Заидом Аль Нахайяном.
«Мы исходим из того, что важным подспорьем развитию экономических связей станет заключение соглашения о свободной торговле между Объединенными Арабскими Эмиратами и Евразийским экономическим союзом. Мы эту работу активно поддерживаем, и согласование необходимых документов уже ведется»,- приводит слова Лаврова агентство ТАСС.
Напомним, что вопросы взаимодействия ЕАЭС и ОАЭ 17 февраля обсудили министр по интеграции и макроэкономике Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Сергей Глазьев и посол ОАЭ в России Мохаммад Ахмад Альджабер.
Было отмечено, что товарооборот государств ЕАЭС с ОАЭ в 2021 году достиг рекордного уровня и составил $5,4 млрд. В ноябре 2021 года ЕЭК получила обращение ОАЭ, в котором была обозначена заинтересованность в заключении всеобъемлющего соглашения о свободной торговле.
С учетом запроса со стороны ОАЭ на расширение и углубление торгово-экономического сотрудничества с ЕАЭС в текущем году планируется визит в эту страну делегации ЕЭК. Стороны обсудили практические вопросы участия ЕЭК в работе 11-го Ежегодного Инвестиционного форума, который намечен 29-31 марта 2022 года в Дубае.